Met komst Britse variant verdampt felle kritiek m K 8 NIEUWS Als hoofd van de intensive care van het Amsterdam UMC ziet Armand Girbes al bijna een jaar hoe de zorg voor coronapatiënten ziekenhuizen ontwricht. Hij vindt het oneerlijk dat corona steeds voorrang krijgt. Een monoloog vanaf de ic. Rel rond uitlating CORONA AANPAK CRISIS Het was zo'n moment in het debat dat de kijker misschien dacht: doen we dan maar wat? Kamerlid Wybren van Haga (Forum voor De mocratie) maakte zich druk om de nieuwe winkelregels: klanten mo gen spullen straks bestellen maar pas na vier uur afhalen. Waarom niet na één uur? Premier Rutte wist het stiekem ook niet, leek het, stak een duim in de lucht en zei: ,,Het lijkt me een mooie tijd." Politici improviseren wereldwijd voortdurend tijdens de pandemie- bestrijding. Kamerleden willen liefst exact weten wat de avondklok oplevert, hoeveel effect de school- sluiting heeft en welke dag kwets bare ouderen een prik krijgen. En dan legt Rutte weer uit dat hij niet jaren de tijd had om te studeren op details van de R-waarde, vertelt mi nister Hugo de Jonge dat het de be doeling is dat 'op de drempel van de lente' de meest kwetsbare ouderen, zieken en hun verzorgers een inen ting hebben gehad. Inmiddels zijn er al ruim 450.000 inentingen gezet, kruipt Nederland in het 'wedstrijdje coronaprikken' Letland voorbij en verstomt plots eerdere felle kritiek uit de Kamer op het 'creatief boekhouden' van De Jonge. De minister paste zondag de rekenmethode aan, het aantal geschatte prikken steeg fors. De wereld verandert elk uur, het regent voortdurend grote en kleine tegenvallers. Alleen al rond en tij dens het debat kwamen er berich ten over lange wachtrijen van 85-plussers die niet snel geprikt konden worden ('geen fraai beeld'), adviseerde de Gezondheidsraad dat het Astra-vaccin beter niet aan 65- plussers gegeven wordt en meld den GGD en het RIVM dat nog lang niet alle 120.000 prikmogelijkhe- den deze week benut worden. Zo verdringt de actualiteit het ge harrewar over opgepoetste vaccina- tiecijfers, de eventuele inzet van het leger of een winkeluurtje extra, zo stelde een ingewijde in de wan delgangen verbaasd vast. ,,Wat van daag een probleem is, lijkt over een week bijna vergeten.'' Wel wil de Kamer dat studenten met studie vertraging een jaar extra studietijd krijgen zonder dat ze daar college geld voor hoeven te betalen. Ook zal het kabinet op verzoek van het parlement moeten kijken of een ex tra 'coronagezant' kan komen die helpt bij de jacht op vaccins. t Partijen vragen: kunnen wij dat Spoetnik-vaccin niet ook krijgen? De grote lijn van het beleid kreeg verder brede steun, vooral onder druk van de nieuwe virusvariant. Eerder op de dag had RIVM-direc- teur Jaap van Dissel de sombere boodschap al overgebracht tijdens zijn bijpraatsessie met Kamerleden. De dalende coronakoersen van nu vormen een 'schijnbeeld'. Een derde golf komt er. De vraag is al leen: hoe groot wordt die? De sce nario's zijn zwart. ,,Het is een don kere wolk", zei Van Dissel. ,,Maar ik zeg er ook bij: de onzekerheidsmar ges zijn groot.'' Alles wat kan helpen, is welkom. Werd er eerder nog wel eens lache rig gedaan over de promoberichten rond het Russische Spoetnik-vac cin - nu vragen partijen: kunnen wij die prik niet ook krijgen? De RIVM-modelleurs gaan vandaag nog rekenen aan de opbrengst van de avondklok, dan zal het kabinet dit weekeinde formeel tot verlen ging beslissen, is de verwachting. ,,Ik vergelijk de Covid-zorg graag met een koekoeksjong. Die gaat in een nest zitten, groeit en gooit alle andere vogeltjes eruit. Wat wij doen: we kij ken naar dat nest, naar dat ene vogel tje, en daar stoppen we alles in wat we kunnen. Maar onder de boom lig gen de vogellijkjes. Dat zijn de vogel tjes die er door het koekoeksjong uit gegooid zijn. De patiënten die nu lan ger moeten wachten op zorg. Mensen die hun operatie uitgesteld zien wor den, of die nog niet weten dat ze kan ker hebben. Van collega's in Parijs hoor ik dat vrouwen die met borst kanker op de mammapoli komen, vaak een stadium verder in hun ziekte zijn dan vrouwen die daar een jaar geleden kwamen. Het is moeilijk om het in cijfers uit te drukken, want vaak zijn die er nog helemaal niet. Iemand die nu geen heup- of knieoperatie krijgt, blijft daardoor langer slecht mobiel, en kan trombose ontwikkelen, of een longembolie, of heel erg vallen. Heel veel schade blijft onbenoemd en ongeteld. Veel zal zich ook pas in de komende jaren openbaren. Over twee of drie jaar gaan we evalueren, dan komen er commissies, die kijken onder de boom en zeggen verschrikt: 'Jeetje, wat liggen hier veel vogellijk jes!' Die gaan de conclusies trekken die ik al sinds vorig jaar maart trek, dat kan ik je nu al zeggen. De zorg wordt nu niet eerlijk ver deeld, daar kan ik me heel boos om maken. We kijken alleen maar naar