Ostrea Awesome Maatwerk voor Zeeuwse basisscholen Pontes in Beweging 'Roeien met de riemen die je hebt' ZEELAND 3 ZIERIKZEE Of het 'live' gaat, hangt af van hoe lang middelbare scholen nog ge sloten blijven. Maar op Pieter Zeeman in Zierikzee wordt gewerkt aan het pro gramma 'Pontes in Beweging'. Een beetje a la Nederland in Beweging. 's Ochtends even met z'n allen aan de slag. Het programma is bedoeld voor leer lingen én docenten. Op en rond de werk- of leerplek. Bewegen op de plaats. Of rek- en strekoefeningen met gebruikma king van je bureaustoel. ,,Op een vaste tijd. Goedemorgen Pontes. En dan gaan we beginnen. Er liggen al wat filmpjes klaar", zegt sportdocent Eelco van Eijke- ren van Pieter Zeeman in Zierikzee. Tijdens de eerste lockdown heeft hij direct een Instagramaccount aangemaakt waarmee hij leerlingen van de school uitdaagt om in beweging te komen. ,,En met 'boomerpraat', een soort vlog met tips voor een gezonde leefstijl." Plannen genoeg, maar als het aan hem ligt, ko men die niet tot uitvoer. ,,We snakken naar het einde van de lockdown. Sporten is en blijft een sociaal gebeuren. Dat kun je niet vervangen met een opdracht." GOES Op het Ostrea Ly ceum in Goes hebben de sportdocenten voor de ko mende drie weken een nieuw project opgestart. ,,We noemen het Ostrea Awe some", legt Wijbrand Boon stra uit. ,,Het is geïnspireerd op de filmpjes waar mensen bijvoorbeeld van grote af stand achterover een bal in de basket gooien. Aan dat soort bijzondere dingen moet je denken. Wij verzin- nen een thema en dan mo gen de leerlingen daar film pjes van maken. Van de leuk ste maken we een compilatie en die zetten we op onze so cial media." Om de leerlingen te stimu leren hebben ze bij Ostrea ook al een plannetje bedacht. ,,Elk filmpje dat wordt inge leverd, levert de klas een punt op. De klas die na drie weken de meeste filmpjes heeft ingestuurd, belonen we met een middagje trampoli nepark. Zo hopen we dat ze elkaar gaan aansteken." Daarnaast geven de docen ten al langer elke dag een 'energizer' aan de leerlingen. ,,Een korte activiteit, zodat leerlingen even tussendoor van de tafel af kunnen. Met iedere week een ander thema. Zo hebben we een week gehad met een touwtje, maar ook met wc-rollen of met een bal." HULST De eindexamenleerlingen van het Rey- naertcollege in Hulst hebben geluk. Zij kunnen gewoon op school gymmen, in kleinere groe pen. ,,We doen sporten waar je afstand kunt houden", zegt docent Eddy Schwegler. ,,Zoals tafeltennis en badminton." Het overkoepelend orgaan van gymdocenten adviseert geen judo te doen, of te helpen bij sal to's. Volleybal kan ook een probleem zijn, als een leerling aan het net smasht en een tegen stander blokt. ,,We proberen afstand te houden. Het is roeien met de riemen die je hebt", aldus Schwegler. Scholieren die thuis moeten blijven, krijgen opdrachten mee. De school laat hen vrij in wanneer ze die doen. ,,Ze hebben de op dracht hun conditie op te bouwen. Iedere week moeten ze iets verder lopen. Ze mogen ook fiet sen, mountainbiken, skeeleren of wandelen. We hebben programma's voor beginners, ge vorderden en leerlingen met een behoorlijke conditie." Daarnaast hebben leerlingen iedere week een andere opdracht, zoals jongleren, yoga of krachttraining zonder gewichten. Schwegler: ,,Als bewijs moeten ze een foto of filmpje laten zien. Dat is niet waterdicht, maar meer kunnen we niet vragen." De enige Zeeuwse school die voor alsnog niet open gaat is Sint Antho- nius in Oud-Vossemeer. Deze ba sisschool maakt deel uit van de West-Brabantse stichting Lowys Porquin. Dat voorbeeld volgen de Zeeuwse schoolbesturen niet, al dus Pim van Kampen, voorzitter van de voorzitter van de Coöperatie Primair Onderwijs Zeeland (CPOZ). De Zeeuwse basisscholen ope nen hun deuren weer, maar van 'gewoon' opengaan zal geen sprake zijn. Per schoolgebouw en per klas wordt bekeken wat nodig is. „Daar bij spelen drie eisen: het moet veilig zijn, het moet verantwoord zijn en een maatregel moet ook uitvoer baar zijn", aldus Van Kampen. Vervanging Bij het leveren van maatwerk per school en groep speelt van alles mee. Voor een grote groep in een klein leslokaal is het lastiger dan voor een groep die alle ruimte heeft. Er kunnen kwetsbare of be smette leraren zijn voor wie ver vanging gezocht moet worden. Dat alles moet nu in twee dagen gere geld worden. De scholen hebben woensdag de richtlijnen van het ministerie van Onderwijs ontvangen. Ze wacht- Door scholen niet te openen, gaat Lowys Porquin in tegen het landelijk beleid. Dat veroorzaakt onrust en teleurstellingen ten gisterochtend nog op een pro tocol van de landelijke PO-raad over de praktische uitvoering. De voorbereidingstijd voor de herope- ning van de schoolgebouwen is erg krap geworden. Ouders ontvangen pas op het laatste moment de de tails over het onderwijs aan hun kinderen vanaf 8 februari. Een week na de heropening is het in het zuiden van het land alweer voorjaarsvakantie. Wat Van Kam pen betreft was de maandag na de voorjaarsvakantie een gelukkiger moment geweest om de scholen te openen. Dan was er meer tijd ge weest om de heropening rustig voor te bereiden. Onrust Het besluit van de West-Brabantse scholenkoepel Lowys Porquin om onder meer de school in Oud-Vos- semeer dicht te houden, heeft ook de gemeente Tholen verrast. In een gezamenlijke verklaring laten de onderwijswethouders van Tholen, Bergen op Zoom, Woensdrecht en Steenbergen weten het besluit van het schoolbestuur te betreuren: ,,Door de scholen niet te openen, gaat Lowys Porquin in tegen het landelijk beleid. Dat veroorzaakt onrust en teleurstellingen bij kin deren en doet wederom een beroep op de ouders." De gemeentebestuurders kun nen verder weinig doen omdat het uiteindelijke besluit bij de onder- wijskoepel ligt. ,,Of dit rechtmatig is, wordt beoordeeld door de on derwijsinspectie", aldus de wet houders. vrijdag 5 februari 2021 zit vol met uitdagingen Eelco van Eijkeren van de Pieter Zee man in Zierik- zee. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Wijbrand Boonstra van het Ostrea Lyceum in Goes. foto JOHAN VAN DER HEIJDEN Gymleraar Eddy Schwegler van het Rey- naertcollege in Hulst. foto peter nicolai Alle Zeeuwse basisscholen - op één na - gaan maandag open. Wel zal per school en per groep bekeken worden hoe dit veilig en verantwoord kan. Dat leidt onvermijdelijk tot verschillen. Theo Giele Middelburg - Onderwijswethouders zeeland 6: 'Hier moet de overheid echt ingrijpen'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31