Gemeente kapt en vervangt 53 bomen 7 PLAN ONDERGRONDSE ZOETWATERLEIDING Florus van der Paauw heeft een droom: eind 2023 ligt er over heel Schouwen-Duiveland een pijplijn in de grond met zoet water voor de landbouw. Alle boeren hebben een aansluitpunt om in droge perioden hun dorstige akkers te beregenen. En op de weg daar naartoe is hij eigenlijk alleen maar meer overtuigd geraakt van de absolute noodzaak. „Zonder zoet water is onze agrarische sector ten dode opgeschreven." Noem hem een dromer of idealist, maar dan wel eentje met een duidelijk doel voor ogen, zegt Van der Paauw zelf. ,,Ik bekijk het ook puur zakelijk. De tijd is er nü rijp voor. De problematiek is groter dan ooit. We ervaren allemaal steeds duide lijker de gevolgen van langdurige perioden van nauwelijks tot geen regenval. Dus nu moeten we met z'n allen doorpakken. Dit moet ge woon! En het tón technisch ook. Dus waarom zouden we het dan niet doen?" Portemonnee trekken Van der Paauw richtte juli vorig tl jaar samen met Wim in 't Veld en Leon de Graaf stichting De Puupe op. Ze legden hun plannen voor aan de agrariërs op het eiland en ontvingen brede steun. ,,Onze eer ste indruk is inmiddels dat 90 tot 95 procent meedoet", vertelt Van der Paauw, die er zelf een trans portbedrijf in organische bodem verbeteraars op nahoudt. De boe ren zullen de portemonnee moe ten trekken voor aanleg en gebruik van de ringwaterleiding. ,,Als zij het niet zien zitten, houdt het voor ons op. Voor mij maakt dat verder geen verschil. Als ik mijn tuin slang aanzet, komt daar voor thuisgebruik genoeg water uit. Wij nemen dit initiatief puur voor de boeren, omdat de toekomst van onze akkerbouw ons aan het hart ligt." De Puupe lanceerde gisteren z'n website, waarop de plannen uitge breid uit de doeken worden ge daan. Simpelweg komt het er op neer dat de stichting zoet water uit het Schelde-Rijnkanaal wil halen. Wie water nodig heeft voor beregening van de akkers, kan dat dan in principe altijd pakken Via een ondergrondse pijpleiding wordt het water naar Schouwen- Duiveland gepompt en vanaf 't Zijpe verdeeld tot in alle hoeken van het eiland. „Daarvoor gebrui- ken we een nieuwe boortechniek, die de pijp eigenlijk door de grond trekt", legt Van der Paauw uit. ,,Dat houdt in dat niet hoeft te worden gegraven en de schade aan landbouwgrond minimaal blijft." Ondergrondse opslag Op verschillende strategische plekken komen buffers, is tevens de bedoeling. De ringwaterleiding wordt voortdurend op druk ge houden. Van der Paauw: ,,Dus wie water nodig heeft voor beregening van de akkers, kan dat dan in prin cipe altijd pakken. Het mooiste zou zijn als dit plan kan worden uitgevoerd samen met andere plannen die ook leven op dit ge bied. De ondergrondse opslag van regenwater bijvoorbeeld. Een prachtig idee, maar we hebben op Schouwen-Duiveland gewoon te weinig kreekruggen om daar mee te kunnen volstaan. Wat ons be treft is het en-en." Kosten De becijferde kosten voor aanleg van De Puupe zijn inmiddels ver boven de 32 miljoen euro uit geste gen, die de initiatiefnemers aan vankelijk op de achterkant van een sigarendoosje hadden uitgere kend, aldus Van der Paauw. Om welk bedrag het gaat, kan hij nog niet zeggen. ,,Je moet eerst een concreet plan hebben om alle kosten goed door te laten rekenen. Dat is er nu. Maar het is te veel om alleen door de boeren in het gebied te laten beta len." De stichting rekent op bijdra gen van organisaties met een band met de agrarische sector en over heden. Marcel Modde Zierikzee Het gaat om regulier onderhoud, bedoeld om wildgroei in te dam men en andere beplanting de kans te geven straks in de lente ook weer tot volle pracht te kunnen uit groeien. De snoeiwerkzaamheden vor men de opmaat voor de kap van 53 bomen de komende weken ver spreid over Schouwen-Duiveland. Daar zitten geen hele oude en beeldbepalende bomen tussen, al dus Van Burg. ,,De bomen die weg moeten, zijn over het algemeen hartstikke dood of op een andere manier onveilig voor de omgeving. Ieder jaar doen we een inspectie rondje om te zien hoe gezond onze bomen nog zijn. Je wilt voorkomen dat iemand een tak op zijn hoofd krijgt wanneer ze daar langs lopen of fietsen." De stads- en dorpsraden zijn geïnformeerd over de kap- werkzaamheden. Jonge soorten Op vrijwel alle plaatsen waar bo men worden verwij derd, worden er jonge soorten voor terug geplant. Dat gebeurt volgens planning alle maal voor 15 maart. zaterdag 6 februari 2021 SD Pijplijn beregent akker bij droogte Marcel Modde Nieuwerkerk l- i' M Florus van der Paauw (l) en Wim in 't Veld, twee van de initiatiefne mers achter De Puupe op 't Zijpe waar de zoetwaterlei ding aan land moet komen. FOTO MARIEKE MANDE- MAKER -Florus van der Paauw „Snoeien doet bloeien", ver klaart wethouder Jacqueline van Burg (Openbare Werken) de op het oog nogal ingrijpende uit dunning van bosschages in het Zierikzeese Slingerbos en an dere plaatsen. M Snoeiwerk in het Slinger- bos tegenover het busstation en de Nobel- poort. Co de Vlieger en Corrie Pankow lopen er net langs. FOTO MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 130