5 ment. Andere vergaderstukken in de ko mende weken gaan over het afbouwen van maatregelen. Die stukken gaan ervan uit dat er vanaf 1 januari 2021 weer grote evene menten met meer dan honderd mensen ge houden kunnen worden. Nederland verheugt zich op een zonnige zomer vol vrijheid. In een 'departementaal vertrouwelijk' stuk beschrijft de NCTV een 'alternatieve aanpak voor na 1 juli'. In een klein kader staan twee opzienbarende, mo gelijke vervolgstappen voor 'na 1 augustus': het openen van dansvoorzieningen (clubs en discotheken) én het loslaten van de 1,5 meterregel. De voorstellen liggen ter discus- sie op tafel. Maar tegen de tijd dat het augus tus is, zijn ze daar alweer vanaf. De bijeenkomsten in het Catshuis worden onregelmatiger. Als er wordt vergaderd worden er vooral stukken over 'geleerde les sen' van de eerste golf ingebracht. Maar in een van de documenten duikt een schim van de toekomst op: 'besluitvorming bij massale demonstraties in het land'. In de presentaties van RIVM verschijnen slides met 'de tweede golf'. De burgemees ters van de vier grote steden sturen een brief in over de keus tussen 'The Hammer and the dance': een korte periode met strenge maatregelen of een langere periode met verfijnde maatregelen. 'We wensen u veel wijsheid', schrijven ze. Een week later doet, in een document over 'gedrag en co rona' de term 'wappies' de intrede, corona critici die bewust de regels overtreden. In dezelfde sheet komt een opmerkelijk idee naar voren: de introductie van een blauw polsbandje 'waarmee mensen kunnen aan geven de coronamaatregelen te steunen'. Vergelijkbaar met de gele armbandjes tegen kanker. Een ander idee: geef iedereen in quarantaine voorrang bij Thuisbezorgd. Beide plannen keren niet terug. The Hammer and the dance is uitgewerkt in een compleet plan. Op een aparte sheet staan 'de dancelessen uit de landelijke en re gionale aanpak in de zomer'. In een van de stukken wordt geconstateerd dat het beleid 'minder hijgerig' moet en dat er 'meer tijd voor doordenken' moet zijn. 'De rest van het kabinet' moet ook een rol krijgen in de stu ring. Daarmee wordt mogelijk gedoeld op tegenstellingen die toen opspeelden tussen aan de ene kant Rutte en De Jonge, die gefo cust waren op virusbestrijding, en de mi nisters met een meer economische blik. In een maand tijd is de situatie ondanks maatregelen fors verslechterd. Het scenario van een harde lockdown komt op tafel. De NCTV waarschuwt voor grote maatschap pelijke onrust die daarvan het gevolg kan zijn. In een 'worstcasescenario' of bij groot schalige excessen is 'in ieder geval' bijstand van defensie nodig, staat in een discussie stuk. Opvallend: de mogelijke invoering van een avondklok wordt dan als 'buitenpropor tioneel' gezien: ingrijpend, ongericht, juri disch complex en moeilijk te handhaven. Om mensen mee te krijgen in het scenario van een harde lockdown is er ook een com municatieadvies voor het kabinet: 'Vieren we samen kerst? is een mogelijke trigger voor goed gedrag'. De tweede golf lijkt zijn hoogtepunt gehad te hebben. In alle scenario's die nu op tafel liggen wordt ervan uitgegaan dat de boel in januari helemaal onder controle is. De vraag is niet óf, maar hóe het crisisniveau 'waak zaam' bereikt wordt. De stemming is bijna uitgelaten, nu de be smettingen sterk dalen. Hoe gaan we ver soepelen? Gedacht wordt aan de heropening van restaurants richting kerst, extra mensen aan de kerstdis thuis, meer mensen in de kerk en activiteiten voor jongeren. Voor zichtig idee is een dag a la de Koningsspe len. Vanuit het kabinet wordt ook gedacht aan het ondersteunen van maatschappelijke initiatieven rond de kerst, 'bijvoorbeeld 100.000 maaltijden, 1 miljoen kerstkaarten, horecavouchers en 1 miljoen lampjes'. Terwijl er wordt gefilosofeerd over verrui mingen stijgen de besmettingsaantallen plots weer. Hoe kan dat nou? De ministers bespreken of het door een aanpassing in het testbeleid komt, of dat er iets aan de hand is met de dataregistratie. De stemming is compleet omgeslagen. Plots gaat het niet meer over versoepelingen, maar over een mogelijke lockdown. De in spectie en de ziekenhuizen slaan alarm over de belasting van zorgmedewerkers. Ook de avondklok komt weer op tafel, nu als seri euze - en niet meer buitenproportionele - optie. Er is uitgebreid bestudeerd hoe de maatregel in andere landen werkt. Uitein delijk komt er een harde lockdown zónder avondklok, in de hoop dat het coronavirus daarmee een definitieve opdoffer krijgt. De rest is geschiedenis: in januari breekt paniek uit over de Britse variant, de avond klok komt er alsnog en zeker tot 2 maart zit ten we in lockdown. Een wrange constate ring, zeker als we terugbladeren naar een document uit de Catshuissessie van 17 mei: 'Het is van belang om in control te blijven. Zodat we brandjes kunnen blussen zonder dat die overslaan naar de rest van het huis.' vrijdag 5 februari 2021 GO UISDOSSIERS zondag 14 juni: 6 nieuwe ziekenhuisopna mes, 2 doden. Half juli-half september Nederland is in zomerstemming, de epidemie ook. zondag 11 oktober 54 ziekenhuisopnames, 17 doden, 6378 nieuwe besmettingen. zondag 18 oktober: 70 ziekenhuisopnames, 14 doden, 8184 besmettingen. zondag 25 oktober: 110 ziekenhuisopna mes, 27 doden, 10.211 besmettingen. zondag 1 november: 237 ziekenhuisopna mes, 39 doden, 8740 besmettingen. zondag 15 november: 150 ziekenhuisopna mes, 45 doden, 5457 besmettingen. 6 december: 160 ziekenhuisopnames, 25 do den, 6814 besmettingen. 13 december: 166 ziekenhuisopnames, 29 doden, 9924 besmettingen. OKTOBER 2020 DECEMBER 2020 JANUARI 2021 RIVM-baas Jaap van Dissel op weg naar weer een overleg in het Catshuis in Den Haag. fotos anp, hh

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5