Feyenoord-revelatie Lutsharel Geertruida stottert en mijdt daarom publiciteit 22 Lutsharel Geertruida is bij Feyenoord de revelatie van het seizoen, maar nog nooit zag het publiek hem iets vertellen voor een camera. De voetballer stottert. In hoeverre is dat een groot probleem voor specifiek een voetballer? Zelfs in Feyenoord Magazine, toch het warme bad van de club, ver scheen nog nooit een interview met Lutsharel Geertruida (20). De rechtsback is bezig aan een uitste kend seizoen, de geboren Rotter dammer debuteerde al tweeënhalf jaar geleden in het eerste elftal, maar voor het grote publiek is hij een soort zwijgend mysterie. Zondag onthulde ESPN-presen- tator Jan Joost van Gangelen de achterliggende reden in samen spraak met Feyenoord: Geertruida stottert. Voor camera's of micro foons voelt de voetballer zich domweg niet senang. De Rotterdamse club steunt Geertruida bij zijn gevoelens en probeert hem te helpen, maar in hoeverre is dat eigenlijk noodzaak? Wordt een voetballer niet primair betaald om gewoon te voetballen? ,,Natuurlijk is dat zo,'' zegt sport- marketeer Bob van Oosterhout. ,,Maar tegelijk kunnen communi catie en presentatie je wel helpen in je carrière. Zeker anno 2021 en zeker bij een publiekssport als voetbal. Topsporters die een goede band onderhouden met hun pu bliek, profiteren daar vaak van. Maar cruciaal is óók dat je jezelf bent en blijft. Als deze jongen echt niet wil, zou het raar zijn hem te dwingen.'' Het valt niet helemaal uit te sluiten dat het zijn populariteit al leen maar vergroot, vermoedt Van Oosterhout en met hem veel Fey- enoord-supporters. Juist het Rot terdamse publiek heeft van ouds her een zwak voor voetballers die niet per se voldoen aan de criteria van Superman, John F. Kennedy of Cristiano Ronaldo. Juist atypische, maar tegelijk doodnormale jon- Acceptatie is voor jezelf moeilijk. Ik was heel lang altijd in mezelf gekeerd, ik nam niet het initiatief om iets te zeggen gens zoals Ed de Goey, József Ki- prich en Dirk Kuyt werden in de Kuip mateloos populair. Voor wie het menselijk tekort durft te omarmen, zou Geertruida zomaar een nieuwe publieksheld kunnen worden. Het zou in deze tijd uniek zijn: een voetballer die zijn hele loopbaan lang een vrijwel onbeschreven blad blijft, een spe ler die in het publieke domein niets anders doet dan voetballen. Geen interviews, geen sociale me dia, geen publieke optredens bui ten het stadion: niets. Boegbeeld ,,Dat is eigenlijk best een origineel, sympathiek idee'', zegt Van Oos terhout glimlachend. ,,Het mooi ste zou natuurlijk zijn als Geer- truida dan wel een rol zou kunnen spelen in de algemene acceptatie van mensen met een spraakgebrek of een stotterprobleem. Dat hij toch een soort boegbeeld wordt. Maar misschien denk ik nu te ro mantisch, hoor.'' Een voetballer die de rol van boegbeeld nadrukkelijk oppakte, in het bijzonder na zijn carrière, was tweevoudig international Martin Laamers. De oud-speler van FC Wageningen en Vitesse schreef in 2018 met schrijver Mar- tin Kock een openhartig boek over zijn spraakgebrek: 'O-o-o-Oranje, leven met een spraakgebrek'. Het boek werd destijds op wereldstot- terdag gepresenteerd. Ook na zijn debuut in het Ne derlands elftal trachtte Laamers de camera's waar mogelijk te vermij den. In een interview met De Gel derlander vertelde hij hoe het zijn loopbaan misschien ook wel be perkt heeft. ,,Ik stond in de belang stelling van Ajax en PSV, maar kon mezelf niet goed verkopen'', aldus Laamers, die in die dagen ook in een live-uitzending verscheen van het televisieprogramma Veronica Inside. ,,Acceptatie is voor jezelf moei lijk'' vertelde Laamers. ,,Ik was heel lang altijd in mezelf gekeerd, ik nam nooit zelf het initiatief om iets te zeggen, of om met mensen te praten. Maar juist die zelfaccep tatie is uiteindelijk het belang rijkst.'' Ook Laamers werd door het Vi- tesse-publiek in die jaren uitge breid toegezongen, liefkozend en mild spottend tegelijk: 'La-la-la- Laamers'. In de Arnhemse kleed kamer werden soms grapjes ge maakt, maar niet vaak. ,,En anders pakte ik ze op de training nog wat harder aan'', aldus Laamers, in de jaren '90 een uitstekende, hard werkende middenvelder. Geertruida staat bepaald niet al leen. Naast Laamers zijn er volop bekende mensen die stotteren of stotterden, van rapper Typhoon tot zanger Douwe Bob, van Ed Sheeran tot Waldemar Torenstra. Maar Feyenoord en trainer Dick Advocaat willen het thema vooral niet te groot maken. Geertruida is nog jong en presteert uitstekend. Waarom hem onnodig belasten? De Kuip De enige directe link met zijn voetbalprestaties is de coaching in het veld. Als verdediger is het niet onbelangrijk te communiceren met je medespelers, al geldt dat in de regel nadrukkelijker voor spe lers in de as van het veld. Boven dien: ook zondag tegen PSV was Geertruida weer één van de beste spelers van Feyenoord. ,,Het belangrijkste lijkt me dat die jongen zo weinig mogelijk blokkades heeft'', aldus Van Oos terhout. ,,Hij heeft alle tijd. Mis schien komt er vanzelf een mo ment dat hij zich zekerder voelt in het openbaar. Het zou mooi zijn als er straks weer publiek is in de Kuip: die gaan die jongen heel veel steun geven, let maar op.'' vrijdag 5 februari 2021 GO 'Goede kans dat hij nóg populairder zal worden' Sjoerd Mossou Rotterdam - r. V' vajyB. ftAmsas S.-'ï 0 - 1 Lutsharel Geertruida speelt al tweeënhalf jaar in het eerste van Feyenoord, maar voor het grote publiek is de 20-jarige rechtsback een zwijgend myste rie. FOTO PRO SHOTS -Martin Laamers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 22