Nederlanders met vitaal beroep voelen zich onveilig op de werkvloer ECONOMIE 17 Bedrijf beroept zich op concurrentiebeding Egas Reparaz werd twee weken ge leden gepresenteerd als dé nieuwe topvrouw van Hema. De nieuwe Hema-eigenaren, de Jumbo-familie van Eerd en investeringsmaat schappij Parcom, konden nog niet vertellen wanneer zij precies zou beginnen. Nu is duidelijk waarom. Volgens NRC heeft de Etos-direc- teur een concurrentiebeding, waarin staat dat zij niet meteen mag overstappen naar een bedrijf met activiteiten die concurreren met die van Ahold Delhaize (Etos valt daaronder). Volgens het beding moet ze minstens zes maanden wachten na aflopen van haar con tract, voordat ze naar Hema kan. Dat betekent dat ze pas in het na jaar aan de bak kan. Het geschil zou inmiddels zo hoog zijn opgelopen dat Ahold haar op non-actief heeft gezet; Egas Reparaz heeft op haar beurt advocaten in de arm geno men. Ahold wil inhoudelijk niet reageren. ,,Het is ons beleid om niet met externe partijen situaties van individuele medewerkers te be spreken'', aldus een woordvoerster van Ahold Delhaize. Duidelijk is wel, haar overstap raakt een gevoelige snaar. Niet al- leen werkte ze er ruim twintig jaar en zat ze in een speciaal leider schapsteam, waarin ook de direc teur van Albert Heijn zitting heeft. Pikanter is: Jumbo-familie Van Eerd is sinds kort mede-eigenaar geworden van Hema. Jumbo is dé concurrent van marktleider Albert Heijn, het belangrijkste dochterbe drijf van Ahold. Strijd der giganten Volgens retaildeskundige Paul Moers heeft de ruzie alles te maken met de felle concurrentiestrijd tus sen AH en Jumbo. ,,Dit gaat over de strijd der giganten die elkaar zo min mogelijk gunnen. Jumbo blijft maar opkruipen en is een geduchte con current van Albert Heijn. AH pro beert op deze manier Jumbo dwars te zitten.'' Moers denkt dat Ahold het nog knap lastig krijgt om de rechter er van te overtuigen dat het zijn Etos- directeur terecht houdt aan het concurrentiebeding. ,,Ik vraag mij af waar nu precies die concurrentie in zit? Er is een klein beetje overlap tussen wat Etos en Hema doet. Veel meer dan cosmetica is het niet, en dat is maar een klein deel van wat Hema doet.'' Pascal Besselink van juridisch dienstverlener DAS, die veel con currentiebedingzaken behandelt, benadrukt dat de uitkomst van een rechtszaak zeker niet vaststaat. Vol gens de arbeidsrechtsjurist is het afhankelijk van wat er in haar con tract staat en is het aan de rechter om de belangen van de werkgever en werknemer af te wegen. ,,Als de werkgever de afgelopen jaren niets aan het concurrentiebeding van zijn werknemer heeft veranderd, en het beding zwaarder is gaan drukken omdat zij een hogere functie is gaan bekleden, dan is de kans aanwezig dat de werkgever er geen rechten aan kan ontlenen'', zegt hij. Volgens Besselink zijn conflicten rond een concurrentiebeding van alle tijden en komt het zeer gere geld tot een rechtszaak. Ook op top niveau is er volgens hem regelmatig sprake van een geschil, mMr die ru zies komen bijna nooit naar buiten en leiden zelden tot een rechtszaak. Voorbeelden van zaken zoals nu bij Ahold heeft hij dan ook niet. ,,Vaak zie je dat partijen het onderling op lossen, om reputatieschade of af breukrisico te voorkomen'', voegt hij eraan toe. Uit de enquête onder werkne mers die niet thuis kunnen wer ken - zoals zorgpersoneel, super marktmedewerkers of buschauf feurs - blijkt verder dat 62 pro cent van de ondervraagden con stateert dat de aandacht voor de maatregelen verslapt. Bijna de helft geeft bovendien aan dat het ziekteverzuim op het werk toe neemt. Een kwart zou liever thuis willen werken in verband met veiligheid en coronabesmet- ting. Meer dan de helft zegt na tien maanden in deze situatie uitgeput te zijn. Piet Fortuin, CNV-voorzitter, noemt de uit komst van de peiling 'zorgelijk'. ,,Niet te geloven dat miljoenen Nederlanders zich nog steeds onveilig voelen op het werk.'' Controles Fortuin pleit voor meer controles door Inspectie SZW (Arbeidsin spectie). ,,De Inspectie moet va ker onaangekondigd bij organi- i Vorig jaar kwamen er 6500 klachten over onveilige werksituaties saties binnenvallen om scher pere controles uit te voeren. Als de veiligheid niet op orde is, volgt een boete. Dit is een struc tureel probleem dat een structu rele aanpak verdient. Door de opkomst van de Britse variant en het trage vaccinatiebeleid zitten we waarschijnlijk tot het einde van dit jaar in deze crisis.'' Een woordvoerder van Inspec tie SZW zegt dat er tot nu toe zestien boetes voor het overtre den van de coronaregels aan be drijven zijn opgelegd. De dienst heeft de handen vol aan meldingen over ondernemingen die de coronarichtlijnen aan de laars lappen. Vorig jaar kwamen er 6500 klachten binnen over on veilige werksituaties. Minister Wouter Koolmees (Sociale Zaken en Werkgelegen heid) liet weten dat het kabinet werkt aan duidelijker criteria voor thuiswerken. Ook komt er geld, 5 miljoen, om thuiswerken te stimuleren. ,,En om in te kun nen grijpen op plekken waar het echt misgaat, is het kabinet bezig met een spoedwet, die het slui ten van panden bij een bronbe smetting mogelijk maakt.'' vrijdag 5 februari 2021 GO Ogenschijnlijk heeft Unilever weinig last van de pandemie, maar schijn bedriegt, zegt Unilever-topman Alan Jope. fotos unilever en epa T Afgelopen jaar werd gekenmerkt door een daling van de olie- en gasprijzen, dat raakte Shell op verschillende manieren. foto anp Ahold zit vertrekkend Etos-directeur dwars Ahold Delhaize lijkt niet van plan om Etos-directeur Saskia Egas Reparaz zonder slag of stoot te laten vertrekken naar winkelke ten Hema. Het concern houdt haar aan het concurrentiebe ding in haar arbeidsovereen komst. Natasja de Groot Amsterdam I r k L_ Saskia Egas Reparaz. FOTO RUUD POS Veel Nederlanders (71 procent) met een vitaal beroep voelen zich regelmatig onveilig op de werkvloer. Ze vinden dat ze een verhoogd risico lopen om corona te krijgen, doordat met name de 1,5 meter afstand niet wordt nageleefd. Dat blijkt uit een onderzoek van vakbond CNV onder 1100 werkenden. Sanne Schelfaut Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17