Drone registreert veel relschoppers pasfotoscherp 'Ik werd in het nauw gedreven' 'Verwisseld met andere jongen' 15 Ondernemer (30) 'Meeloper' (19) Maar weinig rel schoppers die zon dag 24 januari in de Eindhovense bin nenstad verniel den, plunderden en de ME beko gelden zullen de 'fotograaf hoog boven hun hoofd hebben gezien. Een politiedrone hing al 's och tends in de lucht, tot het donker werd. Gezichten van tientallen relschoppers zijn vastgelegd. Met pasfotokwaliteit. De dertig Eindhovense recher cheurs van teamleider André - 'achternaam liever niet' - werken zich door vele honderden uren beeldmateriaal en tips over die dag. Camera's van winkels, stads- toezicht, politievoertuigen, Pro Rail, publiek, social media en niet te vergeten: alle telefoons van op gepakte relschoppers, bomvol po tentieel bewijs. De onrust in de binnenstad was die zondagavond nog gaande toen het team al de eerste foto's en filmpjes online zocht. Want die kunnen uren later weer weg zijn. Plundering De politiemensen richten zich op vier hoofdstukken uit de rellen die bij het publiek op het netvlies staan gebrand: de plundering van Jumbo, de brandende ProRail- auto, het ramen ingooien van het station en het bekogelen van de politie. Met hulp van zes inge huurde specialisten bestuderen ze elke foto en elk beeld van elk film pje. De zes mannen hebben 'een stoornis in het autistisch spec trum'. Dat maakt ze waardevol omdat ze ongelofelijk lang én ge concentreerd naar beelden kun nen kijken, legt teamleider André uit. ,,Zij zien meer dan wij zien." Hij belt met een collega om te vra gen of de journalist die kamer in mag, want deze specialisten moet je niet uit hun concentratie halen. Eerst de ochtendbriefing. De re chercheurs bespreken van enkele verdachten uitvoerig in welke au to's ze rijden. Beslag leggen op hun goederen en geld is een be langrijk doel; relschoppers moeten opdraaien voor de schade. Van daag gaan ze twee verdachten op pakken. Collega's zijn al op pad. Tijdens de rellen zijn 62 mensen op heterdaad aangehouden, de da- gen daarna pakte het team van An- dré er nog veertien. Wijk- en jeugdagenten konden een flink deel van hen aanwijzen. Maar er kwamen ook ruim 1200 tips bin nen, soms uit opvallende hoek. Een moeder gaf haar rellende zoon aan voor meerdere vernielin gen. ,,Maar we zien hem nog ner gens op beeld", merkt een recher cheur op. ,,We moeten met het OM bespreken wat we ermee doen." Want daadkrachtige ouders of niet: er is bewijs nodig. Net na de ochtendbriefing gaat de tele foon van André. De eerste rel schopper van de dag is opgepakt. Prikkelarm We krijgen een seintje en kunnen even bij twee specialisten van het beeldonderzoek kijken. Aan het einde van de gang achter de deur 'videokamer' zitten Lars en Mark. In deze prikkelarme ruimte op een rustige plek in het pand kijken ze zes uur per dag naar beelden van hordes rellende mensen. Lars heeft de gegevens van dertig ca mera's uit de binnenstad tot zijn beschikking. Negen daarvan film den die zondag de krioelende meute in het centrum. ,,Ik kijk net zo lang tot ik een misdrijf zie ge beuren." Hun vermogen om in de wirwar personen terug te vinden, is van grote waarde voor het team, benadrukt André. Lars probeert onherkenbare da ders van scherm naar scherm, van camera naar camera te volgen tot blijkt dat ze zich uit zicht van de ME op straat veilig wanen, hun mondkapje of capuchon even af doen en hun identiteit alsnog prijsgeven. Van die nonchalance maakte de politie zoveel mogelijk gebruik. Een rechercheur keek na de rellen twee dagen lang in het kantoortje van een winkel bewa- kingsbeelden terug om te zien