Zogezien Burenruzie over Waterpark Veerse Meer nmm m 'Als ik nilcs te doen heb, verveel ik me kapot Er lag tientallen jaren een camping met duizenden gasten die er ook op uit trokken IÈÊÊÊÊ mm Keurig briefpapier met stempels, handtekeningen en juridisch taalgebruik kunnen het niet meer verhullen: in Zeeland woedt een bestuurlijke burenruzie over de bouw van een nieuw vakantiepark, Waterpark Veerse Meer. Daarin klinkt een groeiend wantrouwen door tegen Middelburg. 9 W De stal was vroeger een vlasfa briek. Er stond nog een stoomketel in en een grote schouw. Die heb ik er allemaal uitgegooid." Inmiddels woont hij 47 jaar aan de Driehoefijzersstraat. Hij begon met boeren op de hoek van een dijk bij Zaamslag. Het was te krap bemeten daar. In Drie Hoefijzers vond hij wel voldoende ruimte. Zijn vrouw Pauline werkte mee in het bedrijf. Dat deden later ook de kinderen, twee zoons en een dochter. Een zoon woont op Sint Jansteen, de dochter op Heikant. Zoon Johnny werkt bij een garage bedrijf in Hulst. Hij is op aanraden van vader Anton buurman gewor den. Hun huizen vormen een twee onder een kap. Anton: ,,Toen dat huis hiernaast vrij kwam, heb ik hem daarop attent gemaakt. Te genwoordig is hij alleen, geschei den, voor mijn kleinkinderen is dat het ergst, hij komt dikwijls bij ons eten." Nee, zijn eigen kinderen zijn niet in de boerensector gaan wer ken. Anton: ,,Ik heb het afgeraden, want het is één grote ellende. Het is misschien vier jaar geleden dat ik 1 euro de kilo voor het varkens- vlees kreeg. De prijs is zo wissel vallig. Soms koop je biggen voor 80 euro het stuk, nu betaal je 26 euro. Vroeger kon je met vijfen twintig tot dertig zeugen en koeien de kost verdienen. Als je nu over varkens praat, gaat het met een over tienduizenden tegelijk. Zo'n moderne stal stinkt niet, zeg gen ze. Nee, je moet er eens voor bij rijden. Voor mij zijn de varkens hobby. Als ik niks te doen heb, verveel ik me kapot. Een paar jaar terug maakte ik 's zomers nog tochten van honderdtien kilome ter op een gewone fiets. Nu haal ik altijd nog veertig tot vijftig kilo meter." Als varkensboer is hij geen groot afnemer van zijn eigen vlees. Hij houdt vier varkens voor zichzelf, het vlees daarvan is vooral voor de diepvries van zijn kinderen be stemd. Dat heeft een reden: ,,Ik zit met galstenen. De dokter zei dat ik geopereerd moest worden. Maar dat wilde ik niet. Ik heb mijn dieet aangepast, ben minder vet gaan eten. Daarom komt er voor mij weinig varkensvlees op tafel. Rund wel. Het heeft geholpen, ik heb al twee jaar geen last meer van de galstenen. En ik ben niet geope reerd." De toekomst is wat Anton be treft overzichtelijk: ,,Zo lang ik niet doodga, blijf ik hier wonen. Dat hobbyen met de varkens wil ik zeker niet opgeven. Tot ik mis schien eens omver val in de stal." Na Brouwerseiland en de Zeeuwse Lagune verdeelt opnieuw een plan voor een groot vakantiepark de geesten in Zeeland. Waterpark Veerse Meer moet tussen Arne- muiden, Lewedorp en Wol- phaartsdijk plaats bieden aan 952 vakantiehuizen. Begrijpelijk dus dat er niet alleen zorgen zijn over de omvang, het landschap en de verkeersdrukte, maar dat er ook weerstand is tegen het plan. Die weerstand is er bij omwo nenden, natuurbeschermers en Zeeuwen die zich zorgen maken over de toenemende druk van het toerisme op de nog resterende rust en ruimte. Opvallender is het dat Middelburg tevens door buurge meenten, provincie en waterschap - ook publiekelijk - wordt bestookt met kritiek. Veelzeggend is de toon waarmee dat gepaard gaat. Zoals bij elke bu renruzie gaan zorgen gepaard met verdenkingen en verwijten, waarin ergernis en wantrouwen doorklinken. In Goes bestaat wrevel dat Mid delburg zijn plan doorzet terwijl de visie op het hele Veerse Meer nog niet klaar is. Veere mist aan dacht voor toename van de drukte in haar dorpen. De provincie kraakt de inpassing in het land schap. Het waterschap eist geld van Middelburg voor aanpassing van waterschapswegen. En Borsele verwijt Middelburg onomwonden dat het zich niet aan afspraken houdt door met nieuwe cijfers over de te verwachten verkeers drukte te komen. Terugkerende klacht Middelburg moet dat zichzelf aan trekken. Kennelijk laat zij steken vallen bij het tijdig en goed infor meren van de buurgemeenten. Dat is althans een terugkerende klacht. Dat het verwijt van Borsele op 'een misverstand' berust, zoals Middelburg stelt, duidt erop dat de buurman op zijn minst slordig is ingelicht. Voeg dat bij het financi ële belang dat Middelburg heeft bij het project en de achterdocht is verklaard. Op hun beurt moeten de criti casters zich minder laten leiden door achterdocht en meer door feiten. Dat het plan voor Water park Veerse Meer nu op tafel ligt, is niet zo vreemd als Goes doet voor komen. De verkeersproblemen hebben wel degelijk de ruime aan dacht van Middelburg. Aan de landschappelijke inpassing ging uitgebreid overleg met natuur- en milieuorganisaties vooraf. En om de Veerse kust en kernen veel aan trekkelijker te noemen dan het hart van Drenthe getuigt van een misplaatste arrogantie. Het wantrouwen stoelt deels op het gevoel dat Middelburg alleen de lusten pakt van het vakantie park - toeristenbelasting, afwen den miljoenendebacle - en alle las ten afschuift op de buren - ver keersoverlast, drukte, aantasting van het landschap. Die versimpe ling gaat voorbij aan het bredere belang dat het vakantiepark kan hebben voor werkgelegenheid, horeca, middenstand, musea en attracties in de hele regio. En om gekeerd: als die lusten er voor de buren niet zijn omdat de gasten vooral op het park blijven, dan valt het met de lasten van verkeer en overvolle kernen ook wel mee. Overigens zijn de grootste ver keersproblemen te verwachten in Arnemuiden en dat ligt in de ge meente Middelburg. Wat buurgemeenten, provincie en waterschap ook lijken te verge ten, is dat Waterpark Veerse Meer geen toevoeging is aan het toe risme, maar in belangrijke mate een herstel van wat er was. Er lag tientallen jaren een camping met duizenden gasten die er ook op uit trokken. Met de auto, over platte landswegen, naar de wijdere om geving. Door het tijdelijk ontbreken van een vakantiepark op die plek aan het Veerse Meer en het nieuwe plan van Driestar is de discussie over de wenselijkheid en inpas sing van Waterpark Veerse Meer heropend. Die is nuttig en nood zakelijk, maar ook te belangrijk om er een ordinaire burenruzie van te maken. GO ZATERDAG 6 FEBRUARI 2021 Anton Walhout sx Kijk op de 1 site bij /video Drie Hoefijzers, een rondlopend straatje naast de Emmabaan tussen Koewacht en Heikant, dicht op de grens met België. FOTO'S RUBEN OREEL MAURITS SEP Axe Drie Hoefijzers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57