10 ZEELAND ETEN OP EEN ANDERE TOER Tafelen bij Napoleon in Hulst doe je voor klassiekers als gebakken tong of waterzooi. Of voor een moderner gerecht als coquilles met Zeeuws buikspek en aardpeer. Chef Michiel van Waterschoot toont hoe hij dit tussengerecht bereidt. en paar jaar geleden stond het gerecht voor het eerst op de kaart, tijdens kerst. Kort ge schroeide coquilles en I Zeeuws buikspek, met I een compote en saus van aardpeer en een crumble van buikspek en gebakken uitjes. „Sinds dien heeft het iedere winter op de kaart gestaan. Het is echt een hardlo per", zegt Michiel van Waterschoot (33), samen met eigenaar Antoine Bergman chef van Napoleon. De bereiding is geen hogere wis kunde. Zo lang de ingrediënten maar van goede kwaliteit zijn. Het buikspek komt bijvoorbeeld van de Limousin- hoeve in Hoek. De compote van aard peer maakt Michiel door lepel voor le pel kippenbouillon aan de knollen toe te voegen. ,,Alsof je een risotto maakt. Wan neer de bouillon verdampt is, voeg je weer een lepel toe." Als laatste bindt hij de compote met room en boter. Voor de saus zet hij aardpeer op met bouillon. Zodra dat gaar is, gaat het in de blender. „Daarna mix ik het op met room, boter, peper en zout." De witlof bakt hij met honing. ,,Altijd in ge klaarde boter. Gewone boter brandt sneller aan en in geklaarde boter kun je op hogere temperaturen koken." Voor de crumble gebruikt Michiel het 'afval' van het buikspek, dat hij sa men met gebakken uitjes opbakt. De coquilles en buikspek schroeit hij op de grill. Alle smaken komen in het gerecht samen. ,,De coquilles en aardpeer zijn zoet, het buikspek zilt en dan heb je nog het bittere van de witlof. Het zit er allemaal in. Daar ben je in elk ge recht naar op zoek." Het tussengerecht staat niet op het afhaalmenu van Napoleon. ,,Dat is niet te doen, de coquilles moet je kort grillen en dan direct opeten. Die kun je niet in aluminium bakjes steken." Het restaurant, dat al meer dan vijftig jaar in Hulst zit, biedt afhalen sinds de tweede horecasluiting aan. Toch kan Michiel niet wachten tot de restau rants weer open mogen. ,,Ik mis de adrenaline van snel presteren in de keuken. We werken nu veel minder uren per dag, maar ik hoor dat veel koks juist vermoeider zijn." vrijdag 5 februari 2021 GO Nodig, voor 4 personen: 8 schoongemaakte coquilles, 200 gram buikspek, 2 stron ken witlof, 500 gram aard peren, honing, kippenbouil lon, room, geklaarde boter, boter, gebakken uitjes. Bereiding: Schil de aardpe ren en snijd ze in brunoises. Maak de witlof schoon en snijd in fijne reepjes. Snijd het buikspek in mooie plakjes. Snijd de minder mooie kan ten weg, houd die opzij en bak ze aan met gebakken uit jes. Verkruimel het geheel. Doe de helft van de aardpeer in een pannetje en voeg een scheut bouillon toe. Wanneer de bouillon is verdampt, voeg je opnieuw een lepel toe. Bind de aardpeer met room en boter. Bak de witlof aan in geklaarde boter. Glaceer met honing en kruid met peper en zout. Zet de andere helft van de aardperen op het vuur met wat kippenbouillon, om een saus te maken. Gooi alles in de blender en mix er op het laatst room en boter doorheen. Grill de coquilles en het buikspek kort. Presen teer het op een mooi bord. Eindig met de saus en de crumble van buikspek en ge bakken uitjes. Chef Michiel van Waterschoot en zijn vriendin en gastvrouw Sanne van Dijk presenteren coquilles met Zeeuws buikspek en aardpeer. fotos peter nicolai Zoet, bitter en zilt, alle smaken komen samen Bob Maes M Michiel grilt de coquilles kort. M Het buik spek moet in reepjes worden gesne den. M Tussen gerecht van co quilles, Zeeuws buikspek en aard peer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38