Verstekeling aangetroffen in landingsgestel van vliegtuig uit Londen Facebook op zwart vanwege verspreiden 'nepnieuws' NIEUWS 15 Het onrust in Myanmar breidt zich uit. Het leger probeert de geest in de fles te krijgen. Aung San Suu Kyi is aangeklaagd voor het bezit van walkietalkies. In Yangon, de grootste stad van Myanmar, gingen mensen gisteren weer de straat op voor een luid ruchtig protest tegen de staats greep. Ze sloegen op pannen en potten en automobilisten toeter den. Op een muur in een drukke straat is met graffiti de leus 'We willen geen dictatuur' gespoten. Het protest breidt zich uit naar andere steden. In Mandalay, waar van oudsher veel politieke activis ten wonen, hebben zorgmedewer- kers verklaard niet voor het mili taire regime te willen werken. Voor de medische universiteit demon streerden twintig mensen. De poli tie arresteerde drie demonstranten. Volgens mensenrechtenorgani satie AAPP zijn sinds de staatsgreep 147 mensen opgepakt, onder wie activisten, politici en regeringsver tegenwoordigers. Regeringsleider Aung San Suu Kyi, die op een onbe kende locatie wordt vastgehouden, is door de junta aangeklaagd voor het bezit van illegaal geïmporteerde walkietalkies die bij een huiszoe king zijn gevonden. De aanklacht is voldoende om haar tot zeker 15 fe bruari vast te houden. Ze riskeert een celstraf van minimaal drie jaar. Activisten hebben via sociale media opgeroepen tot 'burgerlijke onge hoorzaamheid'. In een poging om dat verzet de kop in te drukken heeft het militaire regime de toe gang tot het populaire Facebook ge blokkeerd vanwege het verspreiden van 'nepnieuws en desinformatie'. Haatcampagne In 2018 verwijderde Facebook ac counts die aan het leger gelinkt wa ren. Een daarvan was het account van opperbevelhebber Min Aung Hlaing, leider van de staatsgreep, na klachten over de haatcampagne te gen de islamitische Rohingya's. 'We dringen er bij de autoriteiten op aan om de verbinding te herstel len, zodat mensen in Myanmar kunnen communiceren met fami lie en vrienden en toegang krijgen tot belangrijke informatie', schrijft Facebook in een verklaring. Desondanks kon Facebook op sommige plaatsen nog worden ge bruikt. De betogers in Mandalay ge bruikten het medium om beelden van hun straatprotest live uit te zenden. 'Volksprotest tegen de mi litaire coup', stond op een span doek. Zo'n twintig mensen scan deerden: ,,Onze opgepakte leiders, laat ze nu gaan. Laat ze nu gaan.'' ,,Mensen zijn boos, maar ook bang'', vertelt een activist. Hij zegt dat mensen ook in de war zijn en op sociale media tegenstrijdige infor matie zien ,,En het ontbreekt aan politiek leiderschap sinds de arres tatie van Aung San Suu Kyi.'' Op sociale media wordt ook een video verspreid waarin zorgperso- neel een protestlied zingt, dat geas socieerd wordt met de mislukte op stand tegen de militaire dictatuur in 1988. In de hoofdstad Naypyitaw, waar ook aanhangers van het leger de Mensen zijn boos, maar ook bang. Het ontbreekt aan politiek leiderschap straat op gingen, hielden zeventig parlementsleden een symbolische protestvergadering bij een over heidsgebouw waar na de staats greep nog honderden parlements leden werden vastgehouden. De parlementsleden wilden bena drukken dat het parlement de wet tige vertegenwoordiger is van het volk, en niet het leger. Ze zetten hun handtekening onder een ambtseed. ,,De mensenrechten van alle burgers worden geschonden'', zegt Khin Soe Soe Kyi, een lid van Suu Kyi's regeringspartij NLD. António Guterres, secretaris-ge neraal van de VN, wil de druk op de militairen opvoeren. 