welke relschoppers nog even een blikje fris hadden gekocht, met hun gezicht vol in beeld. Mark bestudeerde de plunde ring van Jumbo. Tientallen figuren krioelden voor zijn ogen door de winkel. ,,Ik kijk naar mensen die iets herkenbaars hebben." Dat kan hun gezicht zijn, maar ook een ta toeage of embleem op een jas. Mark en Lars pauzeren de beelden en selecteren en knippen plaatjes digitaal uit. Voor de context voe gen ze filmpjes toe. Die gaan in de map 'herkenbaar maar onbekend'. Dan is de recherche met herken- ningssoftware, online speurwerk en het eigen netwerk aan zet. Vele tientallen relschoppers staan duidelijk op beeld, maar werden niet herkend door Eind- hovense politiemensen. Daarom gaan die plaatjes nu naar andere eenheden in het land. GO ZATERDAG 6 FEBRUARI 2021 Tientallen figuren met zwarte ca puchons en mondkapjes krioel den op 24 januari stenen gooiend en plunderend door het centrum van Eindhoven. Hoe herken je da ders in zo'n agressieve mieren hoop? Deze krant mocht meekij ken met het onderzoek van de Eindhovense districtsrecherche. WOUT VAN ARENSBERGEN Met een shirt van The Beastie Boys aan komt de 30-jarige verdachte de rechtbank binnen. Flink gespierde armen. De rechter zal daar ook wat over zeggen als ter sprake komt wat hij heeft gedaan: gooien met zo'n loodzwaar betonblok van een dranghek. Het projectiel komt ook niet ver, hoe sterk hij ook is. Maar wat had er allemaal kunnen gebeuren als dat wel op iemand was terechtgekomen? De verdachte bekent zonder morren schuld in zijn eerste zin: ,,Ik ben schuldig, dat valt niet te ont kennen." Wat volgt in het korte verhoor is het verhaal van een man die zegt niet ge welddadig te zijn, die eigenlijk niet wilde rel len, maar door de poli tie in het nauw werd gedreven, zag dat mensen klappen kregen en vervolgens in alle opwinding en woede 'iets vandalistisch' wilde doen. En dus gooide hij met die steen. De man heeft een eigen bedrijf. Verdient ook een hoop geld, meer dan 5000 euro netto. ,,Zo, dat is heel netjes", zegt de rechter. Hij heeft twee kin deren, eentje nog maar enkele maanden oud. Hij krijgt drie weken onvoorwaardelijk cel, per direct te beginnen, dus als dit wordt gepubli ceerd heeft hij er met voorarrest bij al bijna twee derde opzitten. - Victor Schildkamp Hij wilde naar eigen zeggen net weggaan, toen hij door de politie werd opgepakt bij de rellen in Rotterdam. De 19-jarige jon gen wordt verweten stenen naar een ME- bus te hebben gegooid. Op de beruchte relavond werd hij aange houden door de politie. Meerdere agenten verklaren dat ze hem stenen hebben zien gooien richting de Mobiele Eenheid op de Beijerlandselaan in Rotterdam-Zuid. Justitie betitelt de zaak van de Rotterdammer als een 'waterdicht dossier'. Maar dat is het volgens zijn advocaat Winston de Brouwer niet. Volgens hem is er sprake van 'per soonsverwisseling', doordat meerdere jon gens een helm droegen. De Brouwer krijgt met succes de zitting uitgesteld. Als hij die dinsdag daarop weer voorkomt, draagt hij Nikes. Zijn raadsman stelt opnieuw dat de tiener per abuis is aangezien voor een op hem lijkende stenengooier die ook Nike- schoenen, een trainingsbroek en helm droeg. Het bewijs zit 'm volgens de advo caat in een foto waarop de look-a-like te zien is. De aanklager wuift die kritiek weg. Zij beschrijft de verdachte als volgt: ,,Een beïnvloedbare jongen, een meeloper, en juist daarom houd ik er rekening mee dat hij weer naar buiten zal gaan.'' De rechter be sluit mede daarom dat de jongen - tot hij weer voorkomt - achter de tralies blijft. - Marcia Nieuwenhuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63