maar natuurbeheerder'', lacht Gerrit. ,,Daar krijg ik ook een vergoeding voor. Van het riet alleen kun je tegenwoordig niet meer leven, daarvoor is de oogst te klein.'' Vroeger stonden de Weerribben in dienst van de rietteelt, tegenwoordig is de natuur leidend. De streek is onderdeel van het Nationaal Park Weerribben-Wieden en alles draait om het behoud van dit unie ke stuk Nederland. Gerrit is van de oude stempel maar snapt het wel: ,,Nog steeds is er soms strijd met Staatsbosbeheer, maar we hebben elkaar nodig.'' Ondanks de mindere oogst, wordt het Kalenbergerriet nog altijd gebruikt om daken mee te dekken. In Giethoorn, zo'n 15 kilometer verderop, hebben de riet- gedekte boerderijen samen met de vaarten en bruggetjes een onweerstaanbare aan trekkingskracht. Vooral op buitenlanders die allemaal het Venetië van het noorden willen zien. Ik vaar door de winterse Weerribben. Het is stil. Behalve in de buurt van de riet snijders. Daar hoor ik het geluid van de maaimachines en het knetteren van de brandstapel met onbruikbaar riet, onkruid en gras. De rookpluimen verwaaien in de wind en de leegte. ,,Voor de rietsnijders is het water te schoon geworden'', vertelt boswachter Egbert Beens, expert in de Weerribben. „Vroeger zat het vol fosfaten en andere producten uit de landbouw, waardoor het riet uitstekend groeide. Nu is het water juist weer goed voor de vissen, de vogels en de otters.'' Beens verscheen vanochtend wat later op onze afspraak vanwege een spoedgeval. Hij moest een doodgereden otter ophalen voor onderzoek. „Vooral de genetische informatie is belangrijk'', vertelt hij. ,,Zo kunnen we controleren of de populatie gezond is. In 2002 is de otter, die in Neder land was uitgestorven, opnieuw uitgezet. ZATERDAG 6 FEBRUARI 2021 39

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 119