'In deze huizen zit al sfeer, daar hoef je niets voor te doen' waren tuinen en de sfeer was dorps, vooral voor wat betrof wat wel en niet kon en mocht. Er stonden maar liefst drie kerken op een paar honderd meter afstand van ons huis, en die zaten allemaal nog vol. De rest van de week leek het trouwens ook wel zondag. Wanneer er in verkiezingstijd louter CDA- en VVD-aanplakbiljetten te zien waren, hing mijn moeder demonstratief een zo groot mogelijke poster van de CPN voor het raam. Toen ik op mijn 18de uit Tuindorp vertrok, wist ik één ding zeker: dit nooit meer. Ik trad inmiddels op met de Garagedichters in kraakpanden en andere tegencultuur- plekken, ik rook de vrijheid en wilde dat stijftruttige en kleinburgerlijke achter me laten. Op mijn 50ste vind ik mezelf echter terug in een eengezinswoning in Tuindorp Oost. De structuur van deze rustige jarenzestig- wijk lijkt een beetje op die van haar oudere broer Tuindorp, maar mijn huis is alles wat een jarendertigwoning niet is. Het is min der sfeervol en lijkt gebouwd met minder vakmanschap. Als ik een gat in een binnen muur boor, lijkt zo'n muur langzaam leeg te lopen. Maar ik ben nog dagelijks onder de indruk van de massieve hoeveelheid kubieke meters huis én tuin op onze nieu we stek: groter en breder dan de gemiddel de jarendertigwoning. Het is een lekkere kast die een beetje Amerikaans aandoet. Hoe komt het dan toch dat een rijtjes huis in het oude Tuindorp twee ton meer moet opbrengen dan een woning als de onze in Tuindorp Oost? Tommie van Uden, mijn steun en toever laat in de makelaardij - hij kocht en verkocht een woning voor me - heeft daar een dui delijk antwoord op: ,,Jarendertighuizen hebben sfeer en zijn wat rijker in de uit straling, maar het is minstens zo belangrijk dat ze op een goede plek staan, in wijken die rustig, groen en ruim opgezet zijn. Al die dingen samen maken een jarendertig- 16 Ingmar Heytze is even terug bij zijn ouderlijk huis in de Utrechtse wijk Tuindorp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 96