8 miljoen om bewoners Zanddijk uit te kopen 'Heb ik daar zes jaar naartoe gewerkt?' 'Een examenfeest zit er niet in, denk ik' 'Ik wil weten waarop ik me moet voorbereiden' ZEELAND 3 DOOR? VIER EXAMENKANDITATEN AAN HET WOORD A De eindexamens schrap pen, net als vorig jaar? Dat ziet Lieke Gorsse (17) uit Goes helemaal niet zitten. ,,Heb ik daar zes jaar naar toe gewerkt? Je wilt het toch op een normale ma nier afsluiten." Nu zit de vwo-scholiere op haar kamer proefexa- mens te maken. En een herkansing scheikunde voor te bereiden. ,,Dat gaat best goed. Als ik vragen heb, kan ik de docent mai len, appen of via Teams benaderen. We hebben zelfs speciale vragenuren." Net als andere eindexa menscholieren baalt Lieke van de onzekerheid. Toch blijft ze optimistisch als het om de examens gaat. ,,Het duurt nog een paar maanden. Ik heb er ver trouwen in dat er een op lossing wordt gevonden. Toch hoop ik echt dat ze doorgaan. Voor mij telt ie der cijfer." Lieke gaat volgend school- jaar in New York studeren. ,,In Amerika draait alles om cijfers. Hoe hoger, hoe meer studiebeurs je krijgt. Dat is voor mij echt een extra motivatie om nog even alles op alles te zet ten. Gelukkig sta ik er goed voor." Wel mist ze haar vrien dinnen. Vooral de mo menten samen op school tijdens de pauzes. ,,Die ge zelligheid is er nu niet. Je spreekt elkaar alleen via de app." Toch proberen ze er het beste van te maken. „Laatst was één van mijn vriendinnen jarig, toen hebben we een pubquiz gehouden." Of de examenfeesten dit jaar doorgaan, betwijfelt Lieke, die zelf in de eind examencommissie van het Goese Lyceum zit. ,,Maar dan verzinnen we vast wel een alternatief. Want om deze periode zomaar af te sluiten, dat zie ik niet zit ten." Het moet wel heel gek lo pen als Wouter van der Kuijl (16) uit Goes zakt voor zijn eindexamen. Toch zou de mavo-leer ling van het Pontes Goese Lyceum het niet erg vin den als het examen als nog zou worden ge schrapt. ,,Aan de andere kant heeft dat moment, samen in de gymzaal, toch ook wel weer wat." De Goesenaar is afgelo pen schooljaar van havo op mavo overgestapt. ,,Echt spannend is het niet. De meeste vakken zijn nu een makkie. Over het algemeen sta ik er goed voor. Alleen Engels en economie, daar heb ik iets meer moeite mee. Het fijne is dat wij nog gewoon fysiek les op school krijgen. Dan kun je nog eens vragen stel len. Wat dat betreft is de begeleiding naar de exa mens net als andere ja ren." De examens schrappen, zoals vorig jaar gebeurde, hoeft voor Wouter niet. ,,Als het echt niet anders kan, dan is dat zo. Daar heb ik geen problemen mee. Maar eigenlijk wil je die jaren gewoon op een normale manier af sluiten. Dus met een exa men. En als het even kan met een examenfeest. Al leen vrees ik dat dat laat ste er dit jaar echt niet in zit. Jammer." Wat hij na zijn examen gaat doen is al duidelijk. ,,Volgend jaar start ik aan het CIOS in Goes, de sportopleiding. Daar heb ik veel zin in. De open dag ging dit jaar online toch door. Het was een soort vergade ring waarbij leerlingen van het CIOS allerlei vra gen beantwoordde. Best leuk verzonnen en het gaf mij een goed inkijkje in de school en oplei ding." ,,Ik heb best wel stress", zegt Ann Vanassche (17) uit Koewacht. ,,Ik ben niet goed voorbereid voor de examens", vindt de ha- viste van het Reynaertcol- lege in Hulst. ,,Ik heb vorig schooljaar al zo veel ge mist. En nu weer. We heb ben in totaal een halfjaar geen les gehad." Hoe moet ik alles kunnen voor het eindexamen? We moeten veel zelf oplossen met zelfstudie. Iedereen loopt achter. Ik heb bijna geen tijd voor examentraining. Wij zijn de dupe van deze situatie." Ann staat er tot nu toe goed voor. ,,Ik heb alle maal zessen en zevens", vertelt ze. Maar dat geldt niet voor een deel van haar klasgenoten. ,,Ik hoop daarom dat de eindexa mens doorgaan. Die zijn meestal makkelijker dan de schoolexamens. Ze ge ven een extra kans om het diploma toch te halen." Minister Slob moet exa menleerlingen snel duide lijkheid geven, vindt Ann. Hij