II 5 Wie is de Mol voor dummies Zelf meedoen? Acht partijen ontbreken op stembiljet in Zeeland SPEL van het programma. Een enorme aanrader voor iedere fan. In Neder land zijn de opdrachten relatief soft, maar in België is het spectacu lair. Hier hebben we lasergamen en kaartspellen, daar gaan ze bungee- jumpen en worden ze levend be graven onder de grond." POULE ,,Toen ik in 2009 voor het eerst het programma zag, vond ik het met een geniaal. Sindsdien heb ik geen aflevering gemist. Mijn man en ik bespreken elke aflevering uitge breid na en we verdenken allebei een andere mol. Hij denkt Renée, ik verwacht dat het Rocky of Splinter is. We kijken vooral voor de geweldige spellen, met name de psychologische spelletjes. Vo rige week was de vraag: Hoeveel geld uit de pot hebben kandidaten over voor vrijstellingen? Kiezen mensen voor het groepsgevoel of gaan ze volledig voor zichzelf? En hoeveel geld haal je dan uit de pot? De gemaakte keuzes lagen zo ver uit elkaar, dat maakt het fantas tisch. Tijdens de aflevering zit ik helemaal in het spel. Pas later, als we alles nabespreken en 'moltalk' kijken komen er vragen: wie heeft wat gedaan en wat waren de be weegredenen? Marije zei vorige week: 'ik heb de vrijstelling hele maal niet nodig, ik weet al wie de mol is' en toch biedt ze '5000 euro', erg onlogisch. Dat maakt Wie is de Mol zo leuk: Het gaat al tijd een andere kant op dan je ver- We kijken vooral voor de geweldige spellen, met name de psychologische wacht. Het is spectaculair, mani pulatief en ingenieus. Bij de be kendmaking van de mol krijg je altijd te zien hoe diegene zich tus sen de kandidaten heeft gema noeuvreerd. Dat denk ik meestal: 'jeetje, wat knap'. Het seizoen met Jan Versteegh zaten we met open mond te kijken. Nooit gedacht dat hij de mol kon zijn." ,,Op zaterdagavond zitten we altijd met z'n vieren voor de tv, toastjes of chips er bij en kijken maar. Het is leuk dat het hele gezin enthousiast is, ook de kinderen van 12 en 14 jaar. Wat het zo leuk maakt? De spelle tjes en het feit dat er één tussen zit die de boel belazert. Ik probeer soms mee te schrijven met een no titieblokje, om bij te houden wat er allemaal gebeurt. Dat is niet te doen, er gebeurt veel te veel. Een collega van mijn man organiseert een speciale poule, de inleg is 10 euro per deelnemer. Daarvan is 7,50 voor de pot en 2,50 voor het goede doel. We zitten nu op 113 spelers en het worden er ieder jaar meer. Het maakt ons nog fanatieker in de jacht op de mol. Thuis verdenken we alle vier onze eigen mol. Mijn man is meer van het spreiden over kandidaten, ik neem meer risico's en ga regelmatig all-in op één kan didaat. Twee weken terug was Lakshmi mijn hoofdverdachte, maar zij moest het spel verlaten. Enorm balen natuurlijk. Sinds vorig jaar kijk ik ook de Belgische variant Landelijk heeft de Kiesraad gis teren 37 partijen tot de verkie zingen toegelaten, maar zij mo gen niet allemaal in alle twintig kieskringen meedoen. In Zee land krijgt de kiezer de keuze uit 29 partijen. Dat zijn er vijf meer dan vier jaar geleden en negen meer dan in 2012. De acht die hier ontbreken zijn: Wij zijn Nederland, De Feestpartij, U-Buntu Connected Front, Modern Nederland, Trots op Nederland, Vrij en Sociaal Nederland, De Groenen en Partij voor de Republiek. De Kiesraad heeft vier partijen in alle kies kringen geschrapt, omdat hun papieren niet in orde waren: He althy Earth, Zorgend Nederland, EVERT! en De Jongeren Partij. Blanco lijst Behalve de dertien partijen die in 2017 zetels veroverden, kan er in Zeeland dus worden gekozen uit zestien andere partijen. Dat zijn: BIJ1, JA21, Code Oranje, Volt, NIDA, Piratenpartij, Liber taire Partij, JONG, Splinter, BBB, NLBeter, Lijst Henk Krol, Op recht, Jezus Leeft, Partij van de Eenheid en een blanco lijst. Dat er een blanco lijst is, komt door een scheuring bij Vrij en Sociaal Nederland. Oprichter Bas Filippini en voorzitter Anna Zeven hebben ruzie gekregen, waarbij de gemoederen hoog zijn opgelopen. Uiteindelijk dienden ze maandag allebei een kandidatenlijst in bij de Kies raad. Die heeft bepaald dat Filip- pini de partijnaam mag blijven voeren en dat Zeven met een ei gen lijst kan deelnemen. Filip- pini doet in zes kieskringen mee en Zeven in twaalf, waaronder Zeeland. Koen Verhagen uit Hulst is nauw betrokken bij de partij. Hij is nu vierde op de lijst van Anna Zeven, waar Viruswaarheid- voorman Willem Engel op de tweede plaats staat. ,,Het is heel jammer dat het zo is gelopen", zegt Verhagen. Hij verwacht dat de groep-Zeven snel een andere partijnaam zal kiezen. ,,We heb ben een flinke achterban. We gaan ervan uit dat een groot deel opzegt bij Vrij en Sociaal Neder land en zich bij ons aansluit." 