Aantal positieve coronatesten stijgt P KAMERA EXPRESS Het kabinet heeft alles wat op tafel kwam tijdens de befaamde zondagse Catshuissessies openbaar gemaakt. Van iedereen verplicht binnen tot stimulerende, blauwe polsbandjes. 4 CORONA BELEID In de afgelopen zeven dagen zijn 27.412 positieve tests gemeld bij het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM). Het RIVM vreest echter dat het aantal gevallen snel weer kan oplopen, omdat de Britse variant zich verspreidt. Het aantal gemelde sterfgevallen steeg afgelopen etmaal met 67, ver gelijkbaar met de dagen ervoor. In de afgelopen zeven dagen zijn 424 sterfgevallen geregistreerd. Bijna een maand geleden waren er in een week meer dan 750 sterfgevallen. Het aantal coronapatiënten in Nederlandse ziekenhuizen is de af gelopen 24 uur afgenomen. In to taal zijn nu 2121 patiënten met Co- vid-19 opgenomen. Dat zijn er 93 minder dan woensdag. Van de op genomen patiënten met Covid-19 liggen er 602 op de intensive care, een afname van 11 ten opzichte van woensdag. Volgens het LCPS is het gemiddeld aantal opnames in de af gelopen week vrij stabiel geweest, met een licht dalende trend. ,,We denken dat deze daling nog aan houdt tot de tweede week van fe bruari. Er is dan gerede kans dat de aantallen weer stijgen tot ten min ste half maart'', zegt LCPS-voorzit- ter Ernst Kuipers. Sinds het begin van de uitbraak, bijna een jaar geleden, zijn 993.471 mensen in Nederland positief ge test. Van 14.236 mensen is bekend dat ze aan het virus zijn overleden. Vaccinatiebewijs De Gezondheidsraad stelde giste ren dat instellingen en bedrijven volgens de wet in principe de vrij heid hebben om bezoekers een vac cinatiebewijs te vragen. Het gaat om bijvoorbeeld zorginstellingen, scholen, horecabedrijven en orga nisatoren van evenementen. ,,De overheid moet erop toezien dat pri vate partijen zich daaraan houden'', schrijft de Gezondheidsraad in een advies aan minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid. Het kabinet komt binnenkort met een uitge breide reactie op het advies. DJI Osmo Action DJI Mavic Air 2 Fly More Combo Het is een van de vast terugkerende beelden van de coronacrisis geworden: Mark Rutte die op zondagmiddag op de fiets naar wéér een Catshuisoverleg gaat. Ook minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid, RIVM-baas Jaap van Dissel en een roule rend gezelschap aan andere ministers en ex terne deskundigen komen naar de ambts woning van de premier om te brainstormen over de besluiten die de komende week worden genomen. De Catshuisoverleggen zijn ook omstre den: wat wordt er precies besproken? Wor den er besluiten genomen terwijl het geen officiële vergaderingen zijn? Notulen wor den er niet gemaakt want het gaat om 'in formele bijeenkomsten'. Wat er nu wel is: tientallen documenten die er op tafel kwa men als discussiestuk, van het RIVM, de Nationaal Coördinator Terrorismebestrij ding en Veiligheid (NVTC) en het ministe rie van Sociale Zaken. Het kabinet gaf ze eerder deze week vrij, in een antwoord op de roep om meer openheid. Het gaat om nieuwe documenten tot half oktober, van de periode daarna waren ze al openbaar. Al die documenten geven een goede kijk op de worsteling van het kabinet met de epidemie in Nederland: in maart gaat het over een totale lockdown Iedereen ver plicht binnen'), in juni ligt juist weer het helemaal loslaten van de 1,5 meterregel op tafel en in oktober volgt er een voorstel voor blauwe polsbandjes 'waarmee