4 Comeback Trump op sociale media met venijnige brief 'Politie zoekt echtpaar in zaak Ivana Smit' EUWS 11 landen, waaronder bij ons, de dienst lijkt te gaan uitmaken, zou ook een zegen kunnen zijn. De huidige vaccins lijken tegen die vari ant immers prima te werken. Dus hoe sneller veel mensen nu worden gevaccineerd, hoe groter de klap voor het coronavirus als geheel. RIVM-baas Jaap van Dissel zei zaterdag in gesprek met de NOS al dat hij hoopt dat de Britse variant ons gaat 'helpen'. We moeten ons niet rijk rekenen, stellen andere kenners. Chantal Reusken, topexpert virologie bij datzelfde RIVM, noemde de op komst van de Zuid-Afrikaanse en Bra ziliaanse variant eerder in deze krant 'mi nimaal zo zorgelijk' als die van de Britse. Hans Kluge, directeur Europa van wereld gezondheidsorganisatie WHO, zei zich ook zorgen te maken over de vraag of de huidige vaccins wel beschermen tegen nieuwe vari anten, en de mogelijke varianten die daar weer op volgen. Drie factoren lijken nu heel belangrijk. Een: welke variant wordt dominant? Twee: wat doet die vervelende mutatie E484K? En drie: welke nieuwe varianten staan ons nog te wachten? Het zijn vragen waarop de wetenschap nu nog geen glasheldere ant woorden heeft. Moeten we het vaccin veranderen? Hoogstwaarschijnlijk wel. Maar nog niet nu, stellen de meeste experts. De verminderde werking van het vaccin bij de Zuid-Afri kaanse variant zou op zichzelf genoeg reden kunnen zijn om een vaccin aan te passen, maar eerst moet duidelijk zijn of deze variant zich ontwikkelt tot een dominante variant, en of het dus wel de moeite waard is. De farmaceuten die de wereld verbaasden met hun hypermoderne mRNA-vaccins, Pfizer-BioNTech en Moderna, hebben aange kondigd dat het aanpassen van hun vaccin op de Zuid-Afrikaanse variant relatief eenvoudig is, al duurt het wel een paar maanden tot een halfjaar. Ook Johnson Johnson, dat zijn coro- navaccin door dochterbedrijf Jans sen in Leiden liet ontwikkelen, zegt een aangepaste versie te kunnen maken. Er zijn zelfs meerdere opties: een vaccin specifiek tegen de Zuid-Afrikaanse variant of een vaccin dat zelfs twee verschillende varianten kan bestrijden, een zogeheten multivalent vaccin. Medicijnautoriteiten wereldwijd kondigen al aan voor de ontwik keling van zo'n aangepast vaccin genoegen te nemen met minder uitgebreide studies dan bij het originele vaccin. Bij de griepprik is het al heel gebruikelijk dat die jaarlijks wordt aangepast om de strijd aan te gaan met de dan dominante variant. Dat lijkt bij corona ook te gaan gebeuren: nauwkeurig bijhouden hoe varianten zich over de wereld bewegen, en vervolgens het vaccin daarop inrichten. Maar voorlopig geldt: prikken, prikken, prikken, en snel ook. Zoals Anthony Fauci, de belangrijkste corona-adviseur van de Amerikaanse regering, het onlangs samen vatte: „We moeten zo veel mensen zo snel mogelijk vaccineren, en ons tegelijk voorbe reiden op de mogelijkheid dat we het vaccin op een gegeven moment moeten aanpassen." Het bericht dat Donald Trump donderdagavond laat op Gab plaatste, was een brief van zijn advocaten Bruce Castor Jr. en David Schoen, maar de toon was zoals we die van hem gewend waren: venij nig en provocerend. De brief is een reactie op de oproep van Congreslid Jamie Raskin aan Trump om te getuigen in de impeachmentproce- dure, die morgen in de Ameri kaanse Senaat van start gaat. 'We hebben uw laatste pr-stunt ontvan gen', schrijven de advocaten. 