'Een Bruënaar wil op Bru blijven wonen en niet huren maar kopen' De bekendste stem van Schouwen-Duiveland zwijgt SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Antwoord op klacht kapper 1946-2021 Marcel Modde Zierikzee Vermaat bond de kat vorige week de bel aan. Hij stoort zich aan al die strak geknipte koppies die hij dage lijks voorbij ziet trekken aan zijn noodgedwongen gesloten een manszaak aan de Nieuwe Haven in Zierikzee. Illegale thuiskappers be leven gouden tijden dankzij de verplichte coronasluiting van kap salons. Daar moet tegen worden opgetreden, vroeg Vermaat van de burgemeester. Maar Van der Hoek kan wat dat betreft weinig doen, laat hij Ver- maat in zijn antwoordmail weten. ,,Door gemeentelijke handhavers en politie wordt dagelijks gesur veilleerd op naleving van de coro namaatregelen, waaronder die van de opening van kapperszaken en thuiskappers (voor zover deze bij ons bekend zijn). Er wordt actief gehandhaafd en geverbaliseerd op het moment dat een strafbaar feit wordt vastgesteld. Tijdens een sur veillance bijvoorbeeld als er lichten branden in een gesloten kapsalon en er mensen in de stoel zitten, of bij de controle op basis van een specifieke melding." Maar dan moeten ze het dus ook wel zelf zien. De burgemeester toont ander zijds wel begrip voor de veront waardiging van de Zierikzeese kapper ten opzichte van concur renten die achter de voordeur toch de schaar hanteren. ,,Zij geven er daarmee blijk van dat ze zich niets van de regels aantrekken, de volks gezondheid in gevaar brengen en een snellere teruggang naar 'nor maal' ondermijnen." Coalitieleider Robbert Lievense (LSD) heeft in deze kwestie een tik op de vingers gekregen van de bur gemeester, omdat hij zich niet strikt aan de voorschriften heeft gehouden. Lievense zei vorige week zelf door een vriendin thuis te zijn geknipt. Omdat zij geen kapster is, heeft het raadslid vol gens de burgemeester feitelijk al leen de regels voor huisbezoek aan zijn laars gelapt, aangezien bij die knipbeurt geen 1,5 meter afstand is Ik zet Lievense op de wachtlijst. Eerst zijn mijn vaste gasten aan de beurt gehouden. Juridisch heeft dat ver der geen consequenties. Lievense erkent in een mail aan Vermaat dat hij zich niet aan het 'indringende advies' heeft gehou den. Hij wil als goedmakertje zodra het kan 'als eerste een afspraak ma ken' voor een knipbeurt. Vermaat laat het daar verder bij. ,,Ik ben blij dat hij gereageerd heeft en zal hem op de wachtlijst zetten. Als num mer 198 om precies te zijn, dus dat kan nog even duren. Eerst zijn m'n vaste klanten aan de beurt." Rik van Klinken is zelf net ver huisd. Hij woont met vrouw en zoontje Collin (1) in het oude huis van wethouder Cees van den Bos, die op Urk burgemeester is gewor den. ,,Ik heb acht jaar in een star- terswoning gewoond. Mijn oude huis is weer gekocht door een an dere Bruënaar." Van Klinken deed onderzoek naar leefbaarheid en wonen onder inwoners tussen 14 en 24 jaar. „Jongeren moeten een fijne tijd hebben op het dorp, zodat zij er na hun puberteit en adoles centie willen blijven wonen. Be langrijk is dat ze het ook moeten kunnen. Zijn er dus voldoende wo ningen voor starters en doorstro mers?", vroeg hij zich af. Namens de dorpsraad bracht Van Klinken dat in kaart en spreekt hij maandagavond in bij een gemeen telijke commissievergadering. Vanaf maart tot september 2020 hield hij gesprekken met jongeren, jongerenorganisaties, ondernemers en kerkelijke instellingen. Bijvoor beeld met jeugdleidster bij de scou tinggroep 14-18 jaar, Tamara Kik. Zij vindt ook dat er meer starterswo- ningen moeten zijn om 'Bru aan trekkelijk te houden'. ,,Veel oudere jongeren willen hier graag blijven wonen, maar trekken weg omdat er geen woningen zijn." Tussen wal en schip Projecten in het Oranjedok en de Noordstraat, waar Zeeuwland oude sociale huurwoningen sloopt en nieuwe terugplaatst, lijken op pa pier mooi. Volgens Van Klinken zit ten er nadelen aan. ,,Onder de streep worden minder huizen te ruggezet dan er gesloopt worden. Terugbouwen