4 LOCKDOWN GEBREK AAN PERSPECTIEF Al vier maanden is de horeca op slot. Dat is goed te merken in het mosselstadje Philippine dat aan de acht restaurants zijn bekendheid ontleent. „Het nu maar een trieste bedoening. Het is voor ons een gestolen jaar", zegt de ene restaurateur. „Saai en zorgelijk", verzucht een ander. Philippine Februari was ook vóór co rona niet de drukste maand in Philippine. Maar toch, een weekend zonder Vlamingen die in Philip pine 'op restaurant' gingen was on denkbaar. Een ouderwetse ANWB- wegwijzer, bekroond met het ge vleugelde wiel, wijst richting de Bel gische grens: 1,1 kilometer. Maar op het pleintje zijn geen wit-rode ken tekenplaten te zien. De enige buiten landse auto heeft een PL sticker. De drie restaurants rond het pleintje zijn dicht. Verderop, aan de Waterpoortstraat is De Oude Haven te vinden. Het res taurant van Frans Vermeirssen ligt bij parkeerterrein naast het Mossel monument. Er staan nu vooral auto's van mensen die bij de Spar hun boodschappen doen. Vermeirssen is in zijn werkplaats te vinden. ,,Ik ben tafels aan het lakken. Met twee-com- penentlak, maar dat valt nog niet mee. Ach, je moet je zelf toch bezig houden." Zijn restaurant ligt hele maal stil. Aan afhaal- of bezorgme- nu's doet hij niet. Zijn collega Joris Jansen, van Au- berge des Moules schuin tegenover De Oude Haven, trommelt wel elk weekend de keukenbrigade op om bezorgmenu's te maken. Jansen heeft een team van zestien fulltime mede werkers en daarnaast nog een groep oproepkrachten. ,,De meeste mensen in het vaste team werken hier al lang, sommigen al meer dan twintig jaar. Ik voel me verantwoordelijk voor hun werk en inkomen." De voorzitter van carnavalsstich ting De Mosselkrauwers Freek Rou- wit heeft hetzelfde probleem als de horeca. De normale activiteiten kun nen niet doorgaan. Om het carna- valsgevoel een beetje vast te houden heeft de stichting een actie verzon nen: een puzzelvijfdaagse en een raamversierwedstrijd. De hele wo ning versieren mag ook. Het is een manier om 'coronaproof wat carna valssfeer in het nog geen 2100 inwo ners tellende stadje te brengen. Prinses Kimberly, jeugdprinses Yinthe, prins Wille-M en andere vrijwilligers brengen deze zaterdag flyers rond. De eerste flyer is voor burgemeester en dorpsgenoot Jan Lonink. Hij krijgt, zo vlak voor zijn afscheid als burgemeester, een me daille en oorkonde van de Europese carnavalsfederatie voor zijn inzet voor het carnaval. De stichting on derhoudt nauwe banden met carna valsbroeders over de grens. Traditie getrouw hebben de Mosselkrauwers elk jaar een delegatie uit Gent over de vloer voor de carnavalsmaaltijd. Maar ook deze Vlamingen zullen dit jaar noodgedwongen verstek laten gaan. De restaurants zijn altijd actieve ondersteuners van het carnaval ge weest. Maar dit jaar zijn de rollen in Weet je wat het probleem is. Je hebtgeen perspectief. Je weet niet wanneer dit eindigt Philippine omgekeerd. De Mossel- krauwers hebben bij de lokale horeca waardebonnen aangeschaft als prij zen voor de versierwedstrijd. Terwijl prins carnaval en zijn ge volg in vol ornaat van deur tot deur gaan, opent Joris Jansen de deur voor de ploeg die straks de bezorgmenu's gaat maken. ,,Soms hebben we maar een paar bestellingen, soms wel der tig. Het maakt het verlies door de sluiting niet goed, maar zo blijft onze ploeg een paar dagen aan het werk en houden ze contact met elkaar. Maar weet je wat het probleem is? Een dui delijk perspectief van wanneer we weer open kunnen gaan is er niet." Jansen en zijn collega Vermeirssen zien nog een gevaar van het aansle pen van de horecasluiting. Kiest het personeel op een gegeven moment niet voor ander werk? Vermeirssen heeft twaalf mensen in dienst: ,,Die zitten nu allemaal thuis. Tot nu toe is niemand vertrokken. Maar ik kan niet in hun hoofd kijken." Hij vreest dat zodra de horeca de deuren weer mag openen, straks elke ondernemer op zoek moet naar personeel. Over zijn klandizie maakt de uitba ter van De Oude Haven zich geen zorgen. ,,We hebben heel trouwe klanten. Als we weer open gaan hoef ik maar een stukje te schrijven op de sociale media en ze komen." maandag 8 februari 2021 Geen horeca, geen carnaval, het is stil in Philippine Burgemeester Jan Lonink krijgt een oorkonde en de zilve ren mossel van Freek Rouwit, prinses Kimberly Rouwit en jeugdprinses Yinthe Van der Hoeff kijken of afstand toe. "BIERVLIET lij IJZENDIJKE 12, 'BRESKENS 23,8 .OOSTBURG 24,7 HOEK 4.i SASvwiGlNT 9,< TERNEUZEN 14. BOEKHOUTE 4, Joris Jansen, eigenaar van restaurant Auberge des Mou- les vindt het lastig om zich op de toekomst te focussen nu de maatregelen zo lang aanhouden. fotos anne hana Restaurant In den Vlaemschen Pot in Philippine, waar het stil is. Na de sneeuwval van gisteren zullen ook de wielrenners hun fiets wel even binnen laten staan. fotos anne hana Theo Giele -Joris Jansen, eigenaar restaurant Auberge des Moules

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24