Noord-Ethiopië klem tussen honger en oorlog: 'Mensen eten bladeren' 12 NIEUWS FREE HIGH COMMISSIONER Volgens het leger worden de sociale media gebruikt om 'onjuiste nieuwsberichten' te verspreiden die leiden tot 'verkeerde menin gen'. „Sommige media en burgers verspreiden geruchten op sociale media, organiseren bijeenkomsten om baldadigheid aan te wakkeren en leggen verklaringen af die on rust kunnen veroorzaken", schreef het ministerie van Informatie eer der deze week. Het leger blokkeerde daarom al Facebook, nadat via het sociale me dium werd opgeroepen tot 'burger lijke ongehoorzaamheid'. Tegen standers van het regime verlegden hun activiteiten daarna naar Twit ter en Instagram. Op internet verschenen veel beelden van straatprotesten tegen de staatsgreep door het leger. In Yangon, de grootste stad van het land, gingen duizenden demon stranten de straat op om de vrijla ting van regeringsleider Aung San Suu Kyi te eisen. Rood Voor het eerst sinds het leger, vo rige week, de macht greep, riepen de demonstranten massaal om het vertrek van de militairen en de overwinning van de democratie. Ze droegen spandoeken en velen wa ren gekleed in het rood, de kleur van Suu Kyi's partij NLD. Toen het protest groeide en acti visten via sociale media opriepen mee te doen met de demonstratie, crashte het internet in Myanmar. NetBlocks Internet Observatory meldde op Twitter een 'internet- iff w Tij blackout op nationaal niveau'. Het verbindingsniveau was met ruim de helft afgenomen, en volgens ge tuigen zijn mobiele datadiensten en wifi stopgezet. Ook WhatsApp zou niet goed werken, aldus Net- Blocks. Het Noorse Telenor Myanmar, een van de twee telecombedrijven in het land die in buitenlandse han den zijn, zegt dat de autoriteiten in- ternetproviders de opdracht gaven de toegang tot Twitter en Instagram te blokkeren. Het bedrijf zegt dat het verplicht is het bevel van het regime te vol gen, maar benadrukt dat de shut down in strijd is met internationale mensenrechtenverdragen. Veel activisten hadden het ver- bod op Facebook omzeild door pri- vénetwerken te gebruiken om niet traceerbaar te zijn. Het platleggen van mobiele datadiensten beperkt de toegang tot onafhankelijk nieuws en informatie. „Internet is al uitgevallen, maar we zullen niet stoppen onze stem te verheffen'', schrijft Twitterge- bruiker Maw Htun Aung. „Laten we vreedzaam vechten voor demo cratie en vrijheid. Laten we tot de laatste minuut vechten voor onze toekomst.'' Organisaties in Myanmar roepen telefoon- en internetproviders op de bevelen van de junta aan te vech- ten. ,,Door te schikken naar hun richtlijnen, legitimeren uw bedrij ven in wezen het gezag van het le ger, ondanks de internationale ver oordeling'', schrijven organisaties in een gezamenlijke verklaring. Human Rights Watch-directeur Brad Adams zegt dat een blackout van nieuws en informatie de poli tieke misstanden niet kan verber gen. Amnesty International spreekt van een 'afschuwelijk en roekeloos besluit'. Van Suu Kyi (75) is bijna een week na de coup nog steeds geen teken van leven vernomen. Haar advocaat en president Win Myint zeggen dat ze in huisarrest zitten, geen contact met elkaar hebben en nog steeds ondervraagd worden. Suu Kyi is aangeklaagd voor het illegaal invoeren van zes walkie- talkies, Win Myint voor het nege ren van coronabeperkingen. Sean Turnell, een Australische topadvi seur van Suu Kyi, zegt ook opgepakt te zijn. Drie maanden geleden braken ge vechten uit tussen regeringstroe pen en milities van de TPLF, het be vrijdingsfront in Tigray. Ook het leger van buurland Eritrea, dat grenst aan de noordelijke deelstaat, mengt zich in de strijd. De oorlog heeft al duizenden levens gekost. Voor het lot van de 6 miljoen inwo ners, onder wie veel Eritrese vluch telingen in kampen, wordt ge vreesd. Journalisten krijgen geen toegang. Hulpverleners kunnen het gebied niet in vanwege de gevech ten en 'bureaucratische obstakels'. Volgens de VN wachten tachtig hulpverleners al een maand in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba op toestemming om naar Tigray te gaan. De VN noemt de situatie 'ex treem alarmerend'. ,,Honderddui- zenden mensen hebben levensred dende hulp nodig'', zegt Babar Ba- loch, woordvoerder van de VN- vluchtelingenorganisatie UNHCR. ,,Eritrese vluchtelingen zitten ge vangen in het kruisvuur, vooral de twee vluchtelingenkampen in het noordelijke deel van Tigray.'' Volgens de VN kunnen hulpverle ners wel naar twee vluchtelingen kampen in het zuiden van Tigray, maar hebben ze geen toe gang tot de kampen in het noorden. Daar zitten naar schatting 15.000 tot 20.000 vluchtelingen. Bladeren ,,Sommigen zeiden dat ze hun toe vlucht hadden genomen tot het eten van bladeren omdat er geen ander voedsel beschikbaar was'', zegt Baloch. ,,Ze vertelden ook over de infiltratie van gewapende strij ders in de kampen, over moorden, ontvoeringen en gedwongen terug keer naar Eritrea door toedoen van Eritrese troepen die in het gebied aanwezig waren.'' Uit satellietbeelden blijkt dat twee vluchtelingenkampen, inclu sief UNHCR-opslagplaatsen van voedsel zijn verwoest. Nu leven on geveer vijfduizend vluchtelingen in 'erbarmelijke omstandigheden'. ,,Velen slapen in een open veld, zonder water en zonder voedsel'', staat in een VN-rapport. Filippo Grandi, Hoge Commissa ris voor de Vluchtelingen bij de VN, was eerder deze week in Ethiopië. Hij sprak met vluchtelingen in het kamp Mai Ini, in het zuiden van Ti- gray. ,,De situatie in Tigray is zeer urgent'', zei Grandi. Het VN-rap- port stelt dat de hulp ontoereikend is en dat een hongersnood dreigt. ,,Hulpverleners melden een toe name van acute ondervoeding in de regio. Veel huishoudens zijn door hun voedselvoorraden heen.'' maandag 8 februari 2021 GO Leger Myanmar zet sociale media op zwart na protesten Het militaire regime in Myanmar heeft alle sociale media op zwart gezet. Telefoonbedrijven en internetproviders zijn gesom meerd de toegang tot Twitter en Instagram 'tot nader order' te blokkeren. Het leger, dat begin deze week de macht greep, wil met een internet-blackout voor komen dat burgers oproepen tot verzet. Tonny van der Mee Rotterdam/Yangon A N I LHADPR AUWg WE WANT OU^ leappR DAW AUNG Demonstranten protesteren in Yangon tegen de coup van het leger en eisen vrijlating van de gearresteerde regeringsleider Aung San Suu Kyi. Het is ondui delijk waar zij verblijft. foto's getty Hongersnood dreigt voor miljoe nen mensen in Noord-Ethiopië. Door de bloedige burgeroorlog in de regio Tigray krijgen ze geen hulp. Voedselvoorraden raken op. De Verenigde Naties slaan alarm en roepen de Ethio pische regering op hulpverle ners toe te laten. Tonny van der Mee Rotterdam/Addis Abeba 1 Filippo Grandi, Hoge Commis saris voor Vluchtelingen. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12