Drie deskundigen kijken vooruit naar dag van de liefde ts Geen romantisch etentje in een restaurant en niet een weekend naar Parijs; het dreigt een karige Valentijnsdag te worden. Of toch niet? Een filosoof, een dichter en een datingcoach geven tips. Dans met elkaar in de kamer, overdrijf in een liefdesbrief en andere tips 24 JETTE PELLEMANS et is ondertussen haast gebruikelijk om Valen tijnsdag vooral een com mercieel festijn te vinden en luidkeels te verkondi gen dat je daar niet aan mee doet. Dichter Wout Waanders uit Nijme gen wil niet zo'n criticaster zijn. Hij vindt Valentijnsdag juist een leuke dag. ,,Er gloort op die 14de februari altijd een sprankje hoop dat er een anonieme brief in de bus zit, een mo gelijk luikje naar een ongewis avon tuur. Die spanning vind ik mooi.'' Waanders geeft regelmatig work shops liefdesbrieven schrijven. Deze coronatijd leent zich volgens de schrijver meer dan ooit voor een mooie handgeschreven brief. „Ieder een is ondertussen wel klaar met alle digitale manieren van contact: het is snel en oppervlakkig. Wat in WhatsApp al een 'lang appje' zou zijn, is in een brief soms nog niet eens één regel. Je gaat in een brief automatisch de diepte in en dat soort contact is iets waar we nu juist be hoefte aan hebben.'' Ook relatiefilosoofJan Drost, au teur van het net verschenen boek Waarom is het dat de liefde zo is, is niet pessimistisch over deze Valentijns dag in coronatijd. ,,In de beperking toont zich de meester, toch? De ge ringe mogelijkheden zwengelen juist onze creativiteit aan.'' Zelf werd Drost laatst gefêteerd op zo'n crea tieve coronadate door zijn vriendin. - WOUT WAANDERS ,,Ik ben een bioscoopfanaat en daarom had mijn vriendin een beamer geleend om een thuisbios coop te maken. Dat zij met dat lood zware ding op haar bagagedrager door de stad is gefietst om mij te ver rassen, vind ik heel ontroerend." Oorspronkelijk is Valentijnsdag bedoeld om je geheime liefde te ver rassen, en wel anoniem. ,,Ik moedig dat ook aan bij de singles in mijn praktijk: als je iemand heimelijk leuk vindt, doe het gewoon'', zegt Natha lie van Wingerden uit Rotterdam, eigenaar van een coachingspraktijk voor single vrouwen. Van Wingerden erkent dat het een uitdagende tijd is om te daten, maar ziet ook kansen. ,,Ik hoor vaak dat als mensen nu gaan daten, het sneller serieus wordt. Door al die wandel dates ga je sneller de diepte in qua gesprekken - je hebt het toch over andere zaken dan wanneer je met een drankje op in de kroeg zit. Dus als je op zoek bent naar een serieuze vaste relatie, zou dit slow daten in coronatijd weleens in je voordeel kunnen werken.'' 'Je gaat in een brief de diepte in en dat soort contact is waar we nu behoefte aan hebben' •v HM y Digitale date Plan een digitale échte date in. Dating- coach Nathalie van Wingerden: ,,Je kunt videobellen met je valentijns- date, maar leuker is het om iets samen digitaal te doen.'' Ze adviseert om bij voorbeeld allebei hetzelfde restau rantpakket te laten bezorgen en met beeldbellen op de achtergrond dat sa men klaar te maken. ,,Het is niet het zelfde als een echte date, maar het kan best een grappige ervaring zijn. Kleed je leuk aan, zet een muziekje op: maak er wat van.'' Lievelingsgebak Het gaat om het gebaar. In films en reclames lijkt het soms of valentijns- cadeaus altijd dure juwelen of gloed nieuwe iPhones moeten zijn. Maar het cliché is waar: het gaat om het gebaar. Relatiefilosoof Jan Drost heeft wel wat coronaproof ideeën daarvoor: ,,Dans even met elkaar door de kamer, zet 's middags spontaan een kop thee en zijn ofhaar lievelingsgebak neer. Of loop naakt achter de laptop langs als je geliefde aan het videovergaderen is.'' Luchtig verzoek Een officiële liefdesverklaring hoeft niet; gooi gewoon eens een balletj e op. Luchtigheid is belangrijk als je iemand wilt laten weten een oogje op hem of haar te hebben, zegt Nathalie van Wingerden. ,,Stel dat je een collega leuk vindt en je weet dat hij van hardlopen houdt, zeg dan eens: 'Ik heb me toch een mooi pad gezien, daar moeten we eens samen gaan hardlopen.' Als iemand dan de boot afhoudt, weet je dat ook weer, zonder een directe afwijzing te hoeven incasseren.'' Liefdesbrief Overdrijf in je liefdesbrief. Ga vol op het orgel, adviseert dichter Wout Waanders over het schrijven van lief desbrieven. ,,Laat er geen twijfel over ZATERDAG 6 FEBRUARI 2021 GO Valentijn vraagt dit jaar om een creatief gebaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 72