duurt door financi ële zaken, vergunningen en milieu regels langer dan gepland. Jongeren komen ver achteraan op de wacht lijst. Veel Bruse j ongeren verdienen te veel voor een sociale huurwo- ning en te weinig voor een deugde lijk koophuis. Ze vallen tussen wal en schip en dat leidt ertoe dat ze vertrekken." Symptoombestrijding Van Klinken benoemt twee senti menten die spelen onder de jonge ren. ,,Een Bruënaar wil op Bru blij ven wonen en niet huren, maar ko pen. En dan niet in tiny houses zo als in Renesse, maar in duurzame koopwoningen waar ze een gezin netje kunnen stichten. Het bouwen van minihuizen en het inbreiden (bouwen binnen bestaande bebou wing) wat de gemeente nu doet, is symptoombestrijding. Voor j onge ren is het onder de huidige omstan digheden simpelweg niet mogelijk in Bruinisse te blijven wonen. We willen geen nieuwe vinexwijken, maar een mix van nieuwbouw voor de middenklasse. Dus nieuwe star- terswoningen én woningen voor doorstromers. De Stoofpolder en het oude voetbalveld zijn geschikte locaties voor zo'n 30 woningen. Er is een projectontwikkelaar geïnte resseerd. De bal ligt na maandag avond bij de gemeente die rap de woonvisie moet actualiseren." Koos Alberts, Pierre Kartner, Marianne Weber, Willeke Alberti en andere artiesten van eigen bodem, Willem van den Heetkamp heeft ze allen voor zijn microfoon gehad. Hij werd 74 jaar. Negentien jaar lang bracht 'Willem Tros' bij Radio Schouwen-Duive- land wekelijks wat vrolijkheid in de huiskamers. In 2015 moest hij om ge zondheidsredenen stoppen met zijn po pulaire programma. Gisteren werd be kend dat Willem van den Heetkamp eerder deze week op 74-jarige leeftijd is overleden. Met Vlag en Wimpel Willem Tros had iedere donderdagmid dag een vaste schare luisteraars (zo'n tweeduizend per uitzending, zei hij ooit) van Met Vlag en Wimpel. Dat pro gramma introduceerde hij ook zelf bij de lokale omroep. Plaatjes draaien was zijn Willem van den Heetkamp grote hobby. En als het maar even kon, belde hij met artiesten voor een praatje bij het plaatje. Zijn plat Haagse accent deed niet ver moeden met een Zierikzeeënaar van doen te hebben. ,,Maar ik ben in de Cor nelia geboren. Toen ik drie weken oud was, zijn we verhuisd naar de Schilders wijk. ik woon al weer 32 jaar in Zierik- zee, maar die Haagse tongval is nou een maal zo", zei hij daarover bij zijn af scheid van de radio in 2015. Die stem werd vaak herkend. ,,Laatst in de super markt vroeg een oud vrouwtje. Bent u echt Willem Tros? Van onder tot boven mevrouw, zeg ik dan." Oud-marinier Van den Heetkamp was oud-marinier. Hij diende in Suriname en op de Antil len, voor hij afzwaaide als korporaal der eerste klas. Later reed hij op de touring car, was taxichauffeur en maakte harin gen schoon. ,,Ik heb van alles gedaan. Was nooit te lui om te werken." Bijna twee jaar geleden kwam hij nog in het nieuws toen er brand uitbrak in zijn appartement binnen zorgcentrum Borrendamme. De brandweer wist tot zijn grote vreugde zijn kat Miesemousje te redden. vrijdag 5 februari 2021 'Weinig te doen tegen knipbeurt' De gemeentelijke handhavers en de politie zijn in grote mate afhankelijk van concrete mel dingen van inwoners bij overtre dingen van de coronamaatrege len. Alleen bij een heterdaad kunnen overtreders worden aangepakt, benadrukt burge meester Jack van der Hoek het belang van 'de ogen en oren in onze kernen'. Hij reageert daar mee op een klacht van kapper Rik Vermaat. -Rik Vermaat, kapper In de verouderde woonvisie van de gemeente staat Bruinisse al uitdrukkelijk bestempeld als groeikern. In deze tijd is de nood voor starterswoningen helemaal hoog. Rik van Klinken (31) van de dorpsraad deed onderzoek en komt namens jongeren op Bru met een vurig pleidooi. Gerrit van Loon Bruinisse Marcel Modde Rik van Klinken en zoontje Collin (1) bij woningen die gebouwd worden aan het einde van zijn straat. Hijzelf is net een paar dagen geleden verhuisd naar zijn nieuwe huis in de Schoolstraat in Brui nisse. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49