'Zoals u vast weet, bestaat er geen negatieve conclusie in deze on grondwettelijke procedure. Uw brief bevestigt wat iedereen weet: u kunt uw aantijgingen tegen de 45ste president van de Verenigde Staten, die nu een particulier per soon is, niet bewijzen. Het gebruik van onze grondwet om een ver meende afzettingsprocedure te starten, is veel te ernstig om deze spelletjes te spelen.' Het was het eerste bericht dat Trump plaatste sinds 8 januari. Hij werd toen verbannen van Face- book, Twitter, Instagram, Reddit, Snapchat, Twitch, Shopify, Stripe en YouTube. De platforms beschul digden Trump van het aanzetten tot geweld in de aanloop naar de bestorming van het Capitool door radicale aanhangers. Daarbij kwa men vijf mensen om het leven. Met Gab heeft Trump een nieuwe onlinemegafoon gevonden, zij het dat het volume minder krachtig is. Gab is in de zomer van 2016 opgezet uit protest tegen an dere sociale media. Het presenteert zich als alternatief voor Twitter als en een plek voor vrijheid van me ningsuiting. Daarom is het me dium vooral een plaats waar veel haatberichten worden geplaatst, uit het conservatieve en extreem rechtse kamp. Parler Na de Capitoolrellen zochten veel Trumpaanhangers hun heil op Gab. Het platform registreerde in die week 2,3 miljoen nieuwe gebruikers en 55 miljoen bezoekers op de pagi na's. Dat gebeurde nadat Parler, een ander platform dat onder Trump- aanhangers populair was, uit de Appstore en Google Playstore werd verwijderd. Parler was vorig jaar nog in on derhandeling met het team van Trump. Het platform wilde dat de toenmalige president exclusief op Parler berichten plaatste, in ruil voor 40 procent van de aandelen. Dat blijkt uit documenten die BuzzFeed News heeft ingezien. Trumps staf in het Witte Huis stak daar een stokje voor, omdat het in strijd was met ethische regels. Dat staat in een processtuk in de zaak die de familie van Smit tegen de politie is begonnen, meldt haar Nederlandse advocaat Sébas Diek- stra. In het stuk staat verder dat de politie contact heeft gezocht met Interpol om de verblijfplaats van het stel te achterhalen. Volgens de familie zijn er destijds ernstige fou ten gemaakt in het politieonder zoek naar de doodsoorzaak van Ivana Smit. Daarom hebben ze een procedure aangespannen tegen de Maleisische politie. De jonge vrouw overleed na een val van de twintigste verdieping van een flat in Kuala Lumpur, nadat ze de avond had doorgebracht met de Amerikanen Alex en Luna Johnson. In een interview met deze krant zeiden de twee destijds on schuldig te zijn. ,,Al zouden we een video laten zien dat Ivana springt, dan nog verandert de familie niet van gedachten'', stelde Alex Johnson toen. Smits familie gelooft niet dat er sprake is van een onge luk, de uitspraak waartoe de recht bank eerder kwam. Het gerechtshof oordeelde eind 2019 dat de 18-jarige Smit 'omkwam door het handelen van derden'. Het onderzoek naar haar dood is daarop heropend, de politie spreekt inmiddels van een 'moordonderzoek'. maandag 8 februari 2021 GO Werken onze vaccins wel tegen de nieuwe varianten? A Het AMC in Amsterdam begon vorige week met het vaccineren van huisartsen. foto dingena mol Donald Trump is terug op soci ale media. De oud-president gebruikt het rechtse platform Gab om van zich af te bijten in de afzettingsprocedure die deze week tegen hem begint. Het is voor het eerst in een maand tijd dat Trump online weer van zich laat horen. Tonny van der Mee Rotterdam/Washington De Maleisische politie is op zoek naar het Amerikaanse echtpaar met wie het Nederlandse model Ivana Smit contact had vlak voor haar dood, eind 2017. Mark den Blanken Rotterdam/Kuala Lumpur De dood van Ivana Smit was geen ongeluk, denkt haar familie. foto facebook

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11