'Er zit veel verdriet in de roman, maar ook een enorme hoeveelheid liefde en zelfs humor' sommigen die strijd verliezen. Uiteindelijk is het waardiger de waarheid te tonen dan die te verfraaien. Die waardigheid kon ik mijn personages niet ontzeggen.'' ,,Ja, vaak worden verslaafde mensen met nogal wat woede bejegend, omdat we vinden dat ze in staat zouden moeten zijn eroverheen te komen, zichzelf te helpen. We zien het als een gebrek aan wilskracht als ze daar niet in slagen. Maar zo ligt het niet. Er is inmiddels veel bekend over wat chemicaliën doen in het brein, welke sociaaleconomische factoren een rol spelen bij het ontwikkelen van een verslaving. Ik zie het als een ziekte. Ik ben geen deskun dige op dit gebied, slechts een ervarings deskundige als het gaat om de belangrijkste persoon in je leven verliezen. Daarom schrijf ik erover vanuit een gevoel van liefde, vanuit het verlangen te proberen te begrijpen wat er aan de hand is, zonder te oordelen. Want wat levert dat op? Ik heb getracht met empathie alle kanten te laten zien van zo'n situatie, zodat andere mensen kunnen begrijpen hoe het is om van iemand te houden die worstelt met verslaving. Oordelen daarover hebben we al genoeg.'' ,,Woede is er vooral bij de broer van Shug- gie. Die is soms razend, omdat hij zijn moeder kende van vóór haar verslaving: haar potentie, haar schoonheid en dromen. Ik wist niet beter; al in mijn eerste herin neringen aan mijn moeder speelt alcohol een rol. Pas als volwassene besefje dat je jeugd zo niet had moeten zijn. Wat ik hoop te laten zien is dat kinderen veerkrachtig zijn; ze kunnen veel meer aan dan je zou denken. Ze passen zich aan en hun hoop en liefde zijn onvoorwaardelijk. Dus nee, ik ben nooit boos geweest. Het verlies was te groot om kwaad te zijn. Ik wil met liefde aan mijn moeder terugdenken. Er is al genoeg gestolen van ons, ik wil mezelf niet ook nog eens daarvan beroven.'' ,,Het stelde me in staat me in mijn moeders situatie te verplaatsen en dat deed me be seffen wat mijn moeder toen ze dezelfde leeftijd had als ik nu, allemaal niet had; geen opleiding, geen steun van de over heid, geen carrière of kans daarop. In die tijd was het leven van vrouwen sterk beknot. Ze werden geacht echtgenote en moeder te zijn, ook al verlangden ze naar meer. Alle oude industrieën waar Glasgow op draaide - scheepsbouw, staal, de kolen mijnen - stortten binnen één generatie in elkaar. De werkloosheid was 26 procent. Mensen hadden het echt heel zwaar. Daar door kreeg ik begrip voor mijn moeders verslaving. Als de kaarten voor mij net zo waren geschud, was ik waarschijnlijk ook gaan drinken. Als je nog hoop hebt dat je situatie kan verbeteren, dan kun je daar aan wer ken. Maar als die hoop is vervlogen, kan een borrel zomaar je beste vriend worden.'' U schrijft met veel compassie over een verslaafde vrouw - heel anders dan er gemiddeld tegen een alcoholist wordt aangekeken. Het heeft u ook beschadigd. Was u nooit kwaad? Waarom was het schrijven helend? Shuggie Bain verschijnt bij Nieuw Amsterdam (€23). ZATERDAG 6 FEBRUARI 2021 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 113