huis zo aantrekkelijk. Als je op een feestje vertelt dat je in een huis uit 1900 woont, kan dat net zo goed een kast van een huis zijn als een lief klein arbeiderswoninkje. Maar als je kunt zeggen: 'We hebben net een jarendertighuis gekocht', dan ziet iedereen hetzelfde voor zich: een goed gebouwd huis, in een fijne buurt, zo'n 115 vierkante meter groot, met een voor- en een achtertuin. Het is een duidelijke, begerenswaardige standaard.'' Henriette de Hoog, die ik leerde kennen in onze studententijd, woonde lange tijd in een arbeiderswoninkje in zo'n typisch i9de-eeuwse buurt met veelal pietepeute rige huisjes. Tot ze in 2016 met man en dochters overstak naar een ruimere woning in een typische jarendertigwijk. Ik bel haar op om te vragen hoe dat be valt. Henriette: ,,Als ik hier op straat om me heen kijk, moet ik Tommie gelijk ge ven. Dit is het plaatje van het gearriveerde gezinsleven. Zelf hoefde ik vijfjaar geleden niet zo nodig weg, maar als je kinderen krijgt, bekijk je je omgeving toch echt met andere ogen. Onze gezellige winkelstraat veranderde ineens in een levensgevaarlijke racebaan waar je je kinderen niet los durft te laten. Zo suf is het gewoon. We hebben lang gezocht, binnen Utrecht en erbuiten. Uiteindelijk liepen we via via tegen deze jarendertigwoning aan. Toen hebben we dat wonder maar met beide armen om helsd. Wat het prettigste is aan zo'n woning? Dat de sfeer er al in zit zonder dat je daar iets voor hoeft te doen. Bij een nieuw bouwhuis moet je de gezelligheid er echt in rammen. Ons huis past op zoveel ma nieren perfect: het is robuust gebouwd, overal zie je prachtig vakwerk in hout en steen, de ruimtes kloppen qua afmetingen. In het trappenhuis zijn mooie rondingen aangebracht, en zo'n halfronde voordeur alleen alAlles is er vriendelijk aan. We hebben wel verbouwd, maar met liefde voor het huis, en met alle respect voor Boek Stedenbouwkun dige Joost Kingma promoveerde in 2012 aan de TU Delft op tuinwijken van de jaren 30. Zijn proefschrift schreef hij in 2013 om tot De magie van het jaren '30 huis, dat nu opnieuw is uit gegeven (uitgeverij Boom, €19,90). ,,Negentig jaar na dato zijn huizen uit die periode onver minderd populair'', zegt Joost Kingma. ,,De woningen heb ben mooie details en staan in een groene omgeving, in wijken waar de mensen doorgaans gelijkgestemd zijn; gezinnen, twee verdieners.'' Hoe het komt dat in die crisistijd toch zo robuust en toekomstbestendig is gebouwd? ,,Na de beurskrach van 1929 brak welis waar een crisistijd aan, maar vergeet niet dat er toch nog veel geld was. De jaren 20 waren zeer welvarend geweest en de koopkracht van de midden klasse juist toe genomen. Daarom kon er zo goed worden gebouwd.'' ZATERDAG 6 FEBRUARI 2021 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 97