II Bezwaar tegen huizen overvalt gemeente BEVELANDEN EN THOLEN 7 ZEEUWSE GRONDEN LOGEERHUIS Mensen met psychiatrische klachten die het thuis even niet meer zien zitten, kunnen sinds deze week komen logeren bij Zeeuwse Gronden in Goes. Een eigen douche, een keukenblokje, een tele visie... De vier logeer kamers op de boven verdieping van het oude koetshuis aan de Nieuw- straat zijn van alle gemakken voor zien. De grote houten balken her inneren nog aan de vroegere func tie van het gebouw. ,,Het is een mooie en moderne logeerplek ge worden waar mensen echt tot rust kunnen komen. Hiermee kunnen we opnames voorkomen'', vindt Lodewijck van Dijk, teamleider beschermd wonen bij Zeeuwse Gronden in Goes. Pal naast het koetshuis, op het terrein van het voormalige Huize den Berg, heeft de zorgorganisatie al ruim twee jaar een woonvoorziening voor 24 mensen met een psychiatrische ziekte. Continu bezet De logeerkamers zijn een wel kome aanvulling. Zeeuwse Gron den heeft er nu één in Kruiningen, twee in Koudekerke en drie in Hulst. Die zijn vrijwel continu be zet en succesvol. Volgens Bram van Keeken, psychiatrisch ver pleegkundige bij Zeeuwse Gron den, is de behoefte groot aan wat je zou kunnen zien als een extra voorziening die tussen zelfstandig wonen en opname in zit. ,,Wij kunnen crisisopnames voorkomen door mensen die het thuis even niet meer redden in een logeerka mer als deze tot rust te laten ko men.'' De kamers zijn niet alleen be doeld voor mensen die al bekend zijn bij Zeeuwse Gronden. Cliën ten van bijvoorbeeld Emergis zijn ook welkom. ,,Er is sprake van een mooie en constructieve samen werking'', zegt Van Dijk. Gasten die gebruikmaken van de logeer kamers zijn vrij om te gaan en te staan waar ze willen. Er is nadruk kelijk geen sprake van een op name. Dat neemt niet weg dat mensen de mogelijkheid wordt Als het iemand goed zou doen om langer te blijven, leveren wij maatwerk geboden om de dag zinvol in te vullen. Ze mogen meewerken in het maatschappelijke restaurant dat Zeeuwse Gronden binnenkort opent op de begane grond van het koetshuis. In de naastgelegen woonvoorziening zijn er activitei- ten en maaltijden. 'Niets moet, veel kan', is het credo. ,,Wat we in elk geval bieden is een veilige om geving, want er is 24 uur per dag begeleiding aanwezig'', zegt Van Dijk. Van Keeken benadrukt de niet- klinische setting. De logeerkamers zien eruit als heel normale appar tementjes. Hij en Van Dijk wijzen op de term 'herstelgericht wer ken', die momenteel in zwang is binnen de psychiatrie. Die komt er kort gezegd op neer dat wordt ge keken naar wat mensen met een psychiatrische ziekte nog wél kunnen en hoe ze toch kunnen meedraaien in de maatschappij. Of zoals dat tegenwoordig wordt ge noemd: mensen in hun eigen kracht zetten. De logeerkamers passen volgens beide heren uitste kend in die visie, omdat daarmee wordt gepoogd te voorkomen dat mensen langdurig in de zwaardere zorg terechtkomen. ,,En juist die langdurige psychiatrische zorg kan mensen vervreemden van de maatschappij'', zegt Van Keeken. Mensen kunnen zo'n twee da gen tot twee weken komen loge ren. ,,Maar daarin zijn we flexibel'', benadrukt Van Dijk. ,,Als we zien dat het iemand goed zou doen om net iets langer te blijven, leveren we maatwerk.'' Nu de Kloetingseschool is verhuisd naar een nieuw gebouw aan de Zo- merweg, wil de gemeente op de oude locatie aan de Groenedaal een complex met dertien appartemen ten (in drie woonlagen) en een grondgebonden woning bouwen. Ze ontwikkelt dat plan zelf. Dat heeft volgens wethouder Joost de Goffau onder meer te maken met het feit dat met de opbrengst een deel van het geld moet worden te rugverdiend dat in de nieuwbouw van de school is gestoken. Hoogte stuit op verzet Twee omwonenden werken nu aan de oprichting van de 'Bewoners- groep Mooi Groen Groenedaal', die zich gaat verzetten tegen het plan. De komende tijd wordt aan buurt genoten en andere inwoners van Kloetinge gevraagd zich aan te slui ten. Volgens initiatiefnemer Hans Pieter van Not, die naast de voor malige school woont, heeft een noemenswaardig aantal omwo nenden problemen met het plan. Hij zegt dat met name de hoogte op verzet stuit. Die zal volgens hem de privacy van omwonenden aantas ten, bijvoorbeeld omdat toekom stige bewoners straks in hun ach tertuinen kijken. Het plan zal volgens Van Not bo vendien het rustige karakter van het dorp aantasten en voor extra verkeersbewegingen en daardoor meer onveiligheid zorgen. Ook wijst hij op het verdwijnen van veel groen. De oprichters van de pro testgroep noemen het plan een melkkoe. Van Not zegt op zich best te be grijpen dat de gemeente de kosten van de nieuwe school wil terugver dienen. ,,Maar waarom moeten wij als omwonenden het slachtoffer worden van de keuze om op een an dere locatie een nieuwe school te bouwen?'' De wethouder reageert verbaasd op het oprichten van de bewoners- groep. De gemeente heeft volgens Waarom moeten wij als omwonenden het slachtoffer worden van de keuze om elders een nieuwe school te bouwen? hem een uitgebreid participatietra ject gevoerd, wat ook tot aanpassin gen aan het plan heeft geleid. „Uit eindelijk konden alle omwonenden zich erin vinden.'' Van Not zegt an dere geluiden te horen. ,,Misschien komt het omdat veel mensen netjes en afwachtend zijn en zich pas later zijn gaan realiseren wat voor kolos er wordt gebouwd. Het gebouw past niet in de omgeving.'' Drie bouwlagen staan volgens de op richter van de actiegroep in geen enkele verhouding tot de bestaande bebouwing. Alle inwoners van Kloetinge kunnen zich aansluiten bij het protest. ,,Omdat dit plan niet alleen de direct omwonenden schaadt, maar ook het dorp Kloe- tinge als geheel.'' De gemeenteraad moet nog ak koord gaan met het plan. Het be stemmingsplan moet er voor wor den aangepast. vrijdag 5 februari 2021 Even bijkomen op een veilige plek Rob Paardekam Goes Bram van Keeken (l) en Lodewijck van Dijk in één van de logeerkamers in het voormalige koetshuis (inzet). fotos johan van der heijden -Lodewijck van Dijk Omwonenden van de voorma lige Kloetingseschool in Kloe- tinge richten een actiegroep op om de komst van een drie lagen tellend appartementencomplex tegen te houden. Ze zeggen desnoods een juridische strijd te willen aangaan. Rob Paardekam Kloetinge -Hans Pieter van Not, initiatiefnemer actiegroep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50