Lang leve het menselijk tekort Liverpool is 'moe', raakt zelfs Doelman van Ajax jaar geschorst voor doping 18 Een jaar schorsing voor keeper Andre Onana vanwege het gebruik van het verboden furosemide heeft voor Ajax de horrorweek compleet gemaakt. Opzet of niet, de gevolgen zijn opnieuw groot. „Winnen is nu het beste medicijn.'' COLUMN SJOERD MOSSOU Nog niet zo lang geleden opende Ajax een kantoor in New York, compleet met een fanshop op Times Square. In decem ber legde Edwin van der Sar nog uit dat Ajax tegenwoordig vooral 'omhoogkijkt', naar Real Madrid, FC Barcelona en Bayern München. Als blijk van ultieme overmacht legde de Amsterdamse club, midden in coronatijd, ook nog even 22,5 miljoen euro neer voor Sébastien Haller. ,,Daar is veel jaloezie over'', zei Van der Sar in algemene zin over de grenzeloze ambities van Ajax. Dat klopt volledig, en die jaloezie getuigt vooral van kleingeestige kinnesinne. Zonder cy nisme: Ajax heeft groot gelijk dat het de wereld wil veroveren. Wie de komende jaren niet aan haakt bij de internationale elite, haakt straks on herroepelijk af. Juist door gróter te denken, was Ajax de laatste jaren eindelijk weer eens echt succesvol. Het leverde het Nederlandse voetbal niet alleen herwonnen aanzien op, maar ook een sprong op de coëfficiëntenranglijst. Maar toch. Laten we eerlijk zijn: de afgelopen week kwam wel als geroepen, natuurlijk. Niet zozeer uit leedvermaak. Dat laat ik graag aan Eindhoven, Rotterdam, Utrecht en ommelanden over. (Vooral Andre Onana, die olijke pracht- keeper, gaan we nog mis sen in de eredivisie.) Maar toch voelde het als een verademing, die heerlijke, aandoenlijke knulligheid van alles. Je verzint het haast niet: een miljoenenaankoop die niet mag meedoen in de Europa League, omdat de teammanager een 'vinkje' is vergeten. Een keeper die op doping wordt betrapt omdat hij - instantklassieker - per ongeluk het pilletje van zijn vrouw heeft ingenomen. Tussendoor kondigde niet alleen Brian Brob- bey (19) zijn afscheid aan, maar vertrok ook de talentvolle Julian Rijkhoff (16) naar Borussia Dortmund, ten teken dat ook de machtige talen- tenfabriek Ajax soms kwetsbaar kan zijn in de grotemensenwereld. Hoera voor de voetbalvereniging in de meest letterlijke zin: een vereniging van mensen, niet zozeer een corporate business. Leuk, al die hyper- gelikte Instagramfilmpjes en honderdduizenden volgers, maar Ajax is ook gewoon Tante Sien, hè, de lieverd bij wie de filterkoffie ook weleens hopeloos mislukte. Sjakie Wolfs waste de broekjes soms op veel te hoge temperatuur. Het invullen van de belas tingformulieren verliep bij Ajax ook niet altijd even soepel geloof ik, en dan laten we de janboel van de 'fluwelen revolutie' nog maar even buiten beschouwing. Wees blij, wil ik maar zeggen. Wees blij dat Ajax ook anno 2021 nog gewoon een voetbalclub is, een voetbalclub waar soms de printer vast loopt en de bitterballen mislukken. Een lesje in nederigheid. Niks mis mee. Als Ajacied zou ik deze rampweek toch ook een beetje koesteren Races op natuurijs verboden Duels in eredivisie vervroegd Sinds de interlandperiode van november dragen doelman, trainer en directie van Ajax een geheim mee. Toen confronteerde de UEFA de club met het verboden middel furosemide, dat in de urine van de 24-jarige Andre Onana was aange troffen. Hoe dat kon? Volgens zowel de clubleiding als Onana door een menselijke fout, namelijk dat hij op 30 oktober twee strips met tablet ten verwarde. ,,Hij voelde zich niet zo lekker", verklaarde Edwin van der Sar gisteren. „Achteraf bleek hij een tablet uit de strip van zijn vrouw had gehaald. Zij slikte die vanwege de zwangerschap van hun eerste kind. Die lijken qua naam en vorm best veel op die andere." Dit ontdekten de keeper en de dokter van Ajax volgens Van der Sar in november toen ze in de bad kamer van de inmiddels terugge keerde international op onderzoek uitgingen. Dat Onana op dezelfde dag dat hij naar de verkeerde strip zou hebben