Covid, elke dag. We melden elke dag de coronacijfers, maar ik zie nooit de cijfers van oplopende wachtlijsten, van operaties die niet doorgaan. Er is een focus op een klein gedeelte van de zorg, de Covid-patiënt. Maar de tegenhanger, al die mensen die een jaar geleden nog wel in het zieken huis lagen en nu niet meer, die bren gen we nauwelijks in beeld. Daardoor kijken we nauwelijks naar het geheel. En dat is: we hebben meer patiënten dan beschikbare bedden. Als intensi- vist weet ik heel goed wat dat bete kent. Dan moet je keuzes maken. Net zoals vroeger, de afweging maken: hoe ga je de capaciteit die we hebben eerlijk verdelen over alle patiënten. Maar dat doen we niet. We maken een passieve, oneerlijke keuze, door te laten gebeuren dat de ic's volliggen met coronapatiënten, en de overige zorg af te schalen. Alsof corona patiënten zieliger zijn dan andere patiënten. Dat is onrechtvaardig. Iedere keuze zal voor bepaalde in dividuen oneerlijk en onrechtvaardig uitpakken. En elke patiënt en elke familie moet er 100 procent vertrou wen in kunnen hebben dat ik als ONVREDE hoofd van de ic alles voor ze zal doen. De basis van ons functioneren is dat vertrouwen. Dus ik zal nooit een uit spraak doen over de vraag voor wie er wel en voor wie er niet een plek zou moeten zijn op de ic. Maar ik zou wel graag oproepen: maak een klein groepje inhoudsdeskundigen, echte specialisten op dit gebied. Laat hen op rationele gronden op papier zet ten: zó zou de zorg verdeeld moeten worden. Overlevingskansen We weten inmiddels zoveel over het coronavirus. Ik schat dat in de tweede golf gemiddeld 25 procent van de coronapatiënten op mijn ic overlijdt. Dat is dus een gemiddelde overle vingskans van 75 procent. Er worden nu behandelingen uitgesteld van patiënten die nu nog veel hogere overlevingskansen hebben. Voor mij als arts zijn alle patiënten even dier baar. Ik zal iedereen zo goed als ik kan behandelen. Ik zorg nu heel goed voor de mensen die mij onder ogen komen. Maar de mensen die mij met onder ogen komen, worden nu benadeeld. Dat zijn de lijkjes onder de boom. Er is niemand die voor hen opkomt. 600 patiënten op de ic en 1600 in de rest van het ziekenhuis ontwrich ten op dit moment een hele bevol king, een heel land. Dat is inmiddels al een hele tijd zo. En nu hebben we het coronavaccin. Ook hier geldt weer: er is schaarste, dus we moeten duidelijke keuzes maken. En ook hier word ik weer teleurgesteld. De Gezondheidsraad adviseert tot nu toe steeds de eerste vaccins te verdelen onder de zwaksten in de samenle ving. De minister nam die adviezen over. Ja, het zorgpersoneel kreeg uit eindelijk ook een vaccin, maar wel na heel veel druk, hè. Ik vind het on voorstelbaar dat wij in zo'n enorme crisis onze schaarse vaccins als eerste verspreiden onder 100-, 90- en 80-ja- rigen, de doelgroep die niet of nau welijks op de ic terechtkomt. Let wel: ik ben niet tegen het vaccineren van oude mensen in verpleeghuizen, helemaal niet. Mag ik nog een beeldspraak gebrui ken? Stel, je hebt een ommuurde stad in de middeleeuwen, die wordt bele gerd. Een vijandige macht probeert de bevolking uit te hongeren en je hebt weinig eten. Aan wie geef je dan dat voedsel: aan de mensen die de stad verdedigen, of aan de zwakste mensen die zich midden in de stad verschuilen? Wat is barmhartig? Ik denk dat het voor de maatschappij veel beter is om de sterke mensen het eerst eten te geven. Het zorgperso- neel dus, de leraren, brandweerlie den, politieagenten. Als zij veilig hun werk kunnen doen, kijk je vervolgens vrijdag 5 februari 2021 GO Nederland kruipt langzaam an dere landen voorbij in de 'coro- naprikwedstrijd' en het kabinet weet zich daarbij gesteund door een opvallend milde Kamer. De Britse mutant blaast veel tegen stand weg. Edwin van der Aa Niels Klaassen Den Haag Minister De Jonge en premier Rutte bij het Kamerdebat. foto anp 'Ik ben boos: zorg Chris van Mersbergen Amsterdam Armand Girbes (Gro ningen, 1959) heeft de Nederlandse en Franse nationaliteit en is hoofd afdeling inten sive care volwassenen van het UMC in Amsterdam. Tevens is hij hoogleraar intensi- vecaregeneeskunde en klinisch farmaco- loog. Girbes schrijft regelmatig voor het artsenvakblad Arts en Auto. Dit voorjaar was hij de hoofdpersoon in de serie Dagboek van een IC-chef van het VPRO-radiopro- gramma Argos. Zijn constatering in dat programma, dat er op ic's in het westen van het land onevenre dig veel coronapatiën ten met een migratie achtergrond beland den, werd breed uit gemeten in de lande lijke pers. PVV-leider Geert Wilders ge bruikte de observatie van Girbes door te stellen dat Mohamed en Fatima de ic-bed- den van Henk en Ingrid innamen. Dit tot on vrede van Girbes zelf: „Ik heb een waarne ming gedaan, daar gaan sommige politici mee aan de haal." 1 V.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8