Blijdschap en ook veel werk aan de winkel in dakloze Lange Zelke Hij kon conflicten dempen en successen boeken 7 Wrevel over verbodsbord tegen fietsen en honden Jo Korstanje 1937-2021 Jo Korstanje in 2000. foto lex de meester zaterdag 6 februari 2021 De laatste resten van de overkapping zijn vrijdagmiddag, met de weekmarkt op de achtergrond, uit de Lange Zelke verwijderd. De be strating is direct schoongemaakt en opgeruwd. foto lex de meester De stadsduiven zijn volkomen van 't padje in Vlissingen. Hun comfortabele overkapping, mét bakker en weekmarkt, is foetsie. Verder lacht iedereen. Claudia Sondervan Vlissingen Lekker veel licht, veel mooier uit zicht vanuit de appartementen, nu mooie bestrating erin, bankjes en boompjes: de dakloze Lange Zelke is the talk of the town op straat en op Vlissingse Facebook- kanalen. Vandaag gingen de laat- ste resten van de kap de contai ners in.Aan het eind van de dag was de straat weer schoon en de tegels opgeruwd. De winkeliers zijn opgetogen. Vooral omdat de gemeente de sloop vervroegd heeft zodat die gebeuren kon ter wijl ze toch nog niet open moch ten. Glazen bak „Eindelijk, wat ben ik hier blij mee. Die lelijke kap hadden ze er nooit op moeten doen. Nu is ein delijk de lucht weer te zien in de Lange Zelke." De Vlissingse Tiny van den Berg-van den Berge (81) kan haar geluk niet op. Het enige dat haar verdriet is dat man Ko het niet meer mee maakt. Zij en haar man vonden de kap van het begin af aan 'helemaal niks'. ,,Het ziet er toch niet uit, je bent hele maal opgesloten. Kijk eens naar die dure appartementen hier in de straat. Heb je uitzicht op een glazen bak vanuit je dure flat, zonde toch. Nee, nou wordt Lange Zelke eindelijk weer een fatsoenlijke winkelstraat." Nieuwe bestrating Twee Walcherse vastgoedonder nemingen willen hun panden een nieuw aanzien geven. In april komt er dezelfde bestrating als in de Walstraat. Voorzitter van de ondernemersvereniging VOC Jo- landa van Boven weet dat zelfs de grootste tegenstanders van het neerhalen van de kap nu enthou siast zijn. Dat was een kleine minderheid. De roep om de uit de tijd geraakte kap te slopen kwam vooral vanuit de ondernemers zelf. ,,De kap was slecht, hoe slecht zagen ze pas toen ze die uit elkaar haalden. We hadden op termijn een veiligheidsprobleem gehad", weet ze nu. ,,Er komt ook best wel wat groen, daar hebben we op aangedrongen. Ik ben er trots op dat de gemeente het nu samen met de ondernemers doet. Dat is wel eens anders geweest." Komende week is er overleg over de eerste plantekeningen voor de nieuwe inrichting. Er is een bud get van 750.000 euro. Voor de zo mer moet de straat af zijn. Wie het graf van zijn geliefde bezoekt in Vlissingen, mag zijn hondje niet meer meene men. Ook fietsen zijn er voortaan verboden, hoe groot het terrein ook is. De SGP wil dat de gemeente dit besluit terugdraait. Wendy Wagenmakers Vlissingen Raadslid Lilian Janse had geen idee van de nieuwe regels, tot ze bij de supermarkt werd aange sproken. ,,Een vrouw wier zoon op de Noorderbegraafplaats ligt. Ze gaat er bijna elke dag naartoe. Met de fiets, want hij ligt hele maal achterin. En dat is nogal een eind. Maar dat mag dus niet meer, vertelde ze." Janse stapte op de fiets om poolshoogte te nemen. ,,En in derdaad: er stonden borden. Van die roodomrande. Ook eentje met een hond erin. Ik sprak een vrouw die altijd met haar hondje haar man ging opzoeken, voor wie het heel belangrijk was om dat samen met dat beestje te doen. Maar dat mag niet meer." Onbegrijpelijk, vindt Janse. ,,Wat zou hier nou voor idee ach ter zitten? Zijn er mensen van hun sokken gereden? Zijn er klachten over bandensporen? En wat als mensen er toch met hun hondje lopen, krijgen ze dan een boete? Ik vind het niet sympa thiek. Zo'n roodomrand bord al leen al. Je kunt mensen toch ook gewoon vriendelijk verzoeken niet over de perkjes te fietsen en vragen of ze de boel schoon wil len houden. Zet dan een auto maat neer voor poepzakjes." Namens de SGP heeft Janse een stapel vragen bij het college neergelegd. Die buigt zich daar binnenkort over. ,,Ik hoop dat ze op hun besluit terugkomen", zegt Janse. ,,Het is een prachtige begraafplaats en er komen veel mensen voor wie de plek een bijzondere betekenis heeft. Die moeten we gastvrij behande len." Wie zijn hulp zocht, klopte nooit tevergeefs aan bij Jo Korstanje. Hij streed tegen onrecht, maar zocht altijd de verbinding. Jo Korstanje werd in 1937 geboren in Goes, in een arbeiderswijk. Daar ligt de voedingsbodem voor zijn levens lange streven de wereld te verbeteren. Als sociaal-democraat in hart en nieren diende hij de PvdA als raadslid, wethou der en bestuurslid. Waar andere partijpro minenten hun stempel drukten door na drukkelijk op de voorgrond te treden, had hij blijvend invloed door overtuigende ar gumenten te verpakken in een aimabele, bedachtzame en rustige presentatie. Korstanje was zeker geen scherpslijper, maar had wel altijd een duidelijke koers voor ogen en stak zijn ideeën nooit onder stoelen of banken. Dat gold zowel voor zijn politieke carrière als voor zijn werk in het speciaal onderwijs en voor de onder- wijsvakbond AOb. Mensen die hem in die verschillende rollen meemaakten, ervoe ren hetzelfde: je kon niet makkelijk om Jo heen. Met de voor hem kenmerkende combi natie van een sterke inhoud en een vrien delijk voorkomen vervulde Korstanje vaak de rol van bruggenbouwer. Hij kon con flicten dempen en successen boeken. Zo bemoeide hij zich met de problematiek van de kleine scholen in Zeeland. Ook kwam de lang gewenste maar moeizame fusie van kinderopvang en peuterspeelza len op Walcheren door zijn betrokken heid in een stroomversnelling. Korstanje was toen wethouder van de gemeente Veere en daarmee sloot hij in 2001 zijn politieke carrière af. Wel bleef hij bestuurslid van de afdeling Veere van de PvdA. Ook voor onderwijsvakbond AOb zette hij zich nog steeds in, en dat al sinds 1959. Zijn meest recente bijdrage betrof de pensioenregeling voor onderwijzend per soneel. Als beschermer van de zwakkeren in de samenleving was hij prima op zijn plek in het speciaal voortgezet onderwijs op de Toorenvliedtschool in Middelburg. Met de aandacht altijd gericht op verbetering was hij daar bovendien de animator voor deel name aan stakingen en demonstraties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35