NIEUWS 13 'Enige soort die zich anders gedraagt, is de mens' Wat hondengeblaf hier en daar, het gebrom van de maaltijdbezorgscooter en verder... stilte. De avondklok mag velen een doorn in het oog zijn, voor dieren is die maar wat fijn. Helemaal zeker weten doet Kees Moeliker, di recteur van Het Na tuurhistorisch Museum, het niet; vanaf 21 uur zit hij, net als het gros van de Nederlanders, keurig binnen. Maar hij kan zich zo voorstel len dat dieren die in de nacht actief zijn, door de avondklok al wat vroeger actief worden. „Minder mensen op straat, minder lawaai, minder verkeer, dat móet een merkbaar effect hebben, maar ik heb het niet met eigen ogen gezien'', zegt Moeliker. Een tel is hij stil, en dan met een door de telefoon haast hoorbare grijns: ,,Je brengt me op een idee. Ik moet misschien mezelf maar zo'n werkgevers verklaring geven dat ik wel naar buiten kan om onderzoek te doen.'' Wat hij dan zou te genkomen, daar heeft hij wel zo'n zijn gedachten over. Meer ratten bijvoorbeeld, van nature een dier dat op zoek naar voedsel gaat als het don ker is. ,,Met mensen op straat moeten ze steeds wegschieten en duurt het langer voordat ze hun eten hebben verzameld. Nu zullen ze eerder klaar zijn met hun voedsel bemachtigen en overleven er waarschijnlijk ook meer. Ze hebben meer tijd om zich schuil te houden voor uilen die op hen loeren.'' Holst van de nacht Ratten dus, maar voor honden- uitlaters en andere mensen die om wat voor reden dan ook 's avonds op straat moet zijn, is er misschien wel een opvallen der dier te spotten: de vos. Ont zettend schuw, dus die gaat in normale tijden vaak pas in het holst van de nacht op pad. ,,Die zou je zomaar nu kunnen waarnemen. Leuk, ik hoop dat mensen het laten weten als ze die zien'', zegt de bioloog. Zijn collega Remco Daalder, stadsecoloog in Amsterdam, tempert de verwachtingen. ,,Ik heb nog geen berichten ge hoord over brutalere vossen, maar de avondklok is nog jong. Al ken ik ook geen verhalen uit Frankrijk, waar er al langer een avondklok is en vanaf 18 uur. Een collega van mij zei pas: 'De enige soort die zich anders ge draagt, is de mens'. Het zal vooral effect hebben als we met de avondklok ook de lichten uit zouden doen, dan zijn dieren minder verward.'' De Utrechtse stadsecoloog Floris Brekelmans vermoedt dat er nu een stuk minder ver keersslachtoffers vallen onder dieren. ,,Al wordt daar nu geen onderzoek naar gedaan, maar het is een logisch gevolg van minder auto's op de weg.'' De avondklok creëert een veiligere situatie voor notoire wegover- Dieren trekken met kou naar de warme stad en die is nu nog uitnodigender stekers als vossen, reeën, das sen en boommarters. ,,En, al is het nog een beetje vroeg in het jaar, ik acht het aannemelijk dat er minder aan rijdingsslachtoffers waren on der de salamanders en padden die de afgelopen dagen zich al van hun winterverblijfplaats naar hun paringsplek zijn ge gaan. Als de avondklok langer blijft, dan profiteren ze daar ze ker van: over een week of vier is de temperatuur 's nachts weer wat hoger en gaan ze massaal trekken.'' Nóg een voordeel voor die ren die rond deze tijd gaan pa ren - denk aan vogels - is dat ze elkaar beter horen door de stilte 's avonds. ,,Dat verkeer van de wegen zit hen minder in de weg'', verwacht Brekel mans. Boerenverstand Timo Roeke van Waarne- ming.nl, waarop natuurlief hebbers bijhouden welke die ren ze hebben gezien, ziet nog geen toename in opvallende waarnemingen. ,,Nu de kou in het land is, zou daar zomaar verandering in kunnen komen. In reguliere winters trekken dieren bij kou naar de warmere stad, dus het is boerenverstand om nu te zeggen dat de rust van de avondklok die alleen maar uitnodigender maakt. Wat je dan zou kunnen zien? Reeën, vossen, fazanten.'' Gordijnen open dus. Er loopt toch niemand langs die naar binnen gluurt. m ft W :,V. V- V* -".V* maandag 8 februari 2021 GO HQ Floris Brekelmans Kees Moeliker Marlies van Leeuwen Rotterdam -Timo Roeke, Waarneming.nl De avondklok meer ruimte "*4 rfpSE' 'A «S $Wt*aAOr J De vos is schuw en komt normaliter alleen in het holst vande nacht tevoorschijn. Door de avondklok zou het zomaar kunnen dat het dier vaker wordt gesignaleerd en zelfs op ongewone plekken. foto shutterstock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13