iemand kan laten zien dat hij of zij de maatregelen steunt'. De avondklok die in oktober nog 'buitenproportioneel' wordt genoemd, komt in november weer op tafel. zondag 22 maart: 405 coronapatiënten op de ic, 179 mensen overleden (in totaal), de scholen zijn dicht, Nederland moet thuiswerken. Tijdens de eerste Catshuissessie ligt er maar één document op tafel: de presentatie van het RIVM over de stand van de epidemie. Het gaat nog over 'handen wassen!!!' en 'on zekerheid'. Maar Jaap van Dissel schrijft ook: 'Afwachten is geen optie'. Hij laat een on heilspellend grafiekje van de Volkskrant zien waaruit blijkt dat zonder maatregelen het aantal patiënten de capaciteit van de ic's in Nederland 'ver zal overstijgen'. zondag 29 maart: 975 mensen op de ic, 771 mensen overleden. In het Catshuis wordt een document gepre senteerd met de naam: 'Besluit verder gaande maatregelen bij stijgende lijn'. Er staat niet wie het document inbrengt. Het ademt angst uit voor wat nog komen kan. De meest opvallende voorgestelde maatre gel: 'Iedereen blijft verplicht binnen'. Het beoogde effect: 'maximale isolatie'. Tot zo'n drastische lockdown zal het niet komen. Vier dagen later, op 2 april, roept premier Rutte op het komende weekend (waarvoor prachtig weer wordt voorspeld) 'toch vooral thuis te blijven'. Maar hij verplicht dat niet. zondag 11 april: 1391 ic-patiënten, 2643 do den, de piek in nieuwe ziekenhuisopnames lijkt voorbij Een vergaderstuk van de NCTV brengt de termen 'anderhalvemetersamenleving' en 'het nieuwe normaal'. Maar de veiligheids dienst werpt ook de vraag op: 'Is dit langdu rig houdbaar?' Want: 'Hoe langer de maatre gelen duren hoe groter de impact op de geestelijke gezondheid van mensen, de compliance (meegaandheid, red.) en de vei ligheid (openbare orde)'. zondag 19 april: 110 nieuwe ziekenhuispa tiënten, 83 doden op één dag, de laagste dag aantallen in weken. De echte panieksfeer lijkt verdwenen in het Catshuis. De NCTV komt met voorstellen hoe de crisisorganisatie van en tussen alle ministeries kan worden omgebouwd 'van sprint naar marathon'. Het ministerie van Justitie en Veiligheid brengt een stuk in over de besluiten die in die crisisorganisatie worden genomen en wijst op de 'kwaliteit van de regelgeving', die kent 'inconsisten ties en onvolledigheden'. Tegelijk vergt de 1,5 metersamenleving 'een stevige basis'. Want het gaat om een 'permanente langdu rige ingreep in vrijheden en grondrechten' en over de 'vormgeving van een nieuwe maatschappelijke orde'. zondag 25 april: 100 nieuwe ziekenhuisop names, 120 doden. Het RIVM spreekt van 'een dalende lijn'. In de wekelijkse presentatie van het RIVM wordt nu ook doorgerekend wat de gevol gen zijn als jongeren onder de 23 jaar meer vrijheden krijgen. De roep van die jongeren om meer vrijheid wordt steeds sterker. So wieso wordt de stemming voorzichtig aan positiever. 'Het verloop van de epidemie is voorspelbaar geworden', meldt een docu- vrijdag 5 februari 2021 GO De afgelopen 24 uur zijn 4246 nieuwe coronagevallen geregis treerd. Dat is iets meer dan op woensdag en iets boven het ge middelde, maar over de lange termijn daalt het aantal posi tieve tests nog steeds. Ook het aantal patiënten in de ziekenhui zen is licht afgenomen. ANP Bilthoven adviesprijs Art.nr: 12303782 Art.nr: 12336296 SCAN DE CODE om alle actie producten te bekijken CATSH Alles wat we niet mochten weten Cyril Rosman en Sander van Mersbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4