OZCAN AKYOL Gommers: Debat ic-zorg is voor volgende pandemie Ontdek de maaltijden van Uitgekookt! Bestel een proefpakket jR UITGEKOOKT.NL 4 voor maar 6 K§g#|gg4 jjsaHT -sa?- -£■ yi? - w - 1 UITGEKOOKT.NL 085-0190067 Column Terwijl ik het akelige GGD- teststaafje nog in mijn her senen voelde nadreunen, na mijn derde preventieve test van deze week, hoorde ik tijdens de persconferentie na de minis terraad een wonderlijke ontboe zeming van premier Mark Rutte: hij is zelf nog nooit op corona ge test. Heel interessant: hij verschijnt regelmatig in de media, beweegt zich tussen plukjes mensen in het parlement en heeft zelfs over de landsgrenzen met andere leiders vergaderd en gesproken. Hij gaf gistermiddag de bijzon dere uitleg dat testen bijster wei nig zin heeft als je geen klachten hebt, want dat zou de PCR-test hoe dan ook zinloos maken. wat ons de afgelopen maanden is verteld, door bewindspersonen en medische experts, is de verkla ring van Rutte moeilijk te volgen. Voor mijn televisiewerk moet ik me dus altijd laten testen, om dat ik me in dezelfde ruimte met andere mensen bevind, ook al houden we ons allemaal keurig aan de 1,5 meterregel en dragen we zonder uitzondering onze mondkapjes. Ook leraren en kinderen moet zich straks laten testen als ze geen klachten hebben, maar wel indi rect in contact zijn gekomen met iemand die mogelijk wél besmet is. Voor jonge kinderen is dit een ontzettend heftige ervaring. En aan de mensen die naar het buitenland gaan, voor zover dat nog kan, wordt door overheden een gezondheidsverklaring gevraagd, een docu ment dat ze dus alleen kun nen verkrijgen door zich te laten testen - ook al heb ben ze geen symp tomen. Er is hier iets bijzonders aan de hand. In principe zijn er twee scenario's. Of onze premier heeft zich al die tijd niet aan de richtlij nen gehouden en daarmee zich zelf en anderen in gevaar gebracht. Of al die burgers die braaf de re gels volgden, deden dat voor de kat zijn viool. Deze verwarring is hoe dan ook tekenend voor de gang van zaken. Ik hoop zelf overigens dat ik me nooit meer preventief hoef te laten testen. Inmiddels heb ik er al een stuk of dertig ondergaan. Elke keer smeek ik de tester of hij genadig wil zijn. De ene keer werkt dat goed, maar nog vaker loop je weg bij zo'n locatie alsof je hoofd gekneusd is. Ik gun het niemand. Ook Rutte niet. Wonderlijk: Rutte is zelf nog nooit op corona getest ,,Op dit moment werken we kei hard om iedereen ic-zorg te bie den. Dit is een maatschappelijk debat dat gevoerd moet worden voor een volgende pandemie'', zegt Gommers, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor In tensive Care en lid van het Out break Management Team. Girbes, hoofd intensive care volwassenen van het UMC in Amsterdam, stelde op de site van deze krant dat hij het oneerlijk vindt dat zorg steeds moet wor den uitgesteld. De Amsterdamse hoogleraar intensivecaregenees- kunde pleit voor een commissie 'inhoudsdeskundigen' die op korte termijn 'op rationele gron den op papier zetten: zó zou de zorg verdeeld moeten worden'. Gommers gaat daar niet in mee. Hij vindt het niet het juiste mo ment voor deze discussie, in de aanloop naar een derde corona- golf. ,,Daar bereiden we ons kei hard op voor. We kunnen nog alle zorg leveren die binnen zes we ken geleverd moet worden.'' Hij zegt dat hij natuurlijk ook de verhalen van oncologen hoort dat zorg uitgesteld moet worden. ,,Maar ik ga er niet over, en ik heb er ook geen getallen van. Pas als je die hebt, kun je tot een onder bouwde beslissing komen'', zegt Gommers. Ook Peter van der Voort, hoofd ic van het UMCG in Groningen, hoogleraar en Eerste Kamerlid (D66), vindt dat 'eerst de som i Getallen voor een maatschappelijk debat ontbreken nog maar eens gemaakt moet worden' waarin de verloren levensjaren van mensen die nu niet op de ic terechtkomen, worden afgezet te gen de levensjaren van coronapa tiënten die er gewonnen worden. ,,Maar die som is nu nog niet ge maakt. En dan lijkt mij het ethisch verstandig beleid om mensen die het meest acuut zorg nodig hebben als eerste te helpen, zoals nu gebeurt.'' LEKKERE GEZONDE MAALTIJDEN \AN HUIS zaterdag 6 februari 2021 GO ^0 @OzcanAkyol esten Als we goed kijken naar alles ïr-Esï Intensivist Diederik Gommers heeft zijn collega Armand Girbes gisteren laten weten dat hij diens oproep op deze site om de zorg op de Neder landse ic's anders te verdelen 'onverstandig' vindt. Chris van Mersbergen Rotterdam V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6