'Hier moet de overheid echt ingrijpen' 6 Odensehuis kookt afhaalmaaltijd om inloopfunctie te vervangen Ja hoor, nog voor 13.00 uur komt de eerste klant. Het is Dirk (84) die voor zijn vrouw en hem vier porties in zijn fietstassen stopt. ,,Dan hoeft mijn vrouw eens niet te koken." Of het gaat smaken, wacht hij niet af. ,,Ik denk dat ik elke week kom." Ei genlijk had hij gehoopt dat er bami op het menu stond, maar daarvoor is hij een weekje te vroeg. Dinsdag is het soepdag in het Odensehuis, maar daarvoor stapt Dirk niet op de fiets. ,,Soep maken we zelf." Het bestuur en de vrijwilligers Met de maaltijdservice hoeven de mensen een keer niet zelf te koken hebben samen bedacht een maal tijdservice op te zetten. ,,Het is vooral in deze tijd belangrijk om in contact te blijven met bezoekers", legt assistent-coördinator van het Odensehuis Lilian Logeman uit. ,,Met de maaltijdservice hoeven mensen een keer niet zelf te koken en worden de partners ook ontlast." Voorlopig moeten de afnemers de maaltijd thuis opeten. ,,Als ze het eten komen ophalen, zijn ze er even uit en houden we toch een beetje contact. We houden ons aan de maatregelen van de rijksoverheid, dus het moet wel op 1,5 meter. Van daar dat alles al is ingepakt." Vrijwilligers en bestuursleden staan achter de pannen. Op dinsdag soep voor 1,50 en op donderdag een warme hap voor 2,50 euro. Herken bare kost voor de doelgroep. Zo maakt Logeman over een paar we ken stamppot boerenkool met worst. En dinsdag is er kippensoep van vrijwilligster Truus. Eigen recept ,,We hebben onze bezoekers geïn formeerd via een brief, maar het moet nog wat beter bekend worden bij de mensen. Het is daarom even afwachten wie er komt. We maken nu gewoon een beperkt aantal por ties en wat er overblijft, vriezen we in", zegt Logeman. Het blijft lang stil na het bezoek van Dirk. Wel stapt vrijwilligster Annelies Breu- gem binnen om haar soeppannen op te halen. Van de acht liter erw tensoep die Breugem voor dinsdag maakte, is misschien nog drie liter over. Hij is gemaakt naar eigen re cept, zegt ze. ,,Hij valt bij de kinde ren en kleinkinderen ook altijd in de smaak." Breugem was gelijk en thousiast over het idee van een maaltijdservice. ,,Het geeft mij een fijn gevoel, maar het geeft de bezoe kers zeker ook een goed gevoel." Lotgenoten Iedereen van Schouwen-Duiveland is welkom in het Odensehuis. ,,Je hebt geen diagnose nodig. Dit is een inloophuis voor iedereen die thuiswoont en beginnend geheu genverlies heeft, maar ook voor de mensen om hen heen, die behoefte hebben om te praten met lotgeno ten", zegt Logeman. De opbrengst van de maaltijden gaat overigens in de activiteitenpot. ,,De kracht van het Odensehuis is dat mensen ge- De erwtensoep valt bij mijn kinderen en kleinkinderen ook altijd in de smaak stimuleerd worden activiteiten te ontplooien. Zo blijven de hersenen actief." Met de tweede lockdown is be sloten geen samenkomsten te hou den in het Odensehuis. Wel hou den de vrijwilligers op andere ma nieren contact met de bezoekers. Logeman: ,,Bij mensen alleen gaan de vrijwilligers op bezoek, zodat zij in ieder geval hun verhaal kwijt kunnen en zich niet eenzaam gaan voelen. Ook bellen we mensen re gelmatig op om te kijken hoe het met ze gaat." Het besluit om tot zeker in de week voor de voorjaarsvakantie dicht te blijven, valt bij veel ouders rauw op hun dak. Het roept talloze reacties op, onder meer op sociale