'We doen alles wat we kunnen om de belangrijkste spelers te mobiliseren en genoeg druk op Myanmar te zetten, zodat zeker is dat deze coup faalt', zegt hij in The Washington Post. De VN-Veiligheidsraad is het nog niet eens over een gezamenlijke verklaring waarin de staatsgreep wordt veroordeeld, door een veto van China en Rusland. Het vrachtvliegtuig kwam in eerste instantie uit Nairobi (Kenia), deed vervolgens het Turkse Istanboel aan, vloog door naar Londen en van de Britse hoofdstad naar Maas tricht. De man werd gevonden toen het vliegtuig op het punt stond weer te vertrekken. Hij kwam er zelf uit, laat woordvoerder Hella Hendriks van de luchthaven weten. ,,Hij is niet bij ons ingestapt, anders had hij geen onderkoelingsver- schijnselen gehad. Daarbij komt dat de securitymaatregelen bij ons dus danig zijn dat je niet zomaar het terrein op kunt.'' Kortere vlucht Hendriks spreekt van een 'vreemd en gek' verhaal. ,,Je hoort weleens dat mensen zich verstoppen in de wielkast van een vliegtuig, maar eigenlijk niet op Europese luchtha vens vanwege de scherpe veilig heidsmaatregelen'', zegt ze. ,,Het zou eerder gebeuren op een vlieg veld als Nairobi waar dat minder strikt is en waar het vliegtuig ook vandaan kwam. Maar een vlucht vanuit Nairobi zou deze man niet overleefd hebben. Een vlucht van Londen naar Maastricht is kor ter en het toestel vliegt minder hoog.'' De nationaliteit van de illegale passagier is niet bekend. Of hij in levensgevaar verkeert, kan een woordvoerder van de marechaus- t Tijdens de vlucht vanuit Londen is de buitentemperatuur tot -30 graden see niet zeggen. ,,Maar het is niet de beste actie.'' Een vlucht van Londen naar Maastricht duurt ongeveer een half uur en bereikt een buitentempera tuur van -30 graden. ,,Een vliegtuig uit Londen vliegt wat lager dan lan gere vluchten'', zegt ook lucht vaartspecialist en oud-piloot Benno Baksteen. ,,Op lange vluchten wordt het -50 graden en zit er te weinig zuurstof in de lucht om te kunnen overleven. Bij een tempe ratuur van -30 graden zit er meer zuurstof in de lucht en is het langer vol te houden.'' Mensen verstoppen zich in de ruimtes van het landingsgestel van een vliegtuig om zo ongezien een ander land binnen te komen. Het komt volgens de woordvoerder van de marechaussee zeker niet vaak voor, wat oud-piloot Baksteen kan bevestigen. Hij kent voorbeel den uit onder meer Engeland en Japan. ,,Soms vallen de versteke lingen eruit, omdat ze zich niet meer vastklampen als ze overleden zijn.'' Vriend Ook in Nederland is wel eens eer der iemand gevonden in het lan dingsgestel van een vliegtuig. Een Zuid-Afrikaanse man overleefde in 2015 een elf uur durende vlucht van Johannesburg naar Londen, zijn vriend overleefde de reis niet. Hij stierf aan zijn verwondingen, nadat hij 430 meter naar beneden viel. De mannen wilden een nieuw leven opbouwen in Londen. Veel Afrikanen en Albanezen willen naar het Verenigd Konink rijk, omdat ze denken daar meer kans op werk te maken dan in de rest van Europa. Ze hebben er ook vaak al familie wonen. vrijdag 5 februari 2021 GO Leger Myanmar probeert groeiend verzet te breken Tonny van der Mee Rotterdam/Yangon In Yangon protesteerden inwoners deze week luidruchtig tegen de staatsgreep. fotos afp, epa - Een activist De marechaussee heeft gisteren een verstekeling aan getroffen bij het landingsgestel van een binnenkomende vlucht op Maastricht Aachen Airport. De man is met onderkoelings- verschijnselen naar het zieken huis gebracht. Simone van Zwienen Maastricht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15