'Miss Hormones' Martine geeft tips Gemengde reacties op plan 's-Heeren Loo 6 Podcast over de invloed van voeding en leefstijl bij hormoonklachten Zijn hormonen ongrijpbaar, laten ze zich niet sturen en moet je het maar ondergaan als ze fysieke of mentale problemen veroorzaken? Welnee. Ga met je voeding en le vensstijl aan de slag, is de bood schap van Martine Ridderhof. ,,En praat erover! Veel vrouwen kampen met dezelfde problemen en er wordt weinig over gesproken. Het is taboe. Terwijl het heel normaal is en er veel aan te doen is." 'Miss Hormones' noemt ze zich - een naam die ze koos nadat ze zich verdiepte in de invloed van hormo- Je hoeft niet elke maand drie dagen op de bank te liggen met hoofd- en buikpijn nen en voeding op geluk en ge zondheid. Vanuit haar kantoortje- aan-huis in Sint-Annaland helpt ze mensen, voornamelijk vrouwen, er mee. Ze begeleidt ze. Met als doel om wél lekker in je vel te kunnen zitten, legt ze uit. ,,En dat je niet elke maand drie dagen op de bank hoeft te liggen met hoofd- en buik pijn." Ridderhof is gelovig opgevoed, in een cultuur waar over veel dingen niet werd gepraat. Terugkijkend denkt ze dat meer openheid haar als meisje en als puber zeker had kunnen helpen. ,,Van jongs af aan gebeurt er al heel veel met vrou wen." Onwetendheid speelt mis schien ook een rol. ,,Het valt me op dat veel huisartsen er weinig mee doen. Ik merk dat mensen vaak met een pilletje of zelfs antidepressiva naar huis gestuurd omdat dat de klachten onderdrukt. Terwijl er met voeding en leefstijl zoveel mo gelijk is! Daar probeer ik een lans voor te breken. Misschien wordt het als zweverig beschouwd, ja. In ieder geval is het nog te weinig bekend." Openhartig Op haar website en in haar nieuwe podcast is ze dan ook bijzonder openhartig. Ze stelt zich open, ver- telt over haar burn-out en haar ont dekkingstocht die leidden naar meer zelfvertrouwen en een ge zonde leefstijl. ,,Regelmatig krijg ik de vraag waarom ik dat allemaal vertel. Ik probeer vooral herken ning te creëren bij veel vrouwen die met klachten lopen. Zo zien ze dat ze niet de enige zijn en beseffen ze dat ze er ook vanaf kunnen komen. Doordat ik er zelf doorheen ben ge gaan begrijp ik goed wat een ander doormaakt. Ik gun het ze extra om er doorheen te komen. Mijn coa ching draait ook om zelfvertrou- Ik probeer vooral herkenning te creëren bij vrouwen die klachten hebben meren zich aan dat cijfertje op de weegschaal maar het zegt niets over wie je als persoon bent." Die podcast neemt ze gewoon achter haar laptop op. Ze wilde het meteen goed doen, zocht al naar een microfoon en beginmuziekje. Maar het kan veel simpeler, ver telde een vriendin haar. Met een app. De eerste twee afleveringen van Miss Hormones Podcast staan online en zijn te luisteren via onder meer Spotify en Apple Podcasts maar komen ook op haar website. ,,Ik heb wel vijftig onderwerpen in mijn hoofd", zegt ze lachend, ,,maar ik probeer er eerst maar eens twee tot drie per maand te maken." 's-Heeren Loo nam in 2019 de in zwaar weer verkerende Zeeuwse zorgorganisatie Arduin over. Korte tijd later maakte 's-Heeren Loo be kend de zorg weer wat meer te wil- len concentreren in grotere woon complexen, mede vanwege de be taalbaarheid. En dat terwijl Arduin juist de vi sie had om mensen te laten wonen op kleinere locaties, het liefst mid denin woonwijken. Eén van de grote nieuwe voorzieningen van 's- Heeren Loo moet komen op de hoek van de Nansenbaan en de 's- Gravenpolderseweg in Goes. Er ko men maximaal 72 mensen te wo nen, verdeeld over diverse groeps woningen. Ook komen er vormen van dagbesteding. Terug in de tijd Dat burgemeester en wethouders van Goes in principe positief staan tegenover dit plan, was voor de lo kale PvdA-fractie reden om direct in de pen te klimmen en vragen te stellen. Fractievoorzitter Marco Eestermans is niet gecharmeerd Mensen met een beperking moeten de vrije keuze hebben om te wonen waar ze willen van de koers van 's-Heeren Loo om kleinschalig in te ruilen voor groot schalig. Hij noemt dat 'een stap te rug in de tijd' en vindt zelfs dat het in strijd is met een VN-verdrag waarin staat dat mensen met een beperking de vrije keuze moeten hebben om te wonen waar ze wil len. Eestermans zegt niet per se tegen grote woonvoorzieningen te zijn, zolang mensen ook nog maar voor kleinschalig kunnen kiezen. Hij vindt dat de gemeente zich daar hard voor moet maken. ,,Het is mis schien een beetje een gekke verge lijking, maar toen de gemeente de Lidl toestemming gaf voor de bouw van een grote supermarkt in het Marconigebied, heeft ze bedongen dat de winkel in de Goese Polder ook open zou blijven. Zo kun je ook aan 's-Heeren Loo vragen kleine woonvoorzieningen overeind te houden.'' Johnny Lukkasse, SGP/CU-frac- tievoorzitter, laat op eigen initiatief weten dat hij vindt dat de PvdA meteen wel erg negatief op het plan reageert. Zelf is hij er op het eerste oog wel van gecharmeerd. ,,Het komt op een mooie locatie, vlak naast de woonwijk Aria. En boven dien dicht bij het ziekenhuis en de snelweg, wat gunstig kan zijn voor mensen die op bezoek willen ko men. Laten we blij zijn dat ze dit in Goes willen realiseren.'' Nuchterheid en begrip Lukasse roept op tot nuchterheid en begrip. ,,De zorgkosten rijzen de pan uit. In zo'n wat grotere voorzie ning kan zorgpersoneel efficiënter worden ingezet. In die zin is dit een logische ontwikkeling.'' zaterdag 6 februari 2021 Martine Ridderhof begeleidt mensen die last hebben van hormonale klachten. foto marcelle davidse Stemmingswisselingen, ver moeidheid, hoofdpijn: vaker dan je denkt zijn zulke klachten terug te voeren naar je hormo nen. Het taboe dat er op rust probeert 'Miss Hormones' Mar- tine Ridderhof te doorbreken. Haar nieuwe podcast moet daar bij helpen. Michiel Bouwman Sint-Annaland -Martine Ridderhof wen en zelfbeeld. Vrouwen confor- -Martine Ridderhof Het plan voor een grote woon- en werkvoorziening van zorgor ganisatie 's-Heeren Loo aan de Nansenbaan in Goes roept ge mengde reacties op in de lokale politiek. De PvdA heeft grote be denkingen, wat direct tot een re actie leidt bij de fractie van SGP/CU. „Waarom toch meteen zo negatief?'', vraagt fractie voorzitter Johnny Lukasse zich af. Rob Paardekam Goes -Marco Eestermans, fractievoorzitter PvdA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 131