Onder politici Niemand in Den Haag wil de nieuwe Hugo de Jonge zijn Leukemie-overlever als 'ramptoerist' Veel mensen waar hoog van wordt opgegeven willen niet Helmvrouw wil niet wijken Scholier (15) Politiek verslaggever Hans van Soest schrijft elke week over wat er speelt in Den Haag. Deze week: Wie wil er straks nog minister worden? 1 a ie slopen som- mige mensen hier'', verzucht \J \i ChristenUnie- V V leider Gert-Jan Segers. Hij denkt al na over toe komstige kandidaat-bewindslie den. Als de partij na de verkiezin gen aan de formatietafel terecht komt, moet hij zo'n lijstje paraat hebben. ,,Als je mensen polst, merk je dat ze beseffen hoe zwaar het is wat je ze vraagt.'' Wie minister wordt, moet reke ning houden met werkweken van 70 tot 80 uur, continue media-aan dacht, een hoog afbreukrisico en een gezin dat je nog zelden ziet. Geen aantrekkelijk vooruitzicht. Het maakt dat partijen soms lastig kandidaten kunnen vinden die van buiten de politiek komen. In het bedrijfsleven verdien je ook nog eens beter. Deze week stond Hugo de Jonge weer twee volle dagen in de Tweede Kamer. Voor het kerstre ces gingen er nog stemmen op in de Tweede Kamer om de minister van Volksgezondheid meer tijd te laten om de coronacrisis te beteu gelen, maar dat voornemen was bij voorbaat gedoemd te mislukken. Segers vindt dat de Tweede Ka mer te veel bezig is met incidenten en het vergroten van tegenstellin gen. ,,Bij elke fout wordt de vraag gesteld of iemand moet aftreden. Geen enkele minister komt scha devrij uit Den Haag.'' Oud-bankpresident Herman Wijffels ziet in zijn kennissen kring dat veel bestuurders uit het bedrijfsleven daarom bedanken voor een overstap naar de politiek. Hij vergelijkt het met de economi sche Wet van Gresham: de omloop van fout geld verdringt goed geld. In de tijd dat we nog met gouden munten betaalden, sneden men sen er kleine reepjes vanaf. Daar werd mee betaald. Onbeschadigde munten hielden mensen in hun beurs. ,,Zo gaat het ook met politiek'', zegt Wijffels. ,,Mensen die waarde vertegenwoordigen, denken wel drie keer na voordat ze de overstap maken naar een kabinet. Kijk naar de verruwing in de Tweede Kamer en hoe soepel er wordt omge sprongen met de waarheid. Wie zichzelf serieus neemt, laat zich toch niet elke dag afblaffen door Geert Wilders?'' Wijffels naam zoemde rond bij elke kabinetsformatie waar het CDA bij betrokken was de laatste decennia. Hij werd voor het eerst gevraagd toen Dries van Agt nog premier was. ,,En in het eerste ka binet Lubbers mocht ik zelfs kie zen welke portefeuille ik wilde en later ben ik nog vaak gepolst om de partij te gaan leiden.'' Maar de voormalig Rabo-topman en SER- voorzitter heeft de overstap nooit willen maken. ,,Je kunt zomaar de risee worden. Kijk naar wat er nu met Hugo de Jonge gebeurt.'' VVD-leider Mark Rutte maakte de overstap vanuit het bedrijfsleven, net als huidige CDA-leider Wopke Hoekstra. Maar veel mensen van wie hoog wordt opgegeven, willen niet. Neem voormalig DSM-baas Feike Sijbesma. Hij oogstte lof toen het kabinet hem aan het be gin van de coronacrisis vroeg vol doende mondkapjes voor Neder land te regelen. Onlangs nog op perde GroenLinks om Sijbesma 'of een type zoals hij' de vaccinatie problemen te laten oplossen. Alleen: Sijbesma heeft zijn buik een beetje vol van Den Haag, we ten mensen uit zijn omgeving. Na dat het kabinet hem inschakelde, kreeg hij veel verdachtmakingen over zich heen omdat zijn broer voor farmaceut AstraZeneca werkt. Als jouw beroep je omge ving zó hard raakt, laat dan maar. De Haagse mores stellen de Ka mer voor een dilemma. De vele zware debatten zijn nodig: er gaat het nodige mis bij de overheid (ze ker ook bij de corona-aanpak) en daar