gegrepen aan een 'out- of-competition'-dopingcontrole werd onderworpen, ziet Van der Sar als domme pech. De oud-keeper steekt zijn han den voor de huidige Ajax-doelman in het vuur. ,,Er is een verschil tus sen middelen die je spieren sterker maken, de speler sneller maken en of dat je ze bijvoorbeeld voor een Champions League-wedstrijd in neemt. Bovendien is Andre heel vaak gecontroleerd. Hij is de onbe twiste nummer één in Nederland. Bij veel topclubs staat hij hoog aan geschreven. Dat haalt hij niet uit zo'n pilletje." Ajax en 'dopingzondaar' Onana verweerden zich bij de UEFA. ,,Wij denken dat we er strak inzitten en dat het daarom een menselijke fout is geweest", stelt Van der Sar, die donderdagavond de strafvan twaalf maanden schorsing (geen wedstrij den en trainingen voor club en land) onder ogen kreeg. ,,Daaruit kwam naar voren dat het uninten tional (onbedoeld) is." Dat is in de schorsing alleen on voldoende terug te zien, vindt Van der Sar voor Ajax. Dat wielrenners er vier jaar voor hebben moeten brommen, doet daar voor Ajax-baas weinig aan af. ,,Ik wil niemand be- Het is februari en Liverpool speelt morgen al een beslissende wed strijd in de Premier League. Verlie zen van Manchester City? Dan zit titelprolongatie er waarschijnlijk niet meer in. Na de thuisnederlaag eerder deze week tegen Brighton kan City de concurrent op 10 pun ten achterstand zetten. En dan heb ben Pep Guardiola en zijn team ook nog een wedstrijd minder gespeeld. De 0-1 tegen Brighton was het tweede thuisverlies op een rij. Slechts één schot op doel typeerde de onmacht. Eerder bleef Liverpool 68 thuisduels op een rij in de Pre mier League ongeslagen. ,,Ik weet dat ze de bal van A naar B kunnen spelen, maar dat deden ze niet'', zei een aangeslagen Jürgen Klopp over zijn spelers. ,,Het ligt niet aan de in zet, ik ken mijn jongens. De enige verklaring die ik heb, is dat het team moe is. Vooral mentaal. En dat slaat ook in de benen.'' In dat team stond Georginio Wij- naldum weer opgesteld. Zoals al- tijd. Zelfs in dit rare coronajaar ont breekt hij zelden. Niet in de Pre mier League, niet in de Champions League of de FA Cup en niet bij in terlands. Zelfs in de League Cup, waar alle Engelse topclubs hun On der 23-teams opstellen, gaf Klopp hem in januari speeltijd. Het zegt alles over hoe sterk Wij naldum is. Een superatleet van 30 jaar. Maar ook bij hem tón het touwtje een keer knappen. Met straks nog een EK voor de deur denk je toch: betaalt Oranje straks de rekening? Clubdokters zien juist deze peri ode als een gevaarlijke fase in het seizoen. Buiten het voetbal om duurt het monotone leven in de lockdowns in veel Europese landen 3 Hon* zaterdag 6 februari 2021 @sjoerdmossou Nou weet ik wel dat zelfrelativering niet per se een Amsterdamse specialiteit is, maar toch zou ik deze rampweek als Ajacied ook een beetje koesteren. Ik bedoel: lang leve het menselijk te kort. GO SCHAATSEN Er komt geen toestemming voor schaats wedstrijden op natuurijs. Dat zei ministerpresi dent Mark Rutte (foto) tijdens zijn wekelijkse persconfe rentie na af loop van de ministerraad. Schaatsbond KNSB hoopte op een uit zondering op de coronare- gels, maar berust in het besluit. VOETBAL De KNVB heeft drie duels ver vroegd van wege de voorspelde sneeuwval. PEC-RKC en Emmen-AZ beginnen vandaag al om 14.00 uur, Heerenveen- Vitesse om 16.30 uur. Trainer Dick Advocaat riep gisteren ver geefs op om FC Gronin- gen-Feyen- oord alvast te schrappen. Onana moet boeten voor verkeerde pil Johan Inan Amsterdam Jürgen Klopp zei deze week na weer een nederlaag van Liver pool: ,,Mijn team zit er fysiek en mentaal doorheen.'' Ondertus sen speelt Georginio Wijnaldum op bijna tweederde van het sei zoen nog steeds alles. Is hij straks niet compleet opgebrand voor het EK? Maarten Wijffels Liverpool o a 0) Vorige maand: Andre Onana plukt de bal weg voordat Jayden Oosterwolde van FC Twente kan toeslaan. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18