snijders genieten van hun vrije zondag. De vaart ligt roerloos tussen de oevers. Af en toe valt er een druppel in de vaart die voor een zachte rimpeling zorgt. De zon doet dappere pogingen om door het wolkendek te breken. Telkens als dat een beetje lukt worden de pastelkleurige wol ken weerspiegeld in het zwarte water. Ik passeer de vers gemaaide rietvelden van Gerrit Dolstra en zijn collega's. Tussen de schoven door zie ik in de verte een ree wegrennen. Ze springt door de zompige landerijen en verdwijnt tussen de bomen van een moerasbos. slingert. Op een kale boomtak zit een uil, die met trage krachtige klappen van zijn vleugels wegvliegt zodra hij me opmerkt. Het Nationaal Park Weerribben-Wieden is zo'n 10.000 hectare groot. Beide gebieden delen de historie van turfwinning, alleen waren de ribben in de Wieden zo smal dat ze bij storm en hoogwater zijn weggeslagen. Zo werden er meren gevormd. Door stren gere regels over onder meer de minimale breedte van de legakkers, bleef het stroken landschap in de Weerribben gespaard. Terug in het huisje kleed ik me extra warm aan. Ik wil nog één keer het water op. Varen in een open bootje ligt 's winters niet zo voor de hand, maar met thee en een dekentje is het comfortabel. Terwijl ik als enige over de Kalenbergergracht vaar word ik vriendelijk begroet door een oudere man op de fiets. Hij wacht op de kade tot ik hem passeer: ,,Is het niet prachtig vandaag?'' Ja, dat is het zeker. Ik buk om onder een laag bruggetje door naar kleiner water af te slaan: het Vaargat van Tietema. Zo hebben alle waterwegen, groot en klein, een eigen naam. De wind is gaan liggen en de riet- Uit thuis Schilderijtjes In de winter heeft het gebied ook zo z'n aantrekkings kracht. De bestemming De Weerribben zijn onderdeel van het Nationaal Park Weerribben- Wieden. Het is het grootste laagveen- moeras van noord west Europa. Het landschap is ont staan door turf- winning. Het natuur beheer is in handen van Staatsbos beheer. De Wieden wordt onderhouden door Natuurmonu menten. Overnachten Binnen de grenzen van het Nationaal Park zijn vooral campings en klein schalige accommo datie te vinden. Het magazine sliep in een vervenershuis- je: Op Polle, voor vier personen. Prij zen variëren. Een lang weekend in april kost €715, een midweek met Pink steren €580. Varen in de winter Een aantal verhuur ders van boten, zoals pieterjong- schaap.nl, houdt een beperkt aanbod gereed voor mooie winterdagen. Een fluisterboot kost €17,50 per uur of €70 voor een hele dag. Er zijn ook kano's beschikbaar. ZATERDAG 6 FEBRUARI 2021 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 121