vergelijk de nieuwste autopremies en bespaar 12 NIEUWS welkom bij Xjindepender CORONA VACCINEREN Boa's geven fietsers boete Lange rijen staan er elke dag voor de beurshallen in Belgrado. Het is soms even wachten, maar zelfs zonder afspraak kan iedereen die dat wil zich laten inenten tegen co rona. Waar andere Europese landen mondjesmaat zijn begonnen met het vaccineren van de kwetsbaarste groepen, kan in Servië iedereen zich melden. Reden? Het land met zeven miljoen inwoners beschikt over één miljoen vaccins van het Chinese Sinopharm. De fabrikant zegt dat de prik in 79 procent van de gevallen beschermt tegen corona, maar de ontwikkeling is volgens internationale normen nog niet afgerond. Vandaar dat het in de EU bijvoorbeeld niet is goedgekeurd. Ook Servië heeft ingetekend op de westerse vaccins en krijgt, net als andere Balkanlanden, hulp van de Wereldgezondheidsorganisatie en de EU. Maar het is dringen, en Ser vië, met zijn fragiele gezondheids zorg en economie, wil niet maan den wachten voor het aan de beurt is. ,,De wereld heeft een ijsberg ge raakt, net als de Titanic, en de rijken redden alleen zichzelf en hun ge liefden'', zei president Aleksandar Vucic vorige week. ,,Wij gaan sa men met de Titanic ten onder. Mis schien is het niet hun bedoeling, maar het kan ze ook niet echt sche len.'' En dus nam hij drie weken ge leden hoogstpersoonlijk op het vliegveld van Belgrado een miljoen doses van Sinopharm in ontvangst. Deze maand volgt nog eens een zelfde hoeveelheid. Via een nood procedure werd het goedgekeurd. Vorige week begon de massavac cinatie, en Servië werd daarmee het eerste Europese land dat prikt met een Chinees vaccin. Gistermiddag was ruim 7,5 procent van de bevol king al ingeënt, meer dan in welk EU-land ook. In Europa doet alleen het Verenigd Koninkrijk het beter met 15,5 procent; het eerste EU-land op de lijst is Malta, waar nu 6,8 pro cent van de bevolking een eerste prik gehad heeft. Nederland bun gelt met 1,8 procent nog steeds in de onderste regionen. Opvallend is dat ook buitenlan ders zich kunnen melden voor vac- Vaccinaties Europa cinatie. Het hebben van een Ser visch mobiel nummer, voor een paar euro te koop in elke kiosk, voor de afspraakbevestiging volstaat. Vooral voor inwoners van buurlan den als Bosnië, Montenegro en Noord-Macedonië is het een aan trekkelijke optie. Zij hoeven geen negatieve coronatest te overleggen om Servië binnen te komen. Bo vendien hebben die landen nog geen vaccins, en moeten ze moge lijk nog maanden wachten voor ze serieus kunnen gaan inenten. Priktoerisme Ongeveer vijfduizend van de gevac- cineerden tot nu toe zijn buitenlan ders, zei het Servische ministerie van Volksgezondheid tegen het nieuwsportaal Birn. Het zou om buitenlanders met een verblijfsver gunning gaan, maar diverse bezoe kers zonder woonplaats in Servië vertellen aan de site dat ze zonder problemen een prik hebben gekre gen. Ook andere media berichten over het vaccinatietoerisme. Kritiek is er ook: het al te kwistig uitdelen van vaccins kan tot tekorten leiden en kwetsbare groepen of mensen in afgelegen gebieden achterstellen. Behalve Sinopharm heeft Servië ook enkele tienduizenden doses van het Russische Spoetnik V-vac cin en er volgen er binnenkort nog eens 250.000. Bovendien heeft Bel grado Moskou een licentie gevraagd om dat vaccin zelf te produceren. Ook Spoetnik V mag nog niet in de EU gebruikt worden, al ligt er wel een aanvraag bij het Europees Me dicijnagentschap. De EU moet zo knarsetandend toezien hoe het belangrijkste kan didaat-lid Servië hulp uit het oos ten zoekt, iets waar China en Rus land maar al te graag gebruik van maken. Voor hen betekent de vacci- natiediplomatie een kans om hun invloed in Europa te verstevigen. Ze zijn in onderhandeling met andere Balkanlanden. Ook EU-lid Honga rije wil via een noodprocedure gaan prikken met de Chinese en Russi sche vaccins. Artis-leeuwen verhuizen niet vrijdag 5 februari 2021 Servië op voorsprong AMSTERDAM De leeuwen uit Artis gaan toch niet naar Frankrijk. Het park dat de dieren zou overnemen, heeft zich teruggetrokken. Dat betekent dat de leeu wen voorlopig in de Am sterdamse dierentuin blij ven. ,,Helaas blijkt het ver blijf, ondanks eerdere infor matie en afspraken, niet beschikbaar'', zegt Artis- directeur Rembrandt Sutorius. ,,We moeten ons nu opnieuw op de toe komst van de leeuwen beraden.'' Artis maakte vorige week bekend dat de dierentuin afscheid moet nemen van de drie leeu wen, omdat er vanwege de coronacrisis geen geld is om een nieuw leeuwenver- blijf te bouwen. Tussen de koplopers in de race om de coronavaccinaties staat een onverwachte naam: Servië. In Europa prikt alleen het Ver enigd Koninkrijk sneller. Zelfs buitenlanders kunnen zich gratis laten inenten, maar ze moeten wel genoegen nemen met een Chinees vaccin. Thijs Kettenis Athene/Belgrado Servië is voortvarend aan de slag gegaan met de vaccinatie tegen corona. foto reuters Servië heeft al 7,5% van de bevolking gevaccineerd. De Europese top 5: Ver. Koninkrijk 15,5% Servië 7,5% Malta 6,85% Denemarken 5,0% IJsland 4,97% Nederland 1,77% 040221 OWID UTRECHT Handhavers van de gemeente Utrecht mogen vanaf maandag boetes uitdelen aan fiet sers die zich niet aan de verkeersregels houden. Zij gaan controleren op rij den door rood licht, bellen en appen tijdens het fiet sen en op de verlichting. De inzet van de boa's hiervoor is een landelijke proef en duurt een half jaar. De proef is er geko men na een motie in de Tweede Kamer. De ge meente werkt samen met het ministerie van Justitie en Veiligheid, de politie en het Openbaar Ministerie. Agenten hebben ruim 130 boa's voor hun nieuwe taken opgeleid. zorgverzekeringen, energie, hypotheken, woonverzekeringen, mobiele telefonie, internet, autoverzekeringen en meer We lijken soms best veel op elkaar. Toch zijn we allemaal net een tikje anders. Ook elke autoverzekering is anders. Wij vinden er een die haarfijn bij jouw bolide past. Ga naar independer.nl en bespaar gemiddeld 258 euro per jaar!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12