De opwelling en het vliegende ei 'Feel free to come closer' 16 Voetballer (34) Consultant (46) ZATERDAG 6 FEBRUARI 2021 GO Hij heeft eigenlijk alles te verliezen, de 34-jarige Amsterdammer die zondag 27 januari meerelde op het Museum plein in Amsterdam. Hij heeft een eigen zaak en die ligt natuurlijk deels stil tijdens deze lockdown, maar hij verdient ook geld als topvoetballer in het amateurvoetbal. Dan heeft-ie ook nog twee kleine kinderen. Een part ner. Een mooi leven dus eigenlijk. Toch zit hij nu in de gevangenis en stond hij deze week voor de rechter. Strak gekleed, balend als een stekker. Handen gevouwen. Hopend op ge nade van de rechter. Hij is een gewone vent en heeft een vriendin, zorgt ook voor haar kinderen. Consultant in biologische bestrijdings middelen, al jaren achter elkaar, vaste baan, welbespraakt, goed stel hersens. Zijn collega's beschrijven hem als een lieve, niet gewelddadige man, al staat er wel een gevalletje mishandeling op zijn verder kleine strafblad. Hoe hij toch in de cel is beland? Hij snapt het zelf amper, is er boos over, maar houdt zich keurig deze maandag voor de politierechter in Amsterdam. Het beste is kalm uit te leggen hoe het is gegaan. De rechter luistert aandachtig naar zijn ver haal. Ze waren zondag 24 januari met een man netje of zes op het Museumplein. Ze wisten dat er een soort van demonstra tie was georgani- seerd. Zonder toe stemming. Maar ze waren er uit de op rechte overtuiging dat de huidige co rona-aanpak knel lend is en niet werkt. Hij is géén corona- gekkie. Corona be staat en er komen ook mensen door in het ziekenhuis. Maar hij heeft gewoon zelf veel gelezen en goed nagedacht, geholpen door de kennis die hij heeft opgedaan in zijn werk. Vol gens hem werkt al dat binnenzitten en geen contact hebben met andere men sen, alleen maar averechts. Zo bouw je geen weerstand op, zo gebruik je de kracht van je eigen lichaam niet, zo werkt het niet. En daarom kwam hij naar het Mu seumplein, met roze armbandjes met daarop de tekst Feel free to come close. Al pratend en druk in de weer met de groep waarmee hij op het plein was, miste hij het bevel uit de drone van de politie dat het plein moest worden ontruimd. Toen dat gebeurde, werd op de helling op het Museumplein iemand aangehouden. In het gedrang dat ontstond zou een agent ge zien hebben dat de consultant een klap uitdeelde. Kan echt niet, zegt hij, ze kun nen mij niet steeds in het vizier gehad heb ben en ik was daar ook niet in de buurt. Hij wordt uiteindelijk wel veroordeeld, voor zijn 'weigering het Mu seumplein te verlaten'. Niet voor de klap. Hij krijgt een werkstraf en verlaat opgelucht de rechtszaal. - Victor Schildkamp Waarom dan toch dat rellen? Over zijn deelname is niet zoveel twijfel. Ja, hij heeft iets gegooid naar een politiebus. Een steen, zeggen de agenten. Want de klap die op de bus te horen was, was heftig. Zelf zegt de voetballer dat het een ei was. Een rauw ei ook nog. Om maar uit te leggen dat het ook nog niet zoveel kwaad kon. Een rauw ei komt im mers minder hard aan dan een hardge kookt ei. Wat kan een ei uitrichten tegen een gepantserde wagen?, be toogt zijn advocaat. Iemand die naast hem stond had de eieren bij zich. En 'in een opwelling' gooide de voetballer zijn ei. Terwijl hij eigenlijk al weg wilde gaan. Daar zit-ie dan in de rechtbank. Justitie denkt dat hij naast het gooien van een ei ook 'een gevechtshouding' aannam richting de politie. Met spijt en teksten als 'dit past niet bij mijn persoonlijkheid' zit hij in de rechtbank. Geen verleden met politie en justitie. En heel wat te verliezen. Als deze gevierde linksbuiten zegt dat hij spijt heeft, 'ongelooflijk veel', ja, dan ben je geneigd hem te geloven. Wat was dit stom. Met vijf weken onvoor waardelijke celstraf aan zijn broek zal hij zich dat nog wel even realiseren. - Victor Schildkamp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 64