Advies Gezondheidsraad: vaccin AstraZeneca voor60-65jaar NIEUWS 3 Zondagmorgen wordt heel Nederland wakker in een witte wereld De schaatsen kunnen uit het vet, de snowboots en dikke wanten uit de kast. Koning Winter slaat dit weekend toe in Nederland met een dik pak sneeuw, matige tot strenge vorst en een snijdende oostenwind. ;«9i Vanuit het noorden duikt de tem peratuur zaterdagavond overal on der nul, waarop enkele ijsdagen volgen met mogelijk zelfs een kou- derecord, voorspelt Weerplaza. Ne derland ligt zaterdag volgens het weerbureau eerst nog op de schei ding van twee fronten. Terwijl het noorden al in de kou zit, trekt van uit het zuiden een regenzone ons land binnen. Die botsing van zachte en warme lucht veroorzaakt sneeuw en ijzel. ,,In de provincies Limburg en Noord-Brabant kan het enkele uren regenen bij een tempe ratuur van -1 of -2 graden. Intussen gaat het dan in het midden van het land sneeuwen. Na middernacht gaat de regen ook in het zuiden over in sneeuw'', zegt weerman Alfred Snoek. Zo wordt heel Nederland zon dagmorgen wakker in een witte wereld. ,,In het zuiden ligt naar ver wachting dan een sneeuwlaag van Winters weer een centimeter of twee, elders kan dat tien centimeter zijn'', denkt Snoek. In de provincies Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, Flevoland en Overijssel valt meer sneeuw. ,,Daar kunnen uitschieters van 15 tot 20 centimeter sneeuw voorko men. Die sneeuw kan in open stuk ken gaan stuiven door de vrij ste vige oostenwind met kracht 5. In het noorden kunnen daardoor in de nacht van zaterdag op zondag al sneeuwduinen ontstaan.'' Zondagmorgen sneeuwt het nog maar in de loop van de dag trekt het neerslaggebied weg. Na de sneeuw komt de vorst. De aangevoerde lucht is heel koud. In combinatie met het sneeuwdek en wegval lende wind kan Nederland matige tot strenge vorst verwachten. Niet alleen 's nachts, maar ook overdag blijft het de dagen erna vriezen. Snoek: ,,Waar het bewolkt blijft, zakt het kwik tot zo'n 8 of 9 graden onder nul. Waar het helder is, daalt de temperatuur tot min 10 graden of lager.'' Begin volgende week mo gen we zelfs enkele ijsdagen ver wachten. „Dan blijft het over dag ook vriezen, in dit geval zo'n 4 of 5 graden. Dat is ruim 10 graden onder de normale tempera tuur voor deze tijd van het jaar." Schaatsen Door de aanhoudende vorst is de kans groot dat we in de loop van volgende week de schaatsen kun nen onderbinden en oud-Hol landse plaatjes kunnen schieten. Hoe het ijs erbij ligt, is volgens de weerman afhankelijk van de sneeuw. „Op ondergelopen weilanden en ijsbanen kan de sneeuw een dikke, kor relige brei vormen die bevriest. Daarop is het lastig schaat- sen. Bij grote plassen en meren zal de sneeuw eerst smelten in het wa ter, dat daarna bevriest. Dan heb je prachtig zwart ijs dat in een paar dagen tijd flink kan aangroeien. De dikte van het ijs zal van plek tot plek verschillen met kans op wind- wakken'', zegt Snoek. Naar aanleiding van de weers voorspellingen is op Twitter het woord 'Elfstedentocht' alweer ge vallen maar van het schaatsevene- ment zal dit jaar geen sprake zijn volgens de Koninklijke Vereniging De Friesche Elf Steden. Voorzitter Wiebe Wieling verklaarde in no vember al dat de tocht vanwege co rona uitgesloten zou zijn en dat is nog steeds zo. ,,De cijfers zijn nu zelfs slechter'', zegt officemanager Nynke Eerligh. ,,De 1,5 meterregel is heel erg lastig bij de inschrijving van de ongeveer 24.000 deelne mers. Die moeten zich persoonlijk inschrijven. Ook willen we onze vrijwilligers op bijvoorbeeld stem pelposten niet blootstellen aan mensenmassa's.'' Ook is er volgens haar geen capaciteit op de ic's in de ziekenhuizen in Friesland en de rest van Nederland. Die worden bij een gewone Elfstedentocht al opge schaald maar zijn nu overbelast. De Siberische