Grote zorgen, maar scholen gaan toch open Theorie dat corona uit lab in Wuhan komt 'onaannemelijk' EUWS 11 Leerlingen moeten uiteindelijk met bepaalde vaardigheden de arbeidsmarkt op Al jaren proberen middelbare scho len meer te differentiëren, zoals dat heet. Het idee is dat leerlingen zoveel mogelijk op hun eigen niveau wor den bediend. Maar met zoveel vak ken en verschillende docenten blijkt dat in de praktijk lastig. Alleen al roostertechnisch is het ingewikkeld als een leerling bijvoorbeeld met een uur minder Nederlands zou kunnen, maar een uur extra wiskunde nodig heeft. Leerlingen En dus zullen de leerlingen in de praktijk ook zélf een tandje moeten bijzetten. Met speciale software kunnen scholieren een deel inhalen vanuit huis, zegt Melanie van Ehren, hoogleraar Onderwijswetenschap pen aan de VU. Ze doet onderzoek naar de effectiviteit van inhaalpro gramma's. ,,Ze hebben naast het re guliere programma bijles nodig om weer met de gewone lessen te kun nen meedoen. Dat vraagt iets buiten de normale lessen om.'' Ook overwegen scholen om leer lingen meer lesuren te laten volgen én bijvoorbeeld in de vakanties te laten doorgaan. Al ziet niet iedereen daar evenveel in. De scholieren hebben tijd nodig om de lesstof te verwerken. ,,Onze leerlingen draaien al relatief veel lesuren in vergelijking met andere landen'', zegt Daniëlle Woestenberg, voorzitter van CNV Onderwijs. Bovendien: ,,Je moet ook de mensen en tijd hebben om die ex tra lessen aan te bieden. Er is in het onderwijs al een groot lerarentekort en hoge werkdruk. Een zak met geld helpt niet zo maar'', aldus Henrik de Boel, bestuurder bij onderwijsbond AOb. Franje Daarom zullen docenten zelf ook kritisch moeten kijken naar wat ze de leerlingen aanbieden. ,,We kijken hoe we zo efficiënt mogelijk door de stof kunnen en waar ze de franje vanaf kunnen halen. Maar dan wordt het bijna 'teaching to the test'. Dat is voor de leerlingen niet leuk'', erkent Scol-bestuurder Hoekstra. Vakken schrappen gaat niet, want die leer krachten kunnen de kernvakken niet ineens geven. Welk scenario ze ook kiezen, scho len beseffen dat niet alle leerlingen ongeschonden door de coronacrisis komen. Hoekstra: ,,We moeten eer lijk zijn: het gaat niet voor alle leer lingen lukken. Ik vind het verdrietig dat kinderen de nasleep ervaren en hoop dat het meevalt. Ze zullen het redden, want de meeste leerlingen zijn veerkrachtig genoeg om zich aan deze crisis aan te passen. Maar ze moeten misschien een andere route nemen. Een langere route is ook een goede. Niemand kan er iets aan doen.'' De stichting Lowys Porquin maakte woensdag in een brief aan de ouders bekend het kabinetsbe sluit om weer te beginnen, naast zich neer te leggen. De dertig basis scholen in onder meer Bergen op Zoom, Halsteren, Hoogerheide en Woensdrecht blijven tenminste dicht tot de voorjaarsvakantie, die op 15 februari begint. Volgens Lowys Porquin is er te veel onduidelijk over 'de opmars van de Britse, Braziliaanse en Zuid- Afrikaanse coronavariant'. Die on duidelijkheid bestaat er ook over de mogelijke derde golf en de quaran- taineregels. Heropening is daardoor niet veilig en uitvoerbaar. Noodopvang en onlineonderwijs gaat wel door. ,,Op deze manier hebben leraren ook langer de tijd om fysiek onderwijs nS de carna valsvakantie goed voor te berei den.'' Ondanks brede kritiek in onder wijsland blijven de West-Bra bantse scholen voorlopig een uit zondering. De PO-Raad gaat er vanuit dat het overgrote deel van de basisscholen maandag de deuren opent. ,,Natuurlijk zijn er zorgpun ten, maar de intentie is en was: we gaan open'', laat een woordvoerder weten. De PO-Raad veroordeelt het besluit van Lowys Porquin niet. ,,Als een bestuur besluit om voor hen move rende redenen niet open te gaan, dan is dat aan hen. Wel moeten scholen die dicht blijven dat aan de onderwijsinspectie melden. Die zal dan een onderzoek starten. Dicht blijven zal niet automa tisch een boete opleveren, stelde premier Mark Rutte gisteren tij dens een Kamerdebat over de coro nacrisis. Tegelijk herhaalde hij de woorden van minister Arie Slob (Basis- en Voortgezet Onderwijs) dat dit niet de bedoeling is. ,,Er is wel gewoon een onderwijsplicht en de scholen moeten op een gege ven moment wel open.'' In de Kamer klonk flinke kritiek over de voorbereiding van de her opening van het basisonderwijs. Volgens verschillende partijen, waaronder de SP en de PvdA, voel den scholen zich overvallen en we ten ze niet goed hoe ze een veilige heropening kunnen garanderen. In deze krant spuiden diverse do centen al hun ongenoegen over de nieuwe richtlijnen, waarmee Slob de veilige heropening van scholen willen garanderen. Zo moeten er in groep 4 tot 6 'bubbels' van maxi maal vijf leerlingen gevormd wor den en in groep 7 en 8 setjes van twee. Bij een coronageval moet de hele klas vijf dagen in quarantaine. Als een leerling zich daarna laat testen en coronavrij is, mag hij of zij weer naar school. Anders volgt nog vijf dagen afzondering. ,,Onwerk- baar, zijn ze in Den Haag überhaupt wel eens in een klaslokaal ge weest?'' vroeg onder meer de Haagse lerares Natascha de Korte zich af. WUHAN Onderzoekers van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) vinden de stelling dat het gevreesde coronavirus uit een Chinees laboratorium komt, niet erg geloofwaardig. Teamleider Peter Ben Embarek vindt het een geweldig scenario om een film over te maken, maar als verklaring voor het ontstaan van het nieuwe type virus Covid-19 niet aanneme- lijk. Een team van de WHO, on der wie viroloog Marion Koop mans, is in China om meer te weten te komen over de oor sprong van het virus. De onder zoekers bezochten het virolo- gisch instituut van Wuhan dat als mogelijke bron werd ge noemd, onder anderen door ex- president Trump. Volgens Em- barek waren de gesprekken in het instituut 'open en eerlijk'. vrijdag 5 februari 2021 GO —Hans Luyten, Universiteit Twente Het overgrote deel van de basis scholen zal ondanks ophef over de nieuwe coronaregels maan dag zijn deuren openen. Het besluit van dertig scholen in West-Brabant om dicht te blij ven, krijgt vooralsnog geen navolging. David Bremmer Den Haag M In de klas moeten kin deren af stand houden en mogen ze met hooguit vijf leerlingen een groepje vormen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11