Niet corona maak rijken nog rijker IRENE VAN DEN BERG 14 Doneeracties, reorganisaties en mogelijk 'euthanasie' op dieren. Dierentuinen proberen deze winter op allerlei manieren het hoofd boven water te houden. Kunnen we straks nog ons favoriete dierentuindier bezoeken? In een week waarin ondernemers de zoveelste dreun met de hamer kregen, maakte Wopke Hoekstra zich zorgen over de vergoedingen van commissarissen van KLM, NS en Holland Casino. Hun belonin gen moeten volgens hem met 15 tot 20 procent omhoog. De commissa rissen van staatsbedrijven krijgen nu tussen de 12.000 en 50.000 per jaar voor hun bijbaantje van zo'n zes tot tien uur per week. Dat vindt de CDA-wonderboy te weinig, om dat de vergoedingen van hun colle ga's in het bedrijfsleven de afgelo pen vijftien jaar met 187 procent stegen. En dan willen de baasjes bij KLM en NS natuurlijk ook meer, meer, meer. Nu mijn realiteit: door de scho lensluiting heb ik de afgelopen tijd minder gewerkt. Maar omdat mijn inkomen nog wel boven bijstands niveau uitkomt, krijg ik geen over heidssteun. Om me heen zie ik veel eenpitters worstelen met failliete opdrachtgevers, teruglopende op drachten en thuiszittende kinde ren. Maar zodra ze nét boven het sociaal minimum uitpiepen, moe ten ze de klappen zelf opvangen. Zij verdienen dit jaar met fulltime werken soms hetzelfde als een commissaris van een staatsbedrijf in ongeveer één dag per week. De coronacrisis vergroot de kloof tussen arm en rijk, ook in Neder land, lees ik overal. Maar het virus is geen omgekeerde Robin Hood die geld steelt bij de armen en het naar de rijken brengt. Om de discussie zuiver te houden, moeten we een onderscheid maken tussen de coro nacrisis en de coronamaatregelen- crisis. Corona leidt tot doden, (ern stig) zieken en een enorme druk op de gezondheidszorg. De gevolgen van de coronamaatregelen zijn on der meer faillissementen, ontsla gen, leerachterstanden, kindermis handeling, huiselijk geweld, een zaamheid, depressies, suïcides en burn-outs. Tot voor kort moesten slachtoffers van de coronamaatre- gelencrisis - volgens de publieke opinie - niet zeuren. Want de slachtoffers van de coronacrisis hebben het veel zwaarder. Gelukkig begint dat beeld nu heel langzaam te kantelen. Ook de toegenomen ongelijkheid valt onder de coronamaatregelen- crisis. De lockdown is vooral ge richt op horeca, toerisme, detail- handel en cultuur, waar de inko mens sowieso al lager dan gemid deld liggen. Ook zzp'ers, flexwer- kers en jongeren blijken kwetsbaar, omdat het voor bedrijven het ge makkelijkst is hen eruit te gooien, en de overheid niets doet om hen te beschermen. Het advies om thuis te werken raakt mensen met een laag inkomen bovendien harder. Vooral hoogopgeleide werknemers blijken meer tijd thuis werken, terwijl la geropgeleiden over het algemeen minder uren werken of zelfs hun baan verliezen. De oud-collega's van Hoekstra bij McKinsey kunnen hun werk bijvoorbeeld prima thuis vanuit hun (ruime) werkkamer doen. En dan vergroten de steunmaat regelen ook nog eens het verschil tussen de meer en minder bedeel den. Werknemers, die in de luxe positie zitten dat ze een vast con tract hebben, kunnen door de over- Wie nét boven het sociaal minimum uitpiept, moet de klappen zelf opvangen heidssteun aan bedrijven vaak ge woon in dienst blijven. Ook als er geen werk is. Freelancers en zzp'ers moeten het doen met steun op bij standsniveau. Om nog maar te zwijgen over de gigantische bedra gen die aan multinationals zijn be taald. Zeven