Ach, die mooie stad 9 IN QUARANTAINE DAG 324 De stad is er nog. Dat klinkt mis schien wat dramatisch of we reldvreemd, maar ik was er al weken niet geweest. Ik ben thuis, ik werk, ik loop door de wijk. Maar even naar de stad, dat doe ik gewoon niet meer. En in mijn hoofd was alles dicht daar, op slot. Dat is natuurlijk niet zo, gelukkig maar. Ik bracht mijn jongste dochter naar een vriendinnetje dat in het centrum woont, boven een grote klerenwinkel waar de paspoppen in het donker ston den. Ik liet mijn fiets staan en wandelde een stuk door de winkelstraten. Juist omdat ik er al een tijdje niet was ge weest, liep ik rond als een soort histori cus. Er waren nog maar weinig van de nieuwe ophaalpunten. Veel was dicht. Maar de stad was verre van verlaten. Voor de kaaswinkel stond een rij men sen, netjes op afstand en met mond kapjes. Drie tegelijk in de winkel. Ik deed mee en haalde twee stukken boe ren belegen. Ik wandelde verder, weer een rij. Deze was voor de chocoladewinkel. Va- lentijnsharten in de etalage, karamel zeezout-lavendelbonbons in glim mende doosjes. Alle restaurants waar ik langskwam hadden afhaalmenu's tegen de ramen geplakt en ik nam me voor deze week Indonesisch, kebab en Liba nees te bestellen, gewoon omdat het er allemaal zo lekker uitzag en vooral zo sympathiek. Overal in de stad liepen De levendige stad, die mis ik. De donkere winkels, de gesloten cafés, het is zo kaal mensen rond met koffie. Er zijn een hoop plekken waar je die kunt afhalen. Met een koek erbij, of een broodje. Ik haalde een espresso bij het koffie- tentje waar ik tot een jaar terug graag kwam. Soms dronk ik er stiekem koffie met mijn vrouw onder werktijd. Fiets te er in vier minuten naar toe, zij in negen. Dan zaten we op de bank en was het net anders dan elkaar thuis tegen komen. Ik kon er nu naar binnen, voor koffie en een broodje kroket. De stoelen stonden op de tafels, de tafels waren te gen de muur geschoven. Ik ben een huismus, dat heb ik u al vaker verteld. Ik ga nooit uit, zelfs het theater en de film vind ik al snel gedoe. Maar de levendige stad, die mis ik. De donkere winkels, de gesloten cafés, het is zo kaal. Zo kwetsbaar. Al die tentjes en winkels en cafés met hun afhaal- punten, bezorgservice, de rijen buiten en de regels binnen, ze doen zo hun best. En mijn stadsgenoten die maar rondbanjeren met hun afhaalkoffie. Het is verdrietig en mooi tegelijk. naar de mensen die op de ic terecht komen en daardoor nu de zorg blok keren en de samenleving op slot hou den. Dat zijn de 50'ers en 60'ers, mannen met overgewicht. Als ik moet kiezen tussen een vaccin voor mijn 86-jarige vader of een huisarts, zeg ik: geef het aan de huisarts. En dan moet mijn vader nog even wach ten, hoe jammer ik dat ook vind. Barmhartig Ik kan het conceptueel gewoon niet bevatten dat het niet de algemene opinie is dat het zo moet. Mensen die bijna aan het einde van hun leven zijn, soms al dement, krijgen een vaccin. Dat klinkt heel barmhartig, en lief. Net zoals het heel barmhartig klinkt dat we de coronazorg nu steeds voor laten gaan op andere zorg. Maar als je goed nadenkt is het Anti sociaal, ik heb uitgelegd waarom. Ik vrees dat we in onze luxemaat schappij niet in staat zijn, nooit geleerd hebben, om dit soort keuzes te maken. De politiek ook niet. Nie mand durft te zeggen: we moeten minder coronapatiënten toelaten op de ic. Iedereen vlucht, kijkt de andere kant op, terwijl het probleem levens groot is. Ik moet nog steeds elke dag tegen chirurgen vertellen dat hun operatie niet door kan gaan, omdat er geen ic-bed is, en morgen ook niet, en overmorgen ook niet. Je hoeft echt geen Einstein te zijn om te zien dat het aanbod groter is dan dat we aan kunnen, en dat je daarom verant woorde, eerlijke keuzes moet maken. Maar het is sinds maart nog niet gebeurd. Dat vind ik erg, en eerlijk gezegd ook dom. Maar het is in lan den om ons heen ook zo. Ik kijk voor namelijk naar de Franse tv, en daar zie je exact hetzelfde gebeuren. Niemand durft te zeggen: we moeten minder coronapatiënten toelaten op de ic Ik denk dat het ligt aan de politiek correcte, braafpraterige cultuur in veel westerse landen. En met die braafpraterij overwin je geen crisis. We willen niet onder ogen zien wat er écht aan de hand is. Het erkennen van eindigheid, dat een oud iemand op een gegeven moment gewoon doodgaat, dat vinden we ook moei lijk. En het heeft te maken met moed, met het vermogen om de juiste ana lyse te maken, met medische kénnis. Allemaal dingen die ik in Den Haag enorm mis. Het zijn al die factoren bij elkaar. Je kunt niemand persoon lijk een verwijt maken. Het is inhe rent aan onze moderne, verwende westerse cultuur. Misschien hebben we dit ook wel weer nodig om weer een beetje normaal te worden. Ik vertel dit verhaal al sinds maart. En wat mij betreft is het een heel lo gisch verhaal. Maar het is nog steeds niet opgepikt. Of het nu te laat is? Frappez toujours, zeggen ze in Frank rijk, je moet Altijd op de deur blijven kloppen. Het is nooit te laat. Maar het gaat wel verdomde langzaam.'' vrijdag 5 februari 2021 GO Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl nu niet eerlijk verdeeld' Armand Gir bes: ,,Ik vind het onvoorstelbaar dat wij schaarse vaccins als eer ste verspreiden onder 100-, 90- en 80-jarigen.'' FOTO MARC DRIESSEN -Armand Girbes, hoofd intensive care van Amsterdam UMC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9