'Herverdeling? Eerst moet de koek groter' 8 ZEELAND OPHAALSERVICE VACCINATIE Als iemand echt niet zelf naar het vaccinatiecentrum kan komen, biedt het Rode Kruis uitkomst. Gisteren reed het busje voor bij Annie Kochen uit Middelburg om haar naar de Zeelandhallen in Goes te brengen. Het verliep volgens Annie allemaal uitstekend. f h h et is echt gewel- H dig geregeld. Ik I ben helemaal I blij", zei Annie I Kochen nadat ze haar vaccinatie had gekregen. De Middelburgse kon zelf niet naar de prikstraat in Goes rijden, dus brachten de vrijwilligers van het Rode Kruis haar naar de Zeeland hallen. Het was het eerste ritje met deze bestemming voor chauffeur John Kouters en begeleidster An- nelien Bij de Vaate. Het RIVM nodigt mensen uit om via een landelijke centrale een afspraak te maken voor een vacci natie. ,,Als mensen dan bellen wordt gevraagd of ze vervoer heb ben of kunnen regelen. Zo niet, dan wordt vervoer geregeld. In Zeeland wordt het Rode Kruis hiervoor ingeschakeld", legt Bij de Vaate uit. Op dit moment zijn mensen van 85 jaar en ouder aan de beurt, en binnenkort de 80- tot 84-jari- gen. Ze denkt dat veel mensen in die leeftijdscategorie geen familie of vrienden in de buurt hebben om hen te brengen. Ideale oplossing Ook Annie Kochen had een pro bleem in Goes te komen doordat ze niet zelf kon rijden. ,,Het busje van het Rode Kruis heeft me ge haald en brengt me straks ook weer thuis. Voor mij was dit een ideale oplossing." Ze is ook erg te spreken over de gang van zaken in de Zeelandhallen. ,,Super. Het kan niet fout gaan. Iedereen wijst je de weg, iedereen is vriendelijk." Bij het Rode Kruis zijn inmid- Super. Het kan niet fout gaan. Iedereen wijst je de weg, iedereen is vriendelijk dels zestien ritten geboekt. De or ganisatie verwacht dat dit aantal de komende tijd snel zal oplopen. Afspraken voor een rit worden uit sluitend gemaakt via de landelijke afsprakencentrale. Bellen naar het Rode Kruis Zeeland heeft dus geen zin. Sneeuw en ijs Voor de komende week wordt sneeuw en ijs voorspeld. De GGD Zeeland houdt de testlocaties en prikstraten gewoon open. Wel doet de GGD een dringend beroep op iedereen om bij het vaccineren de afgesproken tijd aan te houden. Mensen komen vaak veel te vroeg. Daardoor is binnen niet ge noeg wachtruimte en ontstaan buiten rijen wachtenden. ,,Maxi- maal vijf minuten vooraf aanwezig is voldoende. Liever zelfs iets te laat dan te vroeg aanwezig", aldus de GGD Zeeland. Mocht iemand toch veel te vroeg arriveren, is het advies in de auto te blijven wach ten. Alles op alles wordt gezet om de locaties bereikbaar te houden. Maar als mensen zich echt niet veilig voelen om in winterse om standigheden naar de vaccinatie straat te gaan, mogen ze het af- sprakennummer bellen om hun afspraak te verzetten, laat de koe pelorganisatie GGD GHOR Ne derland weten. Vanaf 2023 wil het Rijk het geld op een andere manier over gemeenten verdelen. Dat leek vooral gunstig uit te pakken voor de grotere ste den. De jongste berekeningen laten zien dat de meeste Zeeuwse ge meenten toch op meer kunnen re- kenen. Reimerswaal gaat er zelfs 1,6 miljoen euro per jaar op vooruit. Kapelle, Hulst en Sluis zitten ook boven het miljoen. Veere, Terneu- zen, Goes en Vlissingen moeten juist rekening houden met minder inkomsten. Terneuzen gaat zelfs jaarlijks 2,9 miljoen euro inleveren. Uit onderzoek blijkt dat we in 2019 56 miljoen euro tekortkwamen op het sociaal domein Per saldo vloeit er drie miljoen euro per jaar extra richting Zeeland. Allemaal leuk en aardig, maar dat is maar een fractie van de tekorten op het sociaal domein, zegt de Kapelse wethouder Jon Herselman namens de Zeeuwse gemeenten. ,,Uit on derzoek dat we hebben laten ver richten blijkt dat het tekort op het sociaal domein in de provincie is opgelopen van 17 miljoen euro in 2017 naar 56 miljoen in 2019. Dat komt doordat onze inkomsten niet zijn meegestegen met onze uitga ven." Het heeft weinig zin om over een andere verdeling te discussië ren zolang er in totaal niet meer geld beschikbaar komt, vindt Her- selman. ,,Er moet meer geld komen om de tekorten in het sociaal domein op te vangen. Daar moeten we ons als Zeeland op blijven richten, om dat we daar allemaal fors op inleve ren. De koek moet eerst groter wor den voordat er over herverdeling kan worden gesproken." Er moet meer geld uit Den Haag komen om de tekorten op de zorg op te vangen zaterdag 6 februari 2021 GO Met 't Rode Kruis naar de prikstraat Theo Giele Middelburg -Annie Kochen Kijk op de site bij /video Negen van de dertien Zeeuwse gemeenten gaan er vanaf 2023 financieel op vooruit. Toch is dat bij lange na niet genoeg om de miljoenentekorten op het gebied van zorg en maatschappelijke ondersteuning (het 'sociaal do mein') op te vangen. Rolf Bosboom Kapelle -Jon Herselman -Jon Herselman Jon Herselman Annie Kochen wordt naar Goes gebracht om gevaccineerd te worden, links John Kouters en rechts Annelie Bij de Vaate van het Rode Kruis. FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36