Wout (11) uit Philippine ruimt zwerfvuil op, gewoon voor de kick II Drugslab in schuur bij Waterlandkerkje 5 Jaap Scheele: 'Het invoeren van statiegeld op blikjes is hartstikke goed' pakt ze liever niet met blote han den op. ,,We gebruikten eerst wel eens van die latex handschoentjes. Op zich hygiënisch, maar voor je het weet veeg je toch haren uit je ogen of krab je eens in je gezicht. Dan zijn die grijpers een uit komst." Marina zegt 'we', omdat ze ook gezinsleden heeft besmet met het 'opruimvirus'. Man Art en jongste zoon Jan Pieter zijn de fanatiekste helpers bij het verzamelen van zwerfafval. Op wat afgelegener plekken langs de dijk en bij het strandje liggen naast blikjes en snoetenpoetsers ook nogal eens gebruikte condooms. Daar schrikt Marina Visser - zeker als ze de grijpstok mee heeft - al lang niet meer van, zelfs niet als ze met kin deren is. Laconiek en met een lach: ,,Dan krijgen ze nog en beetje bio logieles ook tijdens het wande len." Regen of niet, Wout (11) uit Philippine trekt er op uit met zijn grijper. Rommel opruimen. Voor de lol, voor de kick en omdat plastic niet in de natuur thuis hoort. Stilzitten is niks voor Wout Janssen. Wout moet beweging krijgen. ,,Het is een buitenkind", zegt zijn moeder Bianca over haar zoon. Maar ja, vanwege corona kan Wout niet naar de Zeever kenners van de Scoutinggroep Door man in Terneuzen. En op de bank han gen was geen optie. Daarom kwam zijn moeder met het idee om zwerfvuil te gaan opruimen in Philippine en omge ving. Grijpers ,,Mijn moeder had van die grijpers in een foldertje gezien en daar kwam ze mee thuis", legt Wout uit. ,,Eigenlijk grijpers om de sokken mee omhoog te trekken", verduidelijkt moeder Bianca, ,,Maar ze werken prima bij het plog- gen." Ploggen, is de combinatie van joggen en rommel opruimen. Een van origine Zweedse beweging om zwerfvuil op ruimen te combineren met lichaamsbe weging. Wout trekt er zeker om de dag op uit. Vaak vergezeld van een vriend. Regen of niet. Wout maalt er niet om. Dan komt-ie maar kleddernat thuis. Complimentjes Philippine zwerfvuilvrij houden, dat lukt Wout niet, ook niet met hulp van zijn beste vriend Younes. ,,Soms ligt er tien dagen later weer heel veel rommel, maar daarvoor doe ik het niet. Dat gaat ook niet. Ik doe het voor de lol, voor de kick. Het is gewoon leuk als je met een zak vol weer thuiskomt." Alles wat hij opraapt, ligt in ieder geval niet meer op straat, is zijn praktische redenering. ,,En ik krijg ook complimentjes van mensen als we bezig zijn. 'Zo dat doe je goed', zeggen mensen dan. Ik vind die reacties heel leuk." Bij de Dolfijnen, de jongere groep van de Scoutinggroep Doorman waar hij Het is gewoon leuk als je met een zak vol weer thuiskomt eerder bij zat, leerde hij veel over zwerf afval. ,,Ik vind het wel jammer dat ik nu niet naar de scouting kan. We leerden daar veel over de natuur. We leerden daar dat we niks zomaar mogen weg gooien en dat we het moesten oprui men. Van één plastic dopje gaan al tien vissen dood. We doen daar altijd goede dingen. Maar als ik straks weer naar de scouting kan, ga ik hier wel mee door hoor." De schuur staat op een klein boe renerf, achter een woning. Om half tien viel de politie er binnen. Vol gens politiewoordvoerder Wil lem-Jan Uytdehage was de politie al dagen bezig met de zaak, en wa ren er aanwijzingen dat het om een drugslab ging waar volop werd gewerkt. ,,Dat bleek ook wel, want we hebben drie mannen aange troffen en opgepakt." De politie kon gistermiddag nog niet zeggen wie de mannen zijn. Het LFO, dat gespecialiseerd is in de ontmanteling van drugslabs en kwekerijen, gaat nu na om wat voor drugs het gaat. ,,We hebben vier categorieën", zegt Uytdehage. ,,MDMA, amfetamine, crystal meth en cocaïne." Er wordt ook