zijn bewindslieden verant woordelijk voor. Maar als we niet wat 'genadiger met elkaar omgaan', zoals Segers het noemt, kunnen partijen alleen nog maar kandidaten werven die al uit de politiek of de amb tenarij komen. „Mensen die al door de Haagse wasstraat zijn gegaan en alleen maar veilige zinnen uitspreken. Daar mee doen we ons zelf tekort. Er zijn veel mensen met ex pertise buiten Den Haag die we hier hard nodig hebben." GO ZATERDAG 6 FEBRUARI 2021 Een paar jaar geleden had hij nog leukemie. Waarom zou deze 15-jarige jongen uit Gouda nou gaan rellen? Hij is een voorbeeld van een meeloper, 'noem mij maar een ramptoerist', heeft hij er zelf over ge zegd. Het is dinsdag 26 januari, een avond eer der ging het mis in tal van steden. Er is opwin ding in het land, overal dagen jongeren de politie uit. Sommigen 'rechtvaardigen' het voor zichzelf door te denken dat ze tegen de overheid en die onderdrukkende avondklok knokken, anderen willen gewoon klieren. En tot die laatste catego rie horen zijn vrienden. De afspraak met hen is bij hem om de hoek. De jongen, met Marok kaanse roots, maar afkomstig uit een modern gezin met goed Nederlands sprekende ouders, gaat kijken. Z'n vrienden hebben al wat stenen verzameld. Het is niet precies duidelijk wat ze gaan doen. Voordat er ook maar een steen wordt gegooid, komt de politie al binnen en houdt de club aan. Twee nachten zit de middel bare scholier vast. Opgepakt op basis van de zo genoemde 'hooliganwet': afspreken om te gaan rellen. Zijn familie is in paniek en belt een advo caat. De jongen heeft een vorm van bloedkanker gehad, leukemie. Hij heeft medicijnen nodig. Maar justitie wil hem voorgeleiden aan de rech tercommissaris en nog twee weken vasthou den. Dat weet zijn advocaat te voorkomen, maar een rechtszaak dreigt nog. Terwijl, zegt de jon gen, hij alleen maar ging kijken. - Victor Schildkamp FOTO ANP Nou hoeft niemand medelijden te hebben met bewindslieden. Ze dienen kritisch te worden gevolgd. Maar hun beleid wordt er niet be ter van wanneer een minister die leiding moet geven aan een enorme crisis en die dikwijls met beveiligers over straat moet, door Kamerleden al maanden op Twit ter wordt beschimpt met de leus #hugodej ongekanniks. Edith Schippers kreeg hoge waarderingscijfers als minister in het vorige kabinet. Maar toen ze deze kabinetsperiode tot twee keer toe door Rutte werd gevraagd terug te keren, bedankte ze. Einde lijk had ze wat meer tijd voor haar kind. Ze is nu directeur bij DSM. Het is een vreemd beeld, zondagmiddag op het Eindhovense 18 Septemberplein. ME'ers meppen en duwen een groep schreeuwende actievoerders richting het Stationsplein. Terwijl de politie de meute naar achteren dwingt, komt uit het gedrang een vrouw in zwartleren jas tevoorschijn. Een actievoer der struikelt over haar, de ME rukt op, maar zij blijft op haar roze kleed zitten. Met een motorhelm op haar hoofd, vizier geslo ten. Op het kleedje ligt een kartonnen bordje met de tekst 'vacciNEE'. Een ME'er verschijnt recht voor haar neus en roept dat ze moet opstaan. De vrouw blijft zitten en incasseert een paar tikken tegen haar benen. Ze wijkt niet. Achter haar rug neemt de dreiging van de groep toe. De ME-linie trekt om de 29-jarige vrouw heen. Zij blijft achter in niemandsland, op haar roze kleedje. Niet lang, vertelt ze een week later aan de telefoon. Ze werd al snel opgepakt en zit een dag vast. Haar benen zijn blauw geslagen, zegt ze. Bij twaalf organisaties liggen klachten over de politieman die haar tikken gaf en 'een halve aangifte', zegt de vrouw die eigenaresse is van een website waar mannen luxe escortdames kunnen reserveren. - Wout van Arensbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 65