De buurtschap r 'Ditplekje is ideaalJe hebt van niemand last 8 Dit is een serie over buurtschappen en gehuchten in Zeeland. Leven tussen lucht en klei. Vandaag aflevering 29: Drie Hoefijzers aan de Driehoefijzers- straat tussen Koewacht en Heikant, een paar honderd meter van de grens met België. WÊ. -ï IS&bsBR*-- Het is nog geen Vlaan deren. Maar ze weten hoe je er lintbebou wing moet fabriceren. De Emmabaan tussen Koewacht en Heikant kent nog wel enkele open stukjes. Open: waarschijnlijk is dat niet de be doeling. Een makelaar heeft in elk geval een groot reclamebord ge plaatst: 'Welstandsvrij bouwen op 4370 vierkante meter groot per ceel'. Met daarbij een fantasiefoto van een hypermoderne villa die duur en duurzaam zal zijn. De zon laat verstek gaan, grijs en slik overheersen aan de grens. Waar is nu precies de buurtschap Drie Hoefijzers? Plaatsnaambor den ontbreken. We vragen het in een aan de Emmabaan gelegen on- derdelengarage. Daar worden we doorverwezen naar het meer rich ting Heikant gelegen 'driehoekje'. Het blijkt een rondlopend zijweg getje te zijn dat - toeval of niet - Driehoefijzersstraat heet. Plaat- sengidsen wijzen het hele stuk tussen Zwingelweg en Heidestraat aan als buurtschap. Omwonenden willen daarvan niks weten. We moeten aan de Driehoefijzers- straat zijn. Punt uit. Die beperking maakt dit ge hucht overzichtelijk. Acht huizen, waarvan er enkele leeg staan. Ze hebben allemaal uitzicht op het door de Emmabaan en hun eigen straat ingeklemde weilandje. In een hoek overwintert een caravan en ligt er een hoop stromest. Bij nogal wat huizen zijn de rolluiken half of helemaal naar beneden. Nergens een voordeur. Althans, een voordeur die in gebruik is. Als de spinnenwebben aan de deur knop zitten, kun je beter achterom gaan. De naam Drie Hoefijzers komt voor het eerst voor in 1840, waarschijnlijk ging het om een daar gevestigde herberg en tappe rij. Middagboterham We kloppen op het raam van nummer 12. Wilma Aper (1961) zit aan de keukentafel. Haar vader Ge orge Aper (1930) is net aan zijn middagboterham toe. Kom erin. Ja, ze wonen hier samen met Wil- ma's broer Peter. ,,Hij is ouder maar niet verstandiger", lacht ze. Een hoogbejaarde vader en twee thuiswonende kinderen, dat zit zo. George werd geboren op de Koewacht. Hij woonde en werkte 45 jaar als huisschilder in Sas van Gent. Met zijn pensioen vond hij de tijd rijp voor terugkeer naar zijn geboortedorp. George: ,,Alle steeg jes bleken afgesloten. Ach, je krijgt niet meer terug wat je verloren hebt. De dorpsbewoners waren veranderd. Als je vroeger de pech had dat er een zak aardappels van je fiets viel, dan hielpen de men sen zonder dat je het vroeg. Toen we er terugkeerden waren er veel nieuwkomers, veel Hollanders. Die hielpen niet meer." Van 1995 tot 2004 woonde Ge orge met zijn vrouw in Koewacht. Vervolgens verhuisden ze naar hun huidige woning in Drie Hoef ijzers. Beter gezegd: twee wonin gen, want er gaan twee huizen schuil achter nummer 12. Dat was precies de bedoeling, vertellen va der en dochter. Het gezin telde ze ven kinderen. Twee bleven er on getrouwd: Wilma en Peter. Moe der Aper - nu tien jaar geleden overleden - wilde met haar onge trouwde kinderen weer een gezin vormen. Wilma: ,,Moeder wilde dat we te hoop waren. Dus werd er gezocht naar een hof met twee huizen. Ik woonde in Sas van Gent, waar ik ook geboren ben. Ja, ik wilde er heel graag weg. Daar wil je nog niet begraven worden. De mensen hier of de mensen daar, dat is een wereld van ver schil. Als dat met die zak petatten je zou overkomen, wat mijn vader net vertelde, in Sas zouden ze je uitlachen." Vader George: ,,Het is daar allemaal voor het carnaval. Dat feesten is niks voor ons. Door die verkleedpartijen zie je niet wie het zijn. Ik heb er lang ge woond, als je werkte viel het wel mee." Drie Hoefijzers is wat George betreft zijn eindstation. Hij steekt een sigaartje op. Gerookt vanaf zijn 13de, dan heeft het nu geen nut meer om te stoppen. Hij zegt: ,,Dit plekje is ideaal. Je hebt van niemand last. Er is zeker contact, als mensen hier passeren stoppen ze en praten we." Wilma: ,,In de zomer blijven ze wel eens plakken, drinken we een pintje." Ze staat op het punt om te gaan wandelen. Met haar vriendin Tilly loopt ze meestal drie keer in de week zo'n tien kilometer in het bos van Sint Jansteen. De buurman is onlangs overle den, de luiken zijn gesloten. Even verderop op nummer 8 is Anton Walhout (1942) op zijn tractor in de weer. Hij heeft de mest uit zijn varkensstal in een paar grote bak ken verzameld. Met de voorlader van zijn tractor tilt hij ze op en kiept ze leegt op de mesthoop ach terop zijn erf. Altijd in de beesten gezeten, vertelt hij: varkens, koeien, schapen. Nu heeft hij al leen nog varkens, 240 om precies te zijn. Hij krijgt ze als biggen, houdt ze vier maanden en dan gaan ze naar de slacht. ,,Ze zitten op stro", zegt hij, ,,niet op roosters. ZATERDAG 6 FEBRUARI 2021 GO m r ••'S 1 JAN VAN DAMME Vader George en dochter Wilma Aper: „Moeder wilde dat we te hoop waren." Anton Walhout: ,,Dat hobbyen met de varkens wil ik zeker ook niet opgeven." George Aper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 56