De Jonge geeft toe: beveiliging data niet goed II 'Tweede vaccindosis mag later' 9 'Maak het bezoekvoor de klant een feestje' DEN HAAG De Gezondheidsraad blijft erbij dat er zes weken kan zit ten tussen de eerste en tweede vaccinatie met het BioNTech/Pfi- zer-vaccin. Een nieuw advies van de Gezondheidsraad was nodig, omdat de fabrikant van het vaccin en het Europees Geneesmiddelenagent schap (EMA) vorige week opeens aangaven dat voor de werking van het vaccin een interval geldt van drie weken, terwijl daarvoor een grotere tussenpauze mogelijk leek. Daarop wilde de Tweede Kamer dat minister De Jonge een nieuw advies vroeg aan de Gezondheidsraad. Die heeft giste ren gezegd dat het advies blijft om reeds geleverde vaccins niet te reser veren voor mensen die de eerste do sis hebben ontvangen, maar om deze vaccins direct in te zetten bij mensen die nog niet gevaccineerd zijn. ,,Toe- diening van de tweede dosis kan vol gens het eerdere advies uitgesteld worden tot maximaal zes weken na de eerste dosis." goede bank of eettafel, ja dan is het afhalen van een bestelling geen op lossing. De enige echte oplossing voor iedereen ligt in de openstelling van de winkels en laten we hopen dat die gauw komt.'' Mobiele showroom Tot die tijd houden veel onderne mers de moed erin. Zo zijn er onder nemers met mobiele showrooms en autodealers die aan huis komen voor een proefrit. Ook kinderschoenen- merk Shoesme, dat zes eigen winkels heeft en levert aan vierhonderd ver- loket. FOTO MARLIES WESSELS ADVIES kooppunten zoals aan Omoda, maakt zich niet al te druk om de situatie. Het zegt zelfs geen afhaalpunt te hoe ven openen. Het bedrijf heeft vorig jaar zijn webshop opnieuw ingericht én een speciaal meetsysteem bedacht, waar mee eenvoudig kindervoetjes kun nen worden opgemeten. ,,We hebben er natuurlijk last van dat de winkels dicht zijn, maar met onze webshop redden we ons. We bieden nu online de service aan die we anders in de winkel zouden aanbieden'', aldus Mi chelle Mertens van Shoesme. Dat erkende minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid, CDA) gisteren in een debat over de dataroof bij de GGD. ,,Dit lag niet bovenop de stapel.'' Onterecht, vindt hij, net als zo'n beetje alle fracties in het parlement. Met een reeks maatre gelen moeten systeemgaten nu snel ge dicht worden. Inmiddels zijn vier verdachten opge pakt voor het stelen van gevoelige gege vens, maar nog altijd is onduidelijk hoe veel mensen gedupeerd zijn. De gezond heidsdiensten beschikken samen over informatie van in totaal 8 miljoen Neder landers die een test hebben aangevraagd of die als 'nauw contact' in beeld zijn ge komen. De Jonge: ,,Het is ernstig: mensen moeten ervan uit kunnen gaan dat hun gegevens veilig zijn.'' Maar de fragiele systemen zijn deels het gevolg van de haastklus die nodig was om de registratie van testen en het bron- en contact-on derzoek mogelijk te maken, schetste de minister: ,,We moesten meer, harder en beter, en we hadden onvoldoende aan dacht voor privacy.'' De minister sloeg in de Kamer gisteren een compleet andere toon aan dan vorige week bij een vragenronde over de kwes tie. Leek De Jonge de problemen toen nog af te doen als een gevalletje 'kan ge beuren'; nu werd er een reeks maatrege len aangekondigd om datalekkage te voorkomen. Er komen automatische log boeken van zoekopdrachten, de print- en exporteerfunctie van bulkdata gaat uit, nog maar een select groepje GGD-mede- werkers en artsen krijgt toegang tot ge gevens. Ook wordt dagelijks handmatig geke ken of er verdachte zoekopdrachten zijn en komt er een compleet nieuw soft- waresysteem voor bron- en contacton- derzoek. Na steekproeven zijn al zo'n dertig GGD-medewerkers ontslagen vanwege het snuffelen in bestanden. Het duurde te lang tot er serieus inge grepen werd, gaf De Jonge wel toe. Zo nu en dan kwamen zorgwekkende signalen binnen over de fragiele systemen - soms via onthullingen in de media, een enkele keer ook direct bij de GGD - maar rigou reuze maatregelen bleven uit: ,,Ik had daar zelf scherper bovenop moeten zit ten'', zei De Jonge. ,,Dit lag niet bovenop de stapel, dat had wel gemoeten.'' Achter de schermen erkenden Kamerleden zelf dat ze ook niet genoeg hebben doorge vraagd hierover. We moesten meer, harder en beter, en we hadden onvoldoende aandacht voor privacy Op de meest pregnante vraag - hoeveel gegevens zijn gestolen of liggen mogelijk nog op straat - kwam evenwel geen ant woord gisteren. Die onzekerheid kan fnuikend zijn voor de testbereidheid on der het publiek, waarschuwen fracties. Partijen hameren ook op een betere waakhondfunctie van toezichthouder Autoriteit Persoonsgegevens (AP). On der meer SP en D66 vinden dat de AP meer geld moet krijgen voor onderzoek naar datalekken. SP-Kamerlid Maarten Hijink: ,,We hebben van een waakhond een spitsmuis gemaakt.'' donderdag 4 februari 2021 GO Eric Herni van The Read Shop heeft be denkingen bij het bui ten-afhaal- Niels Klaassen Den Haag De regels voor het be stellen en afhalen ('click collect) bij winkels zijn behoorlijk streng. Bestel len moet online of telefo nisch. Klanten ontvangen na bestelling een bevesti ging met alle praktische informatie. Betalen ge beurt vooraf, achteraf of contactloos ter plekke. