Celstraf geëist tegen man voor neersteken buschauffeur in Hulst 4 LHBT-netwerk en COC: ZEELAND ZWERFAFVAL De Roze Zaterdag is een dag vol ac tiviteiten en evenementen die be halve op vertier ook gericht zijn op het vergroten van de emancipatie van onder meer homo's, lesbien nes, biseksuelen, transseksuelen en intersekse personen. ,,Je kunt aan van alles denken", zegt Stefano Frans van het LHBT-netwerk. Van roze kerkdiensten tot een parade en van informatiemarkten tot bios coopvoorstellingen." Nooit in Zeeland De dag bestaat al sinds de jaren ze ventig, maar is nog nooit in Zee land gehouden. ,,Dat wordt dus wel eens tijd", vindt Frans. Hij zou graag zien dat Goes zich kandidaat meente, het LHBT-netwerk en het COC. ,,Zodat we er samen een pro fessionele dag van kunnen maken." Als het aan die twee laatstge noemde organisaties ligt, wordt Goes weliswaar de gaststad, maar worden straks activiteiten in heel de provincie gehouden. ,,Je kunt bijvoorbeeld in bioscopen in heel Zeeland roze films vertonen", noemt Frans als voorbeeld. De plannen moeten overigens nog worden uitgewerkt. Ze komen in Je kunt in bioscopen in heel Zeeland roze films vertonen stelt, omdat de gemeente al een zo geheten regenbooggemeente is en centraal in Zeeland ligt. ,,De manier waarop Goes het LHBT-beleid uit voert, bevalt ons prima en als ik kijk naar de samenstelling van de gemeenteraad zie ik wel kansen om tot een goede samenwerking te komen." Als de Roze Zaterdag naar Goes komt, zou het een samenwer king moeten worden tussen de ge- De manier waarop Goes het LHBT- beleid uitvoert, bevalt ons een bidbook dat moet worden in gediend bij de landelijke organisa tie. Frans schat in dat het organise ren van de dag 175.000 euro kost. Aan de gemeente Goes wordt dus een bijdrage van 50.000 euro ge vraagd. De rest van het geld moet bijeen worden gebracht door bij drages van bijvoorbeeld sponsoren, de provincie en andere Zeeuwse gemeenten. Wel hopen de initia tiefnemers dat Goes ook garant wil staan voor een groot deel van het resterende bedrag. Volgens Frans zou het voor Goes heel goed zijn om de Roze Zaterdag binnen te halen. Er komen volgens hem doorgaans 10.000 tot 15.000 bezoekers. ,,Dat levert heel veel overnachtingen en publiciteit op." De initiatiefnemers willen later deze maand inspreken tijdens de raadsvergadering in Goes om hun verzoek toe te lichten. Voor de ge meente Goes is het nog te kort dag om al inhoudelijk te reageren. Als het aan het kabinet ligt, moeten consumenten vanaf eind volgend jaar minstens vijftien cent statiegeld betalen per blikje bier of (fris)drank. Zeeuwen die nu vrijwillig veel zwerfafval opruimen, zijn er niet allemaal van overtuigd dat er minder troep op straat en in de berm terechtkomt door de maatregel. Ze hopen vooral dat hun arbeid anderen aanzet hetzelfde te doen. Een wandelingetje door de polder levert donderdag morgen binnen een half uur zes lege blikjes op. Marina Visser-van Belzen staat er niet van te kijken. Ook in en om haar woonplaats Ritthem is dage lijks een behoorlijke hoeveelheid afval te rapen. ,,Ik liep nu met een kleindochter en een nichtje in de dubbele kin derwagen. Dan pak ik met mijn handschoenen die lege blikjes nog wel op. Weggegooide snoeten poetsers bijvoorbeeld laat ik lig gen. Die raak ik niet aan, maar pak ik alleen met de grijpstok op", zegt Marina. Als fervent amazone viel haar jaren geleden al op hoeveel afval er in bermen en op straten ligt. In plaats van zich te blijven ergeren, besloot ze de handen uit de mou wen te steken. Vanaf