bv's van Booking.com kregen tijdens de eerste lockdown zo'n 65 miljoen euro aan steun. Het is dan ook niet de coronacri sis die de kloof tussen arm en rijk vergroot, maar het asociale over heidsbeleid. Dat is zowel stuitend als hoopgevend. Het is veel gemak kelijker om het beleid aan te passen dan om het virus te bestrijden. Boskalis Shell AkzoNobel Unilever Het was een opvallend bericht tussen al het andere corona- nieuws: de Amsterdamse die rentuin Artis wil afscheid ne men van zijn drie leeuwen. Het dierenpark kampt door de lange sluiting met grote finan ciële problemen en kan de bouw van een ruimer leeu- wenverblijf niet betalen. De dieren zouden half februari verhuizen naar een dierenpark in Zuid-Frankrijk. Maar don derdag werd bekend dat de verhuizing plots van de baan is. Wat het betekent voor het lot van de leeuwenkoning en zijn twee leeuwinnen, is nog onbekend. Wel is duidelijk dat dierentuinen zoals Artis zware tijden beleven, nu de lockdown opnieuw is ver lengd. Hoe komen de parken de winter door? Een overzicht. Het zijn zware tijden voor die rentuin Ouwehands in Rhe nen. Het dierenpark - vooral bekend van de reuzenpanda's - geeft een half miljoen euro per maand uit aan de zorg voor dieren. De dieren gaan voor, alle uitgaven die wel kunnen wachten, zoals verbouwingen en restauraties, stelt de dien- tuin uit. De dieren krijgen hun dagelijkse voedsel, maar het is volgens Ouwehands lastig dat te blijven bekostigen. Daarom is het dierenpark een doneer- actie gestart. Iedereen die wil, kan een bijdrage doen van 2,50 tot 25.000 euro. Het geld gaat naar de voeding van de dieren en het onderhoud van de die renverblijven. Die worden re gelmatig opnieuw ingericht om het natuurlijk gedrag van de dieren te stimuleren. Van verhuizing van diersoorten uit kostenoverwegingen is in het dierenpark geen sprake. Voor Diergaarde Blijdorp dreigt door het wegvallen van de inkomsten een zwart sce nario: 'euthanasie'op ver schillende dierentuindieren als de huidige lockdown nog veel langer voortduurt. Dat meldde verantwoordelijk wethouder Bert Wijbenga (VVD, dierenwelzijn) eerder. ,,Maar zover zijn we nog lang niet.'' In Rotterdam komen in ieder geval geen 'Amster damse praktijken', zoals de wethouder dat donderdag zei tijdens de raadsvergadering. Daarmee doelt Wijbenga op de aankondiging door Artis van de verhuizing van de drie leeuwen. ,,We gaan geen die ren wegsturen.'' De Rotter damse dierentuin zit welis waar in grote financiële nood, maar er is ook volop hulp in aantocht. Zo heeft de ge meente Rotterdam een lening van 10 miljoen euro toege zegd en zamelen BN'ers als Patricia Paay en Blijdorpfans geld in. Maar om het brood nodige steunpakket van 10 miljoen euro van de ge meente te ontvangen, moet de attractie aan ingrijpende eisen voldoen: reorganisatie en harmonisatie van de ar beidsvoorwaarden. Dat gaat ten koste van 40 van de 170 zaterdag 6 februari 2021 ^0 @ivandenberg Irene van den Berg is journalist en columnist, gespecialiseerd in financiële psychologie. Zij probeert ons economische gedrag te verklaren. GO Baggeraar kan profiteren van aanleg Deens eiland met windmolens. Concern heeft dag na dramati sche jaarcijfers wind in de zeilen door opmars olieprijs. m Verffabrikant is verwikkeld in overnamestrijd. Tweede dag van verlies na voor beleggers teleur stellende jaarcij fers. 4> E o c O O UI Florine Nesselaar Amsterdam Ouwehands Dierenpark, Rhenen Diergaarde Blijdorp, Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 14