Pulmonaria: de verleiding om te kruisen is groot Eigen tuin eerst Romke van de Kaa Wie geen kamer over heeft om een thuiskantoor in te richten, kan met een bureauverhoger van een gewone tafel een verantwoorde werkplek maken. Na het werk zet je 'm eenvoudig opzij. €59 Door het kruisen van longkruiden krijg je een eindeloze reeks van nieuwe hybriden. 23 Een desk riser, een bureauver hoger, is een opzetstuk waar mee je van elke tafel een sta- tafel maakt. Zo kun je zittend en staand werken afwisselen. Ze kosten gemiddeld rond de 200 euro, maar dat is volgens Gerard Beu kers, fysiotherapeut en arbodeskun- dige, een nuttige uitgave om gezond te werken. ,,Als je de hele dag zit, ben je inactief. Zitten is qua energieverbruik vergelijkbaar met liggen. Ook als je zithouding helemaal ergonomisch verantwoord is. Het is beter om dyna misch te werken. Te bewegen dus." Als fysiotherapeut ziet Beukers gespannen spieren en soms zelfs afge- knelde bloedvaten en zenuwen als ge volg van langdurig zitten. Toename in Gespannen spieren en afgeknelde bloedvaten kunnen het gevolg zijn van langdurig zitten gewicht kan opspelen, ook bij fitte mensen. ,,Je moet heel wat op sporten tegen zeven a acht uur zitten", licht hij toe. Een desk riser kan een goed hulp middel zijn om actiever te werken. ,,Als je staat, spannen je been- en rompspieren zich aan. Daarmee train je die en wordt de doorbloeding gesti muleerd. Ook komt de wervelkolom in zijn natuurlijke S-vorm, wat het ri sico op klachten vermindert." Of je nu een design desk riser koopt of een basic exemplaar, je gedrag blijft het belangrijkst. ,,Je moet het ding re gelmatig en dagelijks gebruiken." Hij raadt aan het gebruik op te bouwen. ,,Het zal in het begin oncomfortabel voelen. Begin met een uurtje per dag en bouw het op. En na een paar maan den zul je zien dat het effect heeft." Als je toch langdurig moet zitten is het volgens Beukers belangrijk dat je dat dynamisch doet. Hij is geen fan van grote bureaustoelen. ,,Een bureau stoel moet niet te comfortabel zijn, dan heb je de neiging nog langer te zit ten." Hij raadt aan op iets te zitten dat beweegt. Balanskussen Kapperskruk Voor wie geen nieuwe stoel wil aanschaf fen, maar wel dynamisch wil zitten: koop een kussentje. Een wiebelkussen zorgt ervoor dat de rug zich aanspant doordat het lichaam zich steeds aanpast aan kleine bewegingsveranderingen. Bovendien zorgt het voor een betere concentratie. Op een zadelkruk vallen de bovenbenen in een schuine hoek naar beneden en kantelt het bekken. Een zadelkruk zit comfortabel en is vaak erg beweeglijk. Hij is gemakkelijk in hoogte te verstellen en rolt zo door de woonkamer. Officcinalis maar ik durf niet te schrijven over een van mijn favoriete planten: Ane mone coronaria. Je zal maar net een geliefde aan de coronaria zijn kwijt geraakt. Nee, dan wacht ik wel tot we allemaal zijn ingeënt. Nu verwijst de naam van de anemoon naar een kroon en niet naar een ziekte. Bij veel plantennamen is dat wel het geval: namen als beenbreek, leverkruid en ogentroost spreken voor zich. In datzelfde rijtje past het longkruid, waarvan de wetenschappelijke naam Pulmonaria luidt. Ooit werd deze plant als geneesmiddel voor long kwalen gebruikt. Zonder succes ove rigens, want longkruid geneest niets. Maar het gevlekte blad doet wel wat denken aan de dwarsdoorsnede van een long. Dan is de stap naar genees middel van de tering gauw gezet. Longkruid is een van de eerste vaste planten die in het voorjaar beginnen te bloeien. Wat zeg ik: in de winter, want meestal zijn er rond de kerstdagen al een paar bloemen te vinden. In de loop van het nieuwe jaar wordt de bloei steeds rij ker, totdat het hoogtepunt valt in maart. Dan vliegen ook de hommelkoningin nen en zijn de eerste zweefvliegen al actief. Voor honingbijen valt de bloei te vroeg. Mede dankzij die hom mels, die niet alleen van bloem naar bloem vliegen maar ook van soort naar soort, is er een groot aan tal kruisingen ontstaan. Als je meerdere soorten longkruid plant, kun je ook in je eigen tuin nieuwe kruisingspro ducten vinden. De verleiding is dan groot om zo'n nieuwe kruising een naam te geven en niets weerhoudt je ervan om die op de markt te brengen. Je bent dan niet de eerste die dat doet en zo heeft het overspel van de longkruiden geleid tot een eindeloze reeks van nieuwe hybriden, met namen van vrouwen, kinderen en vrienden. 'Esther', 'Diana Clare', 'Roy Davidson', 'Leo pold', 'David Ward', 'Dora Bielefeld', 'Fiona', 'Lewis Palmer', 'Piet Stam', 'MissElly' - je kunt er met gemak een elftal uit vormen. De meeste longkruiden hebben fraai gevlekt en gemarmerd blad, groen met zilveren vlekken. Maar het vroegstbloeiende longkruid, die soort die vaak al met Kerstmis bloeit, heeft effen, appelgroen blad. Dat is Pulmonaria rubra, met baksteenrode bloemen, de minst spectaculaire van alle longkruiden. Als de plant niet zo vroeg zou bloeien, zou je hem geen plaats gunnen in de tuin. Ook effen groen blad heeft Pulmona- ria angustifolia, maar wat het blad aan sier- waarde mist, wordt door de bloemen goedgemaakt. Pulmo naria angustifolia 'Blue Ensign' heeft heel donkergroen blad en gentiaan- blauwe bloemen. Maar de mooiste longkruiden zijn toch die waarvan het blad met zilververf gete kend lijkt. Dit zijn onder meer Pul monaria longi- folia en Pul monaria offi cinalis. De bloemen zijn blauw met een zweem van paars. GO ZATERDAG 6 FEBRUARI 2021 Zo wordt de keukentafel een bureau LISA HISSINK ergo2work.nl podobrace.nl Pulmonaria rubra Misschien ben ik overgevoelig, Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 71