kou, snijdende wind en kans op vorming van sneeuw duinen roept herinneringen op aan de legendarische winter van 1979. Toen was het noorden van het land medio februari zelfs van de buiten wereld afgesloten en moest het le ger uitrukken om wegen weer vrij te maken en de bevolking te hel pen. Zo erg wordt het komende week niet, voorspelt Snoek. ,,In 1979 volgde de sneeuw op ijzel. Door de stormachtige oostenwind met kracht 8 konden daardoor enorme sneeuwduinen ontstaan. We krij gen nu een lightversie daarvan.'' Rijkswaterstaat adviseert wegge bruikers om dit weekend alert te zijn en goed alle weer- en verkeers informatie in de gaten te houden. Vooralsnog wordt mensen nog niet afgeraden de weg op te gaan. De ANWB verwacht meer pechmel- dingen. ,,En bewaar de slotont- dooier niet in het dashboardkastje.'' Inmiddels is er een run ontstaan op schaatsen, sleeën en snowboots. Zo verkocht Bol.com deze week elf keer zoveel sleeën als vorige week en negen keer zoveel schaatsen. Ook zijn de sneeuwgripzolen en snowboots populair. Bij sportwin- kel Decathlon zijn kinderlaarzen voor in de sneeuw het meest be steld. Verder adviseert de raad bepaalde medische risicogroepen te vaccine ren met het middel van AstraZe- neca. Op basis van het advies neemt minister van Volksgezondheid Hugo de Jonge snel een besluit over de bestemming van het vaccin. Het kabinet houdt in het eerste kwar taal rekening met de levering van 1 tot 1,5 miljoen doses, te beginnen met bijna 125.000 vaccins volgende week. Wat opvalt aan het advies van de Gezondheidsraad: 55-plussers na men maar beperkt deel aan de stu dies met het vaccin. Daarom kan de werkzaamheid van het middel bij ouderen volgens de raad 'nog niet berekend worden'. Omdat de im- muunrespons van ouderen die wél meededen gelijk is aan die van mensen van 18 tot 55 jaar, acht de raad het toch verstandig om 60 tot 65-jarigen het AstraZeneca-vaccin met voorrang te geven. Dit omdat deze doelgroep relatief vaak met co rona op de ic belandt. Onvoorstelbaar Verschillende Nederlandse ic-art- sen winden zich op over het feit dat de vaccins die eerder werden goed gekeurd, die van Pfizer-BioNTech en Moderna, volgens de Gezond heidsraad zoveel mogelijk naar de alleroudsten en -kwetsbaarsten moesten gaan. Mensen die soms niet lang meer te leven hebben, en niet de doelgroep die de ic's al bijna een jaar vult. Armand Girbes, hoofd afdeling intensive care volwassenen van het UMC in Amsterdam, verbaast zich in een interview verderop in deze krant over de tot dusver gevolgde strategie. ,,Ik vind het onvoorstel baar dat wij in zo'n enorme crisis onze schaarse vaccins als eerste ver spreiden onder 100-, 90- en 80-ja- rigen, de doelgroep die niet of nau welijks op de ic terechtkomt'', stelt de hoogleraar intensivecaregenees- kunde. Girbes noemt het bovendien 'oneerlijk' dat coronapatiënten in de Nederlandse ziekenhuizen bijna standaard voorrang krijgen op an dere patiënten, die hun operatie of behandeling nu vaak afgezegd zien worden. ,,Alsof coronapatiënten zieliger zijn dan andere patiënten. Dat is onrechtvaardig.''P8 vrijdag 5 februari 2021 GO Koning Winter komt eraan Caspar Naber Houten Verwachte sneeuwval tussen zaterdagavond en zondagavond. 5-10 cm 5-10 cm op ijzel 050221 BRON: WEERPLAZA De kans is groot dat Neder land volgende week massaal de schaatsen onder kan bin den. FOTO ANTON KAPPERS De eerste doses van het vorige week goedgekeurde coronavac- cin van AstraZeneca zouden vooral moeten gaan naar men sen tussen de 60 en 65 jaar. Dat adviseert de Gezondheidsraad. Volgens de raad wordt hiermee 'zo snel mogelijk zo veel moge lijk ernstige ziekte en sterfte door Covid-19 voorkomen'. Chris van Mersbergen Den Haag Volgende week komen er 125.000 vaccins van AstraZe- neca. foto getty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3