een paarden rug gaat het niet, maar bij elke wandeling gaat sindsdien een plastic zak of van vuilniszak voor zien rolkoffertje mee. Twijfel aan nut statiegeld Het idee dat in de omgeving van een landelijk dorp als Ritthem nauwelijks afval is te vinden, is ver bezijden de waarheid, benadrukt Marina. ,,Er zijn een paar hang plekken langs de dijk bij de Wes- terschelde, waar vaak veel rommel is te vinden. En langs alle wegen waar scholieren fietsen, liggen blikjes. Ook veel bierblikjes overi gens, dus ik neem aan dat een aan tal volwassenen dat in Vlissingen- Oost werkt regelmatig na gedane arbeid een leeggedronken blikje in de berm werpt." Of statiegeld op blikjes het ver schil gaat maken, betwijfelt Ma rina. ,,Ik vind nu ook heel wat bierflesjes, waar statiegeld op zit. Of die vijftien cent nou verschil gaat maken, vraag ik me dan ook af. Maar goed, alles wat de hoe veelheid afval naar beneden kan helpen, is de moeite van het pro beren waard. Handschoentjes Marina kreeg dik anderhalfjaar geleden een paar grijpstokken van de gemeente, toen die er lucht van kreeg dat ze tijdens haar wande lingen zwerfafval opruimde. Ze is verguld met die stokken, want vieze zakdoekjes en toiletpapier S. had een kort lontje, zo bleek tij dens de behandeling van zijn zaak. Hij vond dat-ie respect verdiende en als hem iets niet beviel stond hij op ontploffen. Zo ook die ene dag in Hulst. S. had met drie Belgen afge sproken voor een 'dealtje' en daar kwam niets van terecht. Bij de bus halte aan de Zandstraat stapten de Belgen de bus in, gevolgd door S. plus vriend en vriendin. Ruzie Uit frustratie had S. al enkele keren tegen de bus geslagen. Doordat een van de drie Belgen S. in de bus de rug toekeerde flipte S. en ontstond er een ruzie. De ruziënde 'Hollan ders' kregen het verzoek om de bus te verlaten, maar S. weigerde. Ru ziënd en discussiërend met de chauffeur stapte S. uiteindelijk ook naar buiten en trapte weer eens te gen de bus. De chauffeur pakte zijn mobieltje en volgde en filmde de woedende S. ,,Alsjeblieft kereltje, je staat erop", zei hij. Kennelijk pikte S. dat niet want hij draaide zich om en trapte het mobieltje van de chauffeur uit diens hand. Vervolgens werd de chauffeur met een mes in diens borst gesneden. Een jaap van twaalf centimeter lang en enkele centime ter diep. Naast de poging tot doodslag op de chauffeur moest S. zich ook ver antwoorden voor mishandeling van een cafébezoeker op nieuw jaarsdag en bezit amfetaminen. Uitspraak 18 februari vrijdag 5 februari 2021 GO 'Haal Roze Zaterdag naar Goes' De Roze Zaterdag moet einde lijk maar eens naar Zeeland komen. Dat vinden het LHBT- netwerk Zeeland en het COC. Ze vragen de gemeente Goes in 2023 te fungeren als gast stad en 50.000 euro beschik baar te stellen voor de organi satie. Rob Paardekam Goes - Stefano Frans, LHBT-netwerk - Stefano Frans, LHBT- netwerk In 2018 werd de Roze Zaterdag in Gouda gehouden. foto sandra Opruimers hopen dat René Hoonhorst Ritthem Marina Visser pikt ook tijdens het wandelen met kleindochter Marit (links) en nichtje Eden blikjes op, die langs de weg liggen. foto LEX DE MEESTER Tegen de 21-jarige M. S. uit Graauw is gisteren in Middelburg een gevangenisstraf van 445 dagen (waarvan 90 voorwaarde lijk) plus een taakstraf van 180 uur geëist. Ook zou hij een scha devergoeding van 11.407 euro moeten betalen. S. wordt ervan verdacht op 28 februari vorig jaar in Hulst een Belgische bus chauffeur met een mes in diens borst te hebben gestoken. Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32