Ronald van Geenen hoofdredacteur PZC Onderzoekers stuiten op kinderhandel en -diefstal JOL Walcheren Ronald van Geenen is vanaf 1 maart de nieuwe hoofd redacteur van de PZC. Hij werd gisteren gepre senteerd als opvolger van Arie Leen Kroon, die met pensioen is ge gaan. De 53-jarige Van Gee- nen, opgegroeid in Zeeuws-Vlaanderen, is sinds 2012 nieuwschef bij AD Rotterdams Dag blad. Eerder was hij ver slaggever voor het AD (waar hij onder meer de Ziekenhuis Top 100 be dacht) en werkte hij voor vakbladen in de gezondheidszorg. Met een serie over borstkan- keroperaties won hij in 2009 De Tegel, de be langrijkste journalis tieke prijs in Nederland. ,,Ronald past in het am bitieuze profiel dat we voor de PZC hadden op gesteld: een digitaal in- spirator en iemand die alle ramen en deuren weer eens openzet," zegt Erik van Gruijt- huijsen, directeur/uit gever van ADR Nieuws media, de groep waar toe de PZC behoort. ,,Hij heeft de Rotter damse redactie de afge lopen jaren geleid in de digitale transitie.'' a P2 In een snoeihard rapport over de Nederlandse adoptiecultuur wordt gerept van 'ernstige misstanden', melden bronnen rond het kabinet. De commissie legde de vinger op kinderdiefstal, kinderhandel, cor- ruptie, vervalsing en diefstal van documenten, onethisch handelen van ambtenaren en het onder valse voorwendselen overbrengen van kinderen naar Nederland. Permanent probleem De commissie-Joustra heeft zich voornamelijk gericht op adopties van kinderen uit Bangladesh, Bra zilië, Colombia, Indonesië en Sri Lanka. Joustra onderzocht de dertig jaar tussen 1967 en 1997, maar stuitte op een permanent en struc tureel probleem dat nog voort duurt. Omdat de hedendaagse adoptiepraktijk nog steeds niet deugt, moet het naar Nederland ha- len van kinderen voorlopig stop pen, luidt het advies. Vandaag spreekt de ministerraad over het rapport dat maandag wordt gepubliceerd. Niet alle smal delen in de regeringsploeg voelen voor een stop op adoptie. De lo pende adoptieprocedures moeten W Ambtenaren werkten in de jaren 70 en 80 mee aan illegale adopties, maar bleven buiten schot doorgang vinden, menen sommi gen. Een stop zou daarom betrek king moeten hebben op nieuwe aanvragen. Excuses De commissie-Joustra vindt ook dat Nederland excuses moet aan bieden voor de manier waarop de Nederlandse overheid dertig jaar lang adoptie faciliteerde vanuit de vijf landen. Bovendien moet het leed van kinderen en ouders uit die landen worden erkend. Daarom wil de commissie een meldpunt in lan den van waaruit Nederlandse ou ders adopteren om misstanden te melden. Tussen ministers is forse discus sie geweest over de excuses, mel den ingewijden. Inzet is de vraag welk ministerie de meeste fouten heeft gemaakt en herstelbetalingen moet doen: Buitenlandse Zaken of Justitie en Veiligheid. Aanleiding voor het instellen van de commissie-Joustra was informa tie over illegale adopties vanuit Brazilië in de jaren 70 en 80. Daar uit bleek dat ambtenaren hadden meegewerkt, maar uit de wind wa ren gehouden. Een politieonder zoek concludeerde destijds wel dat ouders zich schuldig hadden ge maakt aan strafbaar handelen, maar alle zaken werden geseponeerd. vrijdag 5 februari 2021 10°C Nieuwsmedia Soms een work out met wc-rollen en dan weer een balspel. De middelbare school mag dan dicht zijn, de sportdocenten dagen de leerlingen uit te blijven bewegen. Bij het Ostrea Lyceum in Goes komt leraar Wijbrand Boonstra (foto) elke dag met leuke uitdagingen voor de scholieren. Zodat de leerlingen niet de hele dag alleen maar achter de computer zitten. zeeland 2 It c? 'Stop met adoptie uit buitenland' Adoptie van kinderen uit het bui tenland moet voorlopig hele maal worden stilgelegd. Er zijn te veel misstanden. Die conclu sie trekt een commissie onder leiding van oud-topambtenaar Tjibbe Joustra in een nog te ver schijnen rapport. Jan Hoedeman Den Haag Koning winter klopt aan pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 263 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging 8 711688 55555

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1