Over soep en vastenactie 14 ZEELAND Monnikenwerk Alma Oakes (1889 - 1987) was zo'n dame die je wel in Engelse films ziet. Dochter van een diamanthandelaar en kunstverzamelaar. 's Winters wonend in een groot buitenhuis in Kent. 's Zomers in misschien wel het mooiste huis van Veere. Ik moet denken aan Edith Pretty, eigenaresse van een groot landgoed in Suffolk. De heuvels op haar land zouden wel eens iets bijzonders kun nen herbergen. Het inschakelen van een archeoloog leidde uitein delijk tot de ontdekking van de schat van Sutton Hoo. De prach tige film The Dig vertelt dat ver haal. De ontdekkingen van Alma Oa- kes zijn minder sensationeel, maar zeker een verhaal en zelfs een film waardig. Oakes kwam in een bij zonder stadje terecht, met vissers boten in de haven en een middel eeuwse atmosfeer. Met een plaat selijke bevolking gestoken in mar kante streekdracht. Samen met haar vader organiseerde ze kunst tentoonstellingen in 'De Schotse Huizen'. Minstens zoveel aandacht had ze voor de prachtige stoffen, de patronen en de combinaties van de Zeeuwse dracht. Oakes ontwikkelde zich tot een expert op het gebied van streek- drachten en publiceerde twee fraai geïllustreerde boeken over dit on derwerp. Zij bracht het grootste deel van de collectie van Museum Veere bijeen. Uit het rijkgevulde MUSEUM VEERE GEDEGEN GRAVURES EN KLEINE JUWEELTJES rijen van min of meer onbekende i8e-eeuwse notabelen en mar kante tekeningen van Walcherse boeren, met als hoogtepunt de ex pressieve kop die Reimond Kimpe in 1935 aan 'mejuffrouw Oakes' opdroeg. Er is ook werk dat buiten de Veerse sfeer valt, zoals een prachtige abstracte, ingekleurde aquatint van Anskje van der Zee, een gestileerde vrouwenfiguur van J.Meurs en het pre #metoo Dmeisken met den schone vlechten van Jan Heyse uit 1910. Aan mooi, intrigerend of curieus werk geen gebrek. En er zijn prachtige stoffen, hoeden en attri buten te zien. Maar als tentoon stelling mist Ode aan Alma de boot. De presentatie is onsamen hangend. Mooiste Veerse baby Naast een reeks op Veere geïnspi reerde prenten hangt een gravure van Hugo de Groot en zijn vrouw. Een i6e-eeuws predikantenportret wordt geflankeerd door een stille ven met 17-eeuwse voorwerpen uit 1924. Boven een foto van Belgi sche militaire vluchtelingen uit WO 1 hangt een sfeervol tafe reeltje van Walter Vaes. Een toe lichting op de keuzes ontbreekt. Wat zou er veel te vertellen zijn over de verhouding tussen de no tabelen en de boeren. Hoe mooi zou het zijn als de tekeningen en prenten van vergelijkbare locaties als ensemble bij elkaar zouden hangen. Waarom niet een kran tenberichtje over de wedstrijd van de mooiste Veerse baby die de on gehuwde en kinderloze Alma or ganiseerde? En zo kan ik nog wel even doorgaan. Wat niet betekent dat u niet moet gaan kijken. Want Museum Veere herbergt van alles wat de moeite waard is. T/m 31/5. Ode aan Alma Oakes. Museum Veere. Kaai 25, Veere. Za. en zo. 13.00 - 17.00 uur. depot is nu een tentoonstelling sa mengesteld: Ode aan Alma - her ontdekking collectie museum Veere. Veere is het onderwerp van de meeste tekeningen en prenten, de oudste 16e-eeuws. Van grafisch tot pittoresk, van topografisch tot evocatief, het is er allemaal. Eén van de opvallendste stukken is de rijk geannoteerde plattegrond van Ina Rahussen uit 1938, waarop je ziet dat zelfs in het schijnbaar gave Veere tal van historische gebou wen zijn verdwenen. Naast gede gen gravures zijn er ook kleine ju weeltjes, zoals de drie houtsneden van Dirk van Gelder. Ik zag mid delmatige, maar curieuze schilde- Woensdag