1 H Borsele keert deel coronageld uit aan handvol culturele instellingen £3 e? 7 TROTSE JONGE BOER VIVIANNE 'IK WAS DRIE TOEN IK MIJN EERSTE SCHAAP VERLOSTE' Ze is opgegroeid op een akkerbouwbedrijf met honderden schapen, werkt in haar vrije tijd bij een varkenshouderij én een geitenboer in de buurt en indien nodig ook nog bij een melkveebedrijf en een paardenstal. „Alleen met kippen heb ik niet zoveel", lacht 'trotse jonge boer' Vivianne Goense (20) uit Rilland. Vanaf dit jaar vlogt ze over haar werk en haar studie Dier- en Veehouderij in Dronten. Het is stilte voor de storm op de Sophia hoeve op de grens van Zeeland en Brabant. De ruim 400 hoog zwangere schapen staan nog maar net op stal. ,,Ze wennen nu aan het voer en moeten straks geschoren worden. Rond 22 februari begint de lammerperiode. Een heel drukke tijd, waar iedereen mee werkt", vertelt Vivianne. Ze verheugt zich er op. ,,Ik was drie jaar oud toen ik mijn eerste schaap verloste. Ik vond het altijd wel leuk en wilde het ook graag eens proberen, met hulp van papa en mama uiteraard. Als kind kun je helpen door aan de pootjes te trekken. Daarbij kun je niks kapot- trekken, dus dat is makkelijk." Grote kans dat Vivianne in haar eerstvolgende vlog laat zien hoe dat in z'n werk gaat. Een paar we ken geleden nam ze haar eerste vi deo op tussen de varkens. Ze legt set jrg, de kijker uit dat bij elke soort stal een andere kleur overall hoort. En dat je voor én na je bezoek moet douchen. ,,Zeker bij varkens is hy giëne heel belangrijk. Dit bedrijf werkt met een strenge hygiëne- standaard waardoor je van be paalde ziektekiemen vrij bent." Vivianne werkt al vanaf haar vijf tiende elke zaterdag bij de varkens houderij langs de A4 bij Woens- drecht. ,,Toen ik dertien was begon ik op een geitenbedrijf waar ik ove rigens nu weer werk. Op een gege ven moment was er even wat min der werk voor mij. Ik kende paar den en schapen al en was be nieuwd naar varkens. Na wat rond- Het is leuk om iets positiefs te laten horen over de veehouderij vragen kon ik meteen terecht bij dit bedrijf. De varkens waren vooral veel groter dan ik dacht!" Dat Vivianne aan het vloggen is geslagen, heeft alles te maken met haar bestuursfunctie bij Trotse Jonge Boeren. Ze is lid geworden om deze groep een stem te geven. ,,Het wordt ons toch wel bijzonder moeilijk gemaakt. In plaats van alle negatieve berichten is het leuk om ook iets positiefs te laten ho ren." Ze greep de uitnodiging van agrarische uitgeverij Agrio om te gaan vloggen met beide handen aan. ,,Ik wilde het niet alleen doen, dus heb ik op school nog vier an deren gevonden. Elke week maakt iemand anders een aflevering." Ukkie overleefde het! Voor de vlog die eind deze maand online komt, heeft ze al gefilmd hoe de schapen met behulp van honden samengedreven worden om ze naar de stal te vervoeren. ,,Vroeger gebruikten we daar ook vaak ons tamme schaap Ukkie voor. Die heet zo omdat ze in m'n hand paste bij de geboorte en we dachten dat ze het niet zou red den. Doordat ze door ons is groot gebracht is ze tam geworden." Met welke dieren Vivianne na haar studie gaat werken, weet ze nog niet. Eerst wilde ze veearts worden. ,,Maar dan ben je dertig voordat je aan de slag kunt." Het bedrijf overnemen zit er niet in. ,,Dat gaat mijn broer doen. Vind ik ook niet erg, want ik heb niet zo veel met akkerbouw. Ik hou alle opties open, als het maar iets met beesten is!" Een van hen is molen De Vijf Ge broeders in Heinkenszand. Secre taris Bas Quist reageert verbaasd op het nieuws dat de aanvragen zijn gehonoreerd. ,,Ik weet nog van niks", zegt hij. ,,We hebben ook nog geen schrijven gehad. We wachten maar af." Het bestuur van de molen trok in oktober vo rig jaar aan de bel omdat de ex ploitatie in de knel kwam. Geen inkomsten door de coronapande- mie, terwijl de uitgaven voor on derhoud wel doorlopen. Vragen PvdA De PvdA in Borsele heeft er toen vragen over gesteld aan de wet houder, omdat al bekend was dat er geld beschikbaar is voor dit soort situaties. Daarna is het bal letje gaan rollen. De andere clubs die een bijdrage krijgen van Bor- sele zijn het Bevrijdingsmuseum, Museum de Bevelanden, Euterpe, de bibliotheek, de Stoomtrein Goes-Borsele en Theaters aan Zee. We honoreren wat er gevraagd is Waarom maar zo weinig cul tuurclubs een beroep hebben ge daan op ondersteuning is voor wethouder Marga van der Plasse niet helemaal duidelijk. ,,We ho noreren wat er gevraagd is", zegt ze. Van der Plasse roept culturele clubs en instellingen op om een aanvraag in te dienen als er tekor ten zijn ontstaan door corona. ,,Geef eerlijk inzage." Borsele heeft aan 35 culturele clubs een vragenlijst toegestuurd die ze konden invullen om steun aan te vragen. Daarnaast is vol gens Van der Plasse een oproep gedaan in de gemeentelijke infor matierubriek. Ook in het ko mende jaar kunnen clubs nog steeds een bijdrage vragen uit de steunmaatregel. Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl Aannemersbedrijf D.A. van Gilst v.o.f. De kracht van kwaliteit! Tel.: 0113-21 66 77 zaterdag 6 februari 2021 BE Vloggen over schapen en varkens Joeri Wisse Rilland siiirt St? .eft Vivianne Goense tussen de zwangere schapen. Over een paar weken breekt de lammerperiode aan en is het alle hens aan dek op de Sophiahoeve in Rilland. foto marcelle davidse - Vivianne Goense Slechts een handvol clubs heeft tot nu toe een beroep gedaan op de beschikbare coronagel- den voor de cultuursector in Borsele. In totaal is voor 65.000 euro aan steun toege kend. Voor de jaren 2020 en 2021 is een bedrag van 212.000 euro beschikbaar. Melita Lanting Heinekszand - Marga van der Plasse, wethouder Borsele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 132