1041 kandidaten Op het Zeeuwse stembiljet ko men 1041 kandidaten te staan, 156 meer dan vier jaar geleden. Er zijn 63 Zeeuwse kandidaten, bijna twee keer zoveel als in 2017. Die verdubbeling komt vooral doordat het CDA royaal gebruik heeft gemaakt van de mogelijk heid om per kieskring regionale lijstduwers in te zetten. ,,Het enige programma waar ik al tijd voor thuis blijf, ik kijk het al vanaf het eerste seizoen. Mijn doch ters waren destijds 6 en 12 jaar en hebben ook vanaf het begin meege- keken. Vorig jaar heb ik de app ge- download en een groep aange maakt met familieleden en vrienden. Dat maakt het extra spannend. Iedere zaterdagavond zit ik met hoge verwachtingen voor de buis. Ik vind het ongelooflijk hoe de ma kers steeds weer andere invullingen verzinnen. Opdrachten waarbij kandi daten moeten abseilen vind ik adembenemend. Dit jaar moes ten ze van een gebouw naar bene den, voorgaande seizoenen soms langs rotsen en ravijnen. De eerste aflevering van dit seizoen moest ik even wennen. Dankzij de spanning, de mooie beelden en de leuke spel len zat ik er vanaf de tweede afleve ring weer helemaal in. Door de co ronacrisis kijk ik altijd thuis, maar via Whatsapp stuur ik berichtjes naar mijn dochters. 'Wie denk jij dat het is?', 'Wat een rare actie was dat', dat soort teksten. Als ik, buiten coronatijd, op zaterdagavond een dochter bezoek, maak ik vooraf een keuze. Of ik kijk daar mee of ik zorg dat ik uiterlijk om half negen thuis ben. Het is uitgesloten dat ik de eer ste twee minuten mis. In de poule heb ik voor vanavond bijna al mijn punten op Renée gezet, het is niet te hopen dat zij naar huis moet." zaterdag 6 februari 2021 GO Het programma draait om verschillende spellen, waar bij kandidaten moeten sa menwerken om geld te ver dienen voor een pot. Een van hen is de mol, degene die het spel in het geheim saboteert. Wekelijks moeten kandidaten een test maken met vragen over de mol. Degene met de minste goede antwoorden moet naar huis. De uiteinde lijke winnaar krijgt de pot. Het huidige seizoen zijn politiek verslaggeefster Charlotte Nijs, programmamaakster Marije Knevel, actrice Renée Fokker, voormalig profvoetbalster Rocky Hehakaija en schrijver Splinter Chabot nog in de race om te worden ontmaskerd als mol. Iedereen kan thuis ook meespelen met de 'Wie is de Mol-app'. Daarin zet je weke lijks punten in op kandidaten, valt diegene af, ben je het aan tal ingezette punten kwijt. Gaat de kandidaat door, dan verdubbelt het aantal punten. Fans Myrthe en Michiel de Jager bespreken de aflevering uit gebreid na. PRIVÉFOTO Fan Margaret Akkerman-Nuhaan kijkt iedere zaterdag, samen met haar man en kinderen. PRIVÉFOTO Voor iedereen die volgend jaar wil meedoen aan de Zeeuwse Wie is de Mol poule (opbrengst gedeel telijk voor het goede doel) is er een speciale face- bookpagina. Een aantal fans van het programma zijn een facebookgroep ge start waar je in contact kunnen komen met andere Zeeuwse fans en (na co rona) zelf een keer mee kunt doen aan een Zeeuwse variant van Wie is de Mol. Ga voor meer infor matie naar facebook.com/ widmzeeland Naam: Myrthe de Jager-Hen- drikx Leeftijd: 40 jaar Woonplaats: Goes Dit jaar de mol: Rocky of Splinter - Myrthe de Jager-Hendrikx Naam: Margaret Akkerman-Nu- haan Leeftijd: 41 Woonplaats: Oost-Souburg Dit jaar de mol: Marije of Renée Acht partijen die meedoen aan de Tweede Kamerverkie zingen zullen in Zeeland ont breken op het stembiljet. Zij hebben onvoldoende onder steuningsverklaringen in de provincie verzameld. Rolf Bosboom Middelburg Naam: Jacquelien van der Mei Leeftijd: 59 Woonplaats: Middelburg Dit jaar de mol: Renée (of Splinter) Fan Jacquelien van der Mei. foto boaz timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33