media. Ouders begrijpen volkomen dat leerkrachten, op dit moment niet voor de klas durven staan, of het le vert boze reacties op. Ouders ver wijten Lowys Porquin ook een 'te genovergestelde koers te varen dan de regering heeft bepaald'. Ze keek ernaar uit Nelen behoort zeker tot die laatste groep. Zijn dochters zitten op de Sint Anthonius in Oud-Vossemeer. ,,Onze jongste dochter Isa is net 7 geworden. Van de week zei haar juf nog via de online les 'dat gaan we maandag in de klas vieren'. Dan mag je op de tafel staan. Daar keek ze echt naar uit. En dan krijg je een paar dagen later ineens een brief thuis dat de school dicht blijft. Dat kun je toch niet maken?" Het argument van nieuwe coro navarianten die opduiken, veegt Nelen van tafel. ,,Als operator in een En dan ineens krijg je een paar dagen later een brief dat de school toch dicht blijft chocoladeverwerkende fabriek ben ik dagelijks op de werkvloer te vin den. Heb ik contact met collega's en dan loop ik net zo goed risico dat ik het virus oploop. Dan kunnen alle sectoren wel dicht blijven. Wat moeten de horeca en kappers wel niet van dit besluit denken?" En dan heeft hij het nog niet ge had over hoezeer zijn twee doch ters van het besluit balen. ,,Onze Tess en Isa willen dolgraag weer naar school. Ze waren echt heel erg teleurgesteld." Bestuurder Sté- phane Cépèro van de Lowys Por- quin Stichting begrijpt het onbe grip. ,,We snappen heel goed dat ze boos en teleurgesteld reageren. Ie dereen krijgt vrijdag een brief waarin we begrip tonen voor die gevoelens." Britse coronavariant Toch kon het bestuur niet anders beslissen, zegt Cépèro. ,,We hebben gekeken naar de onzekere situatie als het om de opmars van de Britse coronavariant gaat. Sneltesten voor personeel zijn niet beschikbaar. Er is veel onduidelijkheid over een Kortom, wij kunnen de veiligheid op onze scholen op dit moment niet garanderen derde golf. Komt bij dat veel leer krachten gevoelens van onveilig heid hebben geuit. Kortom, is onze conclusie, wij kunnen de veiligheid op onze scholen op dit moment niet garanderen." vrijdag 5 februari 2021 Daghap houdt doelgroep in beeld De erwtensoep vond dinsdag gretig aftrek, maar voor maca roni werd de deur van het Oden- sehuis in Zierikzee gisteren nog niet platgelopen. Het inloophuis voor mensen met beginnende geheugenklachten en hun naas ten is een maaltijdservice be gonnen. ,,Zo houden we toch een beetje contact." Valeska Nastaly Zierikzee -Lilian Logeman, Odensehuis -Annelies Breugem, vrijwilligster De maaltijden kunnen dinsdag (soep) en donderdag (daghap) tussen 13.00 en 15.00 uur wor den afgehaald bij het Odense- huis aan de Grevelingenstraat 2 in Zierikzee. Zie ook odense- huis-sd.nl. Werkelijk helemaal niets begrijpt Michel Nelen van het besluit dat het bestuur van de Lowys Por- quin Stichting (LPS) heeft geno men om de 31 basisscholen, waaronder de Sint Anthonius in Oud-Vossemeer, voorlopig dicht te houden. „Eindelijk dachten we licht aan het einde van de tunnel te zien. En dan dit. Dat kun je toch niet maken. Hier moet de overheid ingrijpen." Timo van de Kasteele Oud-Vossemeer -Michel Nelen, vader Isa en Tess -Stéphane Cépèro, Lowys Porquin Kijk op de site bij /video Dirk (84) komt vier porties macaroni ophalen bij Lilian Logeman in het Odensehuis in Zierikzee. Het inloophuis heeft sinds dinsdag een maaltijdservice voor bezoekers. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34