1 NIEUWS 13 teachers— VERENIGD KONINKRIJK MINISTER De Engelse minister van Onderwijs Gavin Williamson geldt tijdens de pandemie als de sukkel van de Britse politiek. Met zijn gestuntel houdt de 'clown van de klas' premier Boris Johnson uit de wind. Cronos, een Mexicaanse vogelspin, had niet het gewenste effect op be zoekers aan de werkkamer van Gavin Williamson. Het beest, gehouden in een terrarium, wekte eerder medelij den op dan dat het zijn baasje het imago van nietsontziende politicus bezorgde. Voor zijn collega's was de spin meer een symptoom van een midlifecrisis dan het natuurlijke ver lengstuk van een geniaal brein zon der scrupules. Williamson leefde volgens partij genoten mentaal in een aflevering van House of Cards, het politieke drama rond de sinistere strateeg Frank Underwood. De Engelsman fungeerde destijds als 'chief whip' van de Conservatieve Partij, iemand die parlementariërs goedschiks of kwaadschiks probeert te dwingen in het Lagerhuis mee te stemmen met het beleid van de partij. Een rol die de fictieve president in de beroemde serie eerder ook vervulde. ,,Ik geef mijn spin dezelfde soort liefde en zorg als mijn parlementa riërs'', liet Williamson aan de boule vardkranten weten. Aan zijn kracht om tegenstribbelende mensen in de juiste richting te laten bewegen, dankt hij zijn politieke carrière. Als beloning voor zijn hulp aan Theresa May om de opgestapte David Came ron op te volgen als premier van het Verenigd Koninkrijk, werd hij be noemd tot minister van Defensie. Spin Cronos kon hem in die func tie niet behoeden voor een weinig indrukwekkende staat van dienst. Williamson klungelde zodanig dat een anonieme bron uit eigen kring hem vergeleek met Private Pike, het oerdomme personage uit Dad's Army, de comedy over een groep vrijwilli gers tijdens de Tweede Wereldoor log, fysiek of geestelijk niet in staat om aan het front te dienen. May ontsloeg hem, toen ze hem aanwees als lek van vertrouwelijke informatie over een mogelijke rol van het Chinese telecomconcern Huawei in het Britse 5G-netwerk. Willi amson ontkende. Een paar maanden later keerde hij terug in het kabinet van Boris Johnson als minister van Onderwijs. Een cadeautje voor zijn aandeel achter de schermen om de voormalige burgemeester van Lon den premier te maken. Achttien maanden later geldt Willi amson als de minkukel van het Britse kabinet tijdens de coronacrisis. De kop van Jut op wie het volk gretig zijn onvrede botviert. Op sociale me dia circuleert een oneindige hoeveel heid memes van hem als Frank Spen cer, de zeer onhandige en sullige hoofdpersoon in Some Mothers Do Ik laat de scholen geen moment langer open dan noodzakelijk. Dicht, bedoel ik. Dicht 'Ave 'Em. 'Het grootste mysterie in de politiek', stelde de regeringsgezinde Telegraph. 'Waarom heeft hij zijn baan nog?' Williamson doet in veel opzichten denken aan Hugo de Jonge, de bekri tiseerde minister van Volksgezond heid in het demissionaire kabinet van Mark Rutte. Hoe meer schade De Jonge oploopt door onhandige uit spraken, hoe sterker de premier oogt. Voor Johnson gaat min of meer het zelfde op. Hij krijgt de credits voor het vaccinatieprogramma en laat Williamson de klappen opvangen voor blunders rond het onderwijs, nu het meest beladen thema. Door de sluiting van de scholen kwamen examens vorige zomer te vervallen. Eindcijfers werden vervol gens gebaseerd op inschattingen van docenten én een algoritme. De soft- ware moest de prognoses van de lera ren toetsen. De resultaten waren pijnlijk. Armere kinderen kregen van het programma structureel lagere cij fers, terwijl rijkere scholieren er soms één of twee punten bijkregen. Williamson weigerde de fouten in het ontwerp van het algoritme te aanvaarden, tot het niet meer anders kon. Een whizzkid had uitgevogeld dat de software aantoonbaar kinde ren in achterstandswijken bena deelde. Geen rechter zou de regering in het gelijk stellen. Johnson ontsloeg hem echter niet, toen hij nederig zijn excuses aanbood voor de chaos die het nieuws wekenlang domineerde. Zijn dreigement in december om scholen in coronabrandhaarden voor de rechter te slepen als ze hun deu ren zouden sluiten, pakte evenmin goed uit. Het aantal besmettingen liep zodanig op, dat Johnson drie we ken later besloot kinderen tot nader order thuis te laten blijven. De aan- kondiging, één dag voor de kerstva kantie, om scholieren door leraren op corona te laten testen, ontplofte spec taculair in zijn gezicht. Williamson had het tekort aan do centen, het gebrek aan ruimte en de juridische problemen ogenschijnlijk over het hoofd gezien. Ook over schoolmaaltijden ligt hij onder vuur. Miljoenen Britse kinderen leunen op voedselpakketten, omdat hun ouders onvoldoende geld hebben om hen fatsoenlijk te voeden. Door de schoolsluiting dreigde een ramp. Johnson kreeg hier kritiek op, Willi amson werd afgemaakt. Marionet Partijgenoten schetsen achter zijn rug om een beeld van een marionet. Niet Williamson maar onderminis ter Nick Gibb, coronastrateeg Mi chael Gove en Johnson zouden zijn beleid maken. ,,Gavin doet wat hem wordt gezegd en vangt de klappen op", fluisterde een parlementariër in het oor van een journalist. Dit ver klaart voor een groot deel waarom Johnson 'de clown van de klas' de hand boven het hoofd blijft houden. Net als De Jonge lijkt Williamson gevangen in het web van zijn baas. Als Johnson, wiens gezag aansterkt, hem straks niet meer nodig heeft of een zondebok gezocht moet worden, komt de val. Tot die tijd blijft hij hul peloos spartelen. Veel aanmoediging heeft hij daarvoor niet nodig. ,,Ik laat de scholen geen moment langer open dan noodzakelijk'', zei de spinnen- liefhebber onlangs in het Lagerhuis. ,,Dicht, bedoel ik. Dicht.'' vrijdag 5 februari 2021 GO 'Minkukel' Williamson vangt klappen op voor Johnson Geert Langendorff Londen —Gavin Williamson, minister Premier Johnson en minister van Onder wijs Williamson be zochten in september een school in London. Protest in augustus tegen de fouten bij het vaststellen van de cijfers, nadat de exa mens waren vervallen. grades MUSTGO ■Xo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13