onderzocht hoe het lab op een vei lige manier afgebroken kan wor den. Het onderzoek gaat nog dagen duren, aldus de politie. Zorgboerderij Juutsom ligt naast het perceel waar het drugslab is ge- vonden. Voor eigenaresse Nelleke Oosterling komt de ontdekking als een complete verrassing. ,,We zijn enorm geschrokken en vooral blij dat onze jongeren daar nooit ge weest zijn." Het gezin dat er woonde, was erg op zichzelf. „Contact hadden we niet. We bel den wel eens aan om kennis te ma ken, of een cadeautje te geven, zo als we dat vaker in de buurt doen. De deur werd bijna nooit openge daan. Ook bewoners van andere boerderijen hadden geen contact met hen. Nu weten we waarom." Oosterling heeft nooit iets vreemds gezien. ,,Geen opvallend autoverkeer of gekke mensen. Al leen de vrouw zag ik weleens, als ze haar hond uitliet." Het gezin had ook een ezel en een haan. Juut som ontfermt zich tijdelijk over de ezel. ,,Want dit is zielig voor dat beest." Tot en met oktober 2019 was een schoonmaakbedrijf op het adres gevestigd. De eenmanszaak was gespecialiseerd in glazenwassen en het reinigen van interieurs van gebouwen, blijkt uit gegevens van de Kamer van Koophandel (KvK). Het bedrijf is 30 september 2019 opgeheven. Sindsdien is er geen nieuw bedrijf aan de Nozemans weg 7 geregistreerd. Volgens het kadaster is het pand sinds novem ber vorig jaar in Belgisch bezit. Als het aan Jaap Scheele (44) uit Zaamslag ligt, had het statiegeld op blikjes nog hoger mogen zijn. Scheele was twee jaar geleden ini tiatiefnemer van Zaamslag Schoon, een club van mo menteel zo'n 22 vrijwilli gers uit Zaamslag die zich actief inzetten hun leefom geving vrij van zwerfvuil te houden. Met grijpers, ter beschik king gesteld door de ge meente Terneuzen, strui nen Scheele en de andere leden van Zaamslag Schoon geregeld de bermen af. ,,Je moet het niet zien als het opruimen van de troep van een ander, maar puur als het schoonhouden van je eigen omgeving." Zelf doet Scheele wekelijks zijn vaste route als hij naar de kerk gaat. Onder weg op de route ruimt hij dan van al les op. „Dit werkt echt beter dan eens per jaar actie houden. Dan is alles maar een tijdje weg. Door het geregeld te doen, bhjft het ook schoon en hopen we dat ook de mensen van Zaamslag die niet bij onze club zitten hierdoor aange moedigd worden de boel schoon te houden. Goed voorbeeld doet goed vol gen." Blikjes bedragen de hoofdmoot van de zooi die Scheele uit de bermen plukt. ,,Het invoeren van statiegeld is daarom hart stikke goed. De kopers zul len zo aangespoord worden om de blikj es ook weer in te leveren. En misschien moe digt het anderen, wie weet kinderen, weer aan om ac tief op zoek te gaan naar weggegooide blikjes om er zo nog een centje aan over te houden." Wat dat betreft, zwerf vuil opruimen kan dus behalve een nuttige, ook nog een lucratieve bezigheid worden. Scheele weet er alles Ik vond ooit eens een briefje van twintig euro!" van: vrijdag 5 februari 2021 GO anderen hun voorbeeld volgen Guido van der Heijden Philippine Wout Janssen ruimt de rommel op in zijn woonplaats Philippine. FOTO PETER NICOLAI -Wout Janssen De politie heeft gisterochtend een drugslab gevonden in een schuur aan de Nozemansweg, in het buitengebied tussen Schoondijke en Waterland kerkje. Er zijn drie mensen aan gehouden, maar over de identi teit kan de politie nog niks zeg gen. Volgens de naastgelegen zorgboerderij waren de eigena ren erg op zichzelf. Bob Maes en Martijn de Koning Waterlandkerkje M Het drugslab in Waterland kerkje bevond zich in een boerenschuur. FOTO PETER NICOLAI Kijk op de site bij /video Jaap Scheele raapt blikjes op bij buurtschap Val. FOTO PETER NICO LAI Sheila van Doorsselaer Zaamslag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33