Anthony van den Berg, hardloopcoach en ondernemer 1 ir*f 6 Duizenden Zeeuwen leerde hij hardlopen en hij begeleidde de band Within Temptation naar wereldroem. Maar zijn eigen toekomstdroom heeft Anthony van den Berg nooit kunnen waarmaken. ,,Door mijn prestatiedrang heb ik het ook taai gehad met mezelf." Tussen de anekdotes over hardlopen en metalmuziek door doet hij ineens een bekentenis: ,,Het liefst wilde ik naar de toneelschool. Maar iedereen zei: 'Daar is geen werk in te vinden.' En ik werd opgevoed met het uit gangspunt dat je naar school ging om een vak te leren en te gaan werken. Ik was niet zo vrij gevochten dat ik mijn eigen weg ging." En dus maakte Anthony van den Berg de lts in Vlissingen af. ,,Het was doorbijten", zegt hij. Als puber die anders was en anders gekleed ging dan klasgenoten, voelde hij zich vaak een zaam. De bouw vond hij niks; de verzorging wel, maar dat deden alleen meisjes. Zo koos hij als compromis voor de koksopleiding. ,,Ook daarbij voelde ik geen passie. Ik heb het afge maakt omdat dat zo hoorde." ,,Jawel, maar er was geen ruimte om die waar te maken. Dus de droom was snel voorbij." ,,Nou, geef mij een podium en ik ga erop staan. Die eerste les van een nieuwe loopgroep, als ik anekdotes vertel, dan sta ik eigenlijk op een po dium. Vertellen over hardlopen. Wat er met lo gisch aan is. Op je hakken landen bijvoorbeeld. Dat je daardoor blessures krijgt. En daarna over hoe je blessures kunt voorkomen. Door iets voorover te hangen als je gaat lopen. Dat je de zwaartekracht zijn werk moet laten doen. Mensen een totaal ander inzicht bieden in hardlopen. Ik besluit altijd met: 'Geloof me, het komt goed, het wordt écht leuk.' Ja, die eerste les, dat is voor mij eigenlijk de mooiste. Als ik voor die groep sta, ga ik los." ,,Dat heb ik laatst zelf ook zitten uitrekenen. Ik schat zo'n 2800 mensen. Ik zie het als een op dracht om zo veel mogelijk mensen aan het lo pen te krijgen. En ik zat op het begin van de mega-hype die hardlopen jaren geleden werd. De Kustmarathon werkte daaraan mee. Het is jammer dat die hype nu een beetje voorbij is." ,,Ik ben blij als de helft van die 2800 mensen nog hardloopt. Maar dat is prima. Ik geniet van de mensen die blijven lopen." ,,Mijn leven is altijd hectisch geweest. Mijn hoofd stond nooit stil. Met kerst 2003 gaf mijn vader, die al marathons liep, me een paar hard loopschoenen. Binnen een maand liep ik mijn eerste tien kilometer en ik merkte dat tijdens het lopen mijn hoofd wel stil stond. Na het lo pen voelde ik me een ander mens. Ik dacht meteen: dat wil ik aan iedereen vertellen. Lo pen werkt beter dan welk medicijn dan ook." ,,Een jaar of vijftien geleden ontdekte ik dat ik add heb. Dat verklaarde wel een heleboel, en heeft ook een heleboel opgelost. Ik heb jaren lang onrust ervaren, prikkels stuurden me alle kanten op. Medicijnen hielpen om de juiste stofjes op orde te krijgen. Maar het hardlopen maakt diezelfde stofjes aan en heeft dus het zelfde effect. En nog belangrijker: dat blijft in je systeem. Als ik een week niet hardloop, voel ik de verandering." ,,Weet je hoe belangrijk hardlopen voor mij is? In 2017 ging het bijna mis tijdens de mara thon van Rotterdam. Na afloop belandde ik met levensbedreigende hartritmestoornissen in het Erasmus-ziekenhuis. Ik ging door het oog van de naald. Terwijl mijn vrouw en fami lie vooral blij waren dat ik er nog was, kon ik al leen maar denken: ik mag toch nog wel hardlo pen? Lopen bepaalt mijn identiteit, het geeft me geluk en blijdschap." ,,Het is zeker verslavend. Maar ik word er zo blij van. Ook nu tijdens de lockdown. Mijn vrouw heeft kledingzaken in Domburg en Vlissingen. In de winkel in Vlissingen verkoop ik hard loopschoenen. De winkels zijn dicht, daar kan ik niks aan veranderen. Het zijn zorgelijke tij den en ook daarbij helpt het lopen mij." ,,Welnee, daar hebben ze geen idee van. Als ik dat vertel, reageren ze: 'Hè? Jij?' Omgekeerd zijn er mensen die mij via de muziek kennen maar niet weten dat ik nu hardloopcoach ben. En de metalheads die bij mij in de straat wonen, man, ze moesten eens weten wat ik op zolder heb liggen." ,,Het is wel leuk om te vertellen over mijn rol. Die begon trouwens al eerder, want ik heb ook hun debuutalbum Enter uitgebracht. Ik wist toen al: die grunt moet uit hun muziek, dan luisteren veel meer mensen ernaar en vinden veel meer mensen het mooi. Dat hebben ze ook gedaan, en dat was hun eigen keuze. Nadat ze op Pinkpop stonden, barstte het los. Ze beland den in de hitparade en werden gedraaid op ra dio 3." ,,Dat is echt iets van de laatste maanden, omdat er een documentaire en een boek worden ge maakt over metal in Nederland. Daar ben ik ook voor geïnterviewd. Voordat ik producer werd, was ik al actief in de metalscene. Ik schreef bijvoorbeeld over jonge bandjes in het tijdschrift Aardschok. Met DSFA heb ik muziek van veel meer bands uitgebracht, maar Within Temptation was wel de grootste. Ik heb nog twintig jaar de rechten gehad van de drie pla ten die Within Temptation bij mij heeft uitge bracht. Die heb ik vorig jaar verkocht." „Enerzijds zijn het superherinneringen. En ik denk dat mijn kinderen het fantastisch hadden gevonden als ik het nu nog steeds zou doen. Dan konden ze mee naar optredens, backstage ZATERDAG 6 FEBRUARI 2021 GO 'Mijn hoofd staat nooit stil. Behalve als ik hardloop' MAURITS SEP Heb je die droom over het toneel wel uitge sproken? Is er niks meer van over? Hoeveel mensen heb je inmiddels leren hardlopen? Zijn er veel afhakers? Waarom is hardlopen zo belangrijk voor jou? Hoe weet je dat? Het klinkt als een verslaving. De meeste mensen kennen jou als hardloop- coach. Zouden ze ook weten dat je twintig jaar geleden het platenlabel DSFA had en de plaat Mother Earth hebt uitgebracht waar mee de nu wereldberoemde symfonische metalband Within Temptation is doorgebro ken? Hoe voelt het dan dat je naam nu wel weer opduikt in de media, omdat er aandacht is voor het 20-jarig bestaan van de doorbraak- plaat van Within Temptation? Denk je nog wel eens terug aan die tijd? Mooie tijd gehad?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54