was de corona persconferentie geen item aan onze ontbijtta fel. We hadden het over soep en de vraag of die zich makkelijk va cuüm laat verpakken. Voor een vrouwenclub waar ik deel van uit maak, ga ik soep koken. Met het oog op de planning en hoeveel heid overweeg ik soep in te vrie zen. Ga ik dat doen in bakjes of zakjes? That's the question, the morning after. Soep koken maakt het mij makkelijker om licht te le ven in zware tijden. Bezig zijn met voeding troost mij als maker. Mijn man citeert van internet ervarin gen met soep vacumeren. Hila risch, maar vol risico's. Over soep ken ik ook een goed verhaal, bedenk ik. Na het ontbijt ga ik ernaar op zoek in het lezens waardige boekje Als het kwaad goede mensen treft van Harold Kushner. Ik vind trouwens op de site van Trouw het verhaal sneller over een rabbi die een vrouw die langs de deuren stuurt om een kop soep. Wijsheid komt uit vele bron nen, blijkbaar. Want Kushner schrijft: ,,Er be staat een oud Chinees verhaal over een vrouw wier enige zoon stierf. In haar verdriet ging ze naar een heilige man toe en zei: 'Over welke gebeden, welke magische bezwe ringen beschikt u om mijn zoon weer levend te maken?' In plaats van haar weg te sturen of met haar te gaan praten zei hij tegen haar: 'Breng me een mosterdzaadje uit een huis dat nooit verdriet heeft gekend. Dat zullen we gebruiken om het verdriet uit uw leven te verdrijven.' De vrouw ging met een op pad, op zoek naar dat magi sche mosterdzaadje. Eerst kwam ze bij een prachtig herenhuis. Ze klopte op de deur en zei: 'Ik zoek een huis dat nooit verdriet heeft gekend. Ben ik hier aan het goede adres?' Ze zeiden tegen haar: 'U bent beslist aan het verkeerde adres hier', en begonnen alle tragi sche gebeurtenissen op te som men die hen de laatste tijd overko men waren. De vrouw zei bij zich zelf: 'Wie is beter in staat om deze arme, ongelukkige mensen te hel pen dan ik, die zelf ongelukkig ben?' Ze bleef een poosje om hen te troosten, en ging toen verder op haar speurtocht naar een huis dat nooit verdriet had gekend... Uit eindelijk ging ze zo op in het steun bieden aan anderen die verdriet hadden geleden, dat ze haar speur tocht naar het magische mosterd zaadje vergat, zonder ooit te besef fen dat het inderdaad het verdriet uit haar leven had verdreven." Troosten Soep of mosterdzaad, Joods of Chi nees, ik vind het een mooi verhaal. Leed wordt niet ontkend, het ^s zwaar. Maar halen wordt brengen en getroost worden troosten. Mis schien dat vanuit een soortgelijke gedachte parochies in Zeeland nu al hard werken aan de vastenactie 2021. De veertigdagentijd is de peri ode voor Pasen waarin mensen zichzelf iets ontzeggen en de ander iets gunnen. Drie katholieke paro chies in Zeeuws-Vlaanderen steu nen dit jaar opnieuw Stichting Si- busiso, een centrum voor gehandi capte kinderen in Tanzania, opge zet door voormalig huisarts Henk en zijn vrouw Atty Hammer uit Terneuzen. Boven de Schelde slui ten de parochies aan bij de bis schoppelijke vastenactie met het thema 'werken aan je toekomst'. Als je ergens in opgaat, ga je niet mak kelijk ten onder. Meedoen maar? zaterdag 6 februari 2021 Nico Out Recensie Ode aan Alma is gemiste kans Vanaf april dagelijks 10.00 - 17.00 uur. Nu tijdelijk gesloten. De expositie laat ook bijzon dere stoffen zien. Walcherse boer (1954) door Reimond Kimpe. Houtgravure van Dirk van Gelder. José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk Zaaloverzicht van de tentoonstelling Ode aan Alma in Veere. fotos nico out

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 42