zegt: 'ga maar aan de slag', maar wat moet ik daarmee? Ik wil weten waarop ik me moet voor bereiden." Ann ziet haar vriendin Dagmar de Vetter (17) uit Axel nauwelijks, omdat ze in een andere groep inge deeld is. De havisten heb ben om de dag les op school. ,,Niet alle docen ten geven online lessen. Vandaag had ik bijvoor beeld alleen Nederlands en scheikunde, terwijl ik normaal van negen tot half vier les zou hebben. Je krijgt dan wel een mail van de docent dat je op drachten moet maken, maar ik kan me daar thuis heel moeilijk toe zetten. Op school is er een docent die zegt wat je moet doen, maar thuis ben ik snel af geleid. Dan zit ik op m'n telefoon, of op Netflix." Het lijkt een simpel besluit, maar het had nogal wat voeten in aarde. In november kozen de Staten voor een verbreding van de onveilige Zanddijk en Molendijk tussen de A58 en Yerseke. Dat gaat naar schat ting 59,1 miljoen euro kosten. Een door bewoners en ondernemers ge wenst alternatief - een nieuwe weg van 73,7 miljoen door de polder - viel daarmee af. Omdat met het aankopen van de benodigde grond en vijf huizen die moeten verdwij nen veel tijd is gemoeid, wil het da gelijks provinciebestuur daar zo snel mogelijk mee beginnen. ,,Dat vraagt jaren", legde gedeputeerde Harry van der Maas (SGP) uit, ,,en zo zetten we de mensen juist niet onder druk." Daarom wil hij budget hebben om te kunnen onderhan delen, al is het definitieve ontwerp van de Zanddijk nog niet klaar. Onomkeerbare stappen Een aantal partijen vreesde dat zo doende onomkeerbare stappen worden genomen. GroenLinks en 50Plus vroegen om een 'pas op de plaats'. Pro Zeeland, PVV Bosch en Forum voor Democratie wilden zelfs een heroverweging van het besluit uit november. Uit een nieuwe berekening van Wim van de Linde, een ingenieur die onder meer heeft meegewerkt aan de Westerscheldetunnel en de verbre ding van de N61, blijkt namelijk dat de Zanddijk wel eens 11 miljoen euro duurder zou kunnen uitval len. Dan zou de verbreding bijna evenveel kosten als een nieuwe weg door de polder. Zowel Robert Koevoets (Pro Zee land) als Fred Walravens (FvD) be toogde dat het poldertracé toch weer als een volwaardig alternatief moet worden meegenomen in de berekeningen van de provincie. ,,Als er nog volop gerekend wordt, ga je toch niet een uitgave van 8 miljoen euro naar voren halen?", stelde Walravens. „Wachten!" Als er nog volop gerekend wordt, ga je toch niet een uitgave van 8 miljoen euro naar voren halen? Uiterst diplomatiek zette Van der Maas enige kanttekeningen bij de cijfers van Van de Linde. Hij noemde het 'waardevolle input' die hij gaat 'meenemen', maar hij stipte ook aan dat de oud-ingenieur bij zijn doorrekeningen van diverse tracés niet van vergelijkbare kosten uitgaat. En hij viel Francois Babijn (Partij voor Zeeland) bij, die waar schuwde dat de gemeente Rei- merswaal, ProRail en het Rijk mee betalen aan de verbreding van de Zanddijk, maar niet aan een pol dertracé. Dus zelfs als de kosten van de tracés vergelijkbaar zijn, zit er nog een groot gat in de financiering van een poldertracé. Als een tweede variant wordt meegeno men in de ontwerpfase kost dat vol gens Van der Maas bovendien 'dik over de miljoen euro' extra. Een meerderheid van de Staten koos er daarom voor 'een einde te maken aan de onzekerheid van om wonenden', zoals VVD en PvdA het formuleerden, en stelde de 8 mil joen euro beschikbaar. zaterdag 6 februari 2021 snakken naar duidelijkheid VWO-scholiere Lieke Gorsse (17) uit Goes. Wouter van der Kuijl (16) uit Goes. Dagmar de Vetter (l) en Ann Vanassche bij het FOTO MARCELLE DAVIDSE FOTO MARCELLE DAVIDSE Reynaertcollege in Hulst. FOTO ANNE HANA De bewoners die moeten verhui zen vanwege de verbreding van de Zanddijk bij Yerseke kunnen binnenkort een bod op hun huis verwachten. Provinciale Staten hebben vrijdag 8 miljoen euro beschikbaar gesteld om ze uit te kopen. Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Fred Walravens (FvD)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31