Heel Nederland zet zich schrap voor winterweer 5 Protest tegen staatsgreep Lichtpuntje Het dit jaar is simpelweg ook een welkome onderbreking in de coro- nalockdown. Een periode waarin de dagen steeds meer op elkaar gaan lijken en zich aaneenrijgen in een uniforme brij, met alleen het verlangen naar de toekomst als een lichtpuntje in het duister van de avondklok. Het doet historicus Buisman deugd dat er een flink pak sneeuw wordt voorspeld. „Daardoor krijgt ook de jeugd van nu herinnerin gen aan sneeuw in Nederland.'' Waarmee het genot van een goede voltreffer met een sneeuwbal zich in onze identiteit zal nestelen. Buisman ziet nog iets wat dit jaar meespeelt in het verlangen naar een goed pak sneeuw: wit als de kleur van reinheid. ,,Wit appel leert aan ons oeridee van schoon heid en reinheid. En dat kunnen we in deze tijd van rottigheid wel gebruiken.'' Nederland krijgt dit weekeinde te maken met ijzel, sneeuw, vorst en gevoelstemperaturen ver onder het vriespunt. Het KNMI waarschuwt vanaf vanavond voor gladheid door sneeuwval in grote delen van het land. De Nederlandse Spoorwegen laten vandaag en morgen minder treinen rijden. Daardoor ontstaat er meer ruimte op het spoor, waar door NS en ProRail mogelijke pro blemen beter te lijf kunnen gaan. De ANWB rekent morgen op meer pechmeldingen. ,,Al zit het echte venijn maandagochtend in de spits. Dan verwachten we zeshon derd extra pechgevallen'', zegt een woordvoerder. De bezetting is daarom morgen en maandag flink verhoogd. Bij Rijkswaterstaat zijn 'alle draaiboeken uit de kast gehaald' en zijn er 1200 mensen die ingezet kunnen worden, zei minister Cora van Nieuwenhuizen (Infrastruc tuur). ,,Er zijn 546 strooiwagens, in twee uur tijd kunnen we 10.000 ki lometer weg strooien.'' Door corona is dat een zwaardere kluif dan in andere jaren. Er rijdt immers min der verkeer om het strooizout in te rijden en dus is het oppassen gebla zen voor wie toch de weg op moet. Minister Van Nieuwenhuizen roept Nederlanders op extra voor zichtig te zijn. ,,Ga niet de weg op als dat niet hoeft. Zeker mensen zonder winterbanden op de auto'', benadrukt de bewindsvrouw. ,,Maar ook te voet. Zorg voor schoe nen met een stevig profiel.'' Ziekenhuizen verwachten extra Winters weer patiënten door het winterweer. Ze houden rekening met een toename van mensen met letsel door kou, sneeuw en gladheid. En daaruit voortvloeiend een grote druk op de afdeling spoedeisende hulp. Hoewel de landelijke organisatie van gezondheidsdiensten, GGD GHOR Nederland, eerder stelde dat coronateststraten en vaccinatie locaties zoveel mogelijk open blij - ven, werd in diverse delen van het land al aangekondigd dat test- en priklocaties morgen en maandag niet open zullen zijn. Hulpverleners in Amsterdam gaan vanwege de weersvoorspellin gen actief op zoek naar daklozen die buiten slapen, om ze over te halen naar de opvang te komen. Als het voor maaltijdbezorgers niet meer veilig is om de weg op te gaan dit weekend, zal Thuisbe- zorgd.nl de service stopzetten. Honderden docenten en studen ten hebben bij een universiteit in Myanmar gedemonstreerd tegen de staatsgreep. Het leger greep begin deze week de macht. De monstranten scandeerden 'lang leve moeder Suu', een verwijzing naar de opgepakte politiek leider Aung San Suu Kyi. Ze zwaaiden met vlaggen die de rode kleur hadden van de Nationale Liga voor Democratie (NLD) van de Nobelprijswinnares. Ook in hoofdstad Naypyidaw trotseer den burgers de coupplegers. Tientallen medewerkers van mi- nisteries poseerden voor groeps foto's terwijl ze rode lintjes droe gen. De militaire machtshebbers arresteerden ondertussen ook een naaste medewerker van Suu Kyi, haar 79-jarige rechterhand Win Htein. Hij zou in het huis van zijn dochter zijn opgepakt. Verkiezingen in VK gaan door Leger VS blijft nog in Duitsland Slechte longen door 'rookoma' Faillissement Miss Etam nabij zaterdag 6 februari 2021 GO weer boven luiden, andere lichtval. Een win terfeest besprenkeld met witte confetti. Een dik pak sneeuw in 2005 trekt kinderen in Berg en Dal bij Nijmegen de heuvel op en dan... roetsj naar bene den. Sneeuwpret hoort bij de Nederlandse identiteit. FOTO BERT BEELEN f Van treinen tot ziekenhuizen en GGD-teststraten: op tal van plekken in Nederland worden extra maatregelen getroffen om het extreme winterweer dat voor komend weekend voor speld is voor te zijn. ANP Den Haag Verwachte sneeuwval tussen zaterdagavond en zondagavond. 5-10 cm Temperatuur regio Midden (°C) 10 5 Kans op ijzel za zo ma di wo do vr za zo 060221 BRON: WEERPLAZA YANGON Protesten tegen de staats greep in Myanmar. foto afp LONDEN Inwoners van Enge land en Wales kunnen in mei gewoon naar de stembus, ondanks de coronapandemie. De regering heeft wel extra maatregelen aangekondigd om te zorgen dat de lokale verkiezingen veilig verlopen. Zo moeten kiezers dit keer een eigen pen meenemen naar het stemhokje, aldus Britse media. Ook het dragen van mondkapjes in stem bureaus is verplicht. BERLIJN De Duitse regering is blij met het opschor ten van een massale terugtrekking van Amerikaanse militai ren. Het plan van pre sident Trump werd door zijn opvolger Joe Biden ingetrokken. GRONINGEN Jongens en mannen die een grootmoeder hebben die rookte toen ze in verwach ting was, kunnen een slechtere longfunctie daaraan te danken hebben. Het gaat al leen om oma's van moeders kant. Dat stellen wetenschap pers van het Universi tair Medisch Centrum Groningen (UMCG). Waarom dit probleem zich vooral bij jongens en mannen voordoet, is niet bekend. ZOETERMEER Werknemers van Miss Etam gaan maandag het faillissement van Miss Etam aanvragen. Het personeel wacht nog altijd op het loon over de maand ja nuari. ,,Het personeel is het zat'', aldus vak bond AVV. Volgens de bond verschuilt eige naar Rozenboom van NXT Fashion zich on terecht achter het UWV dat een aan vraag voor coronas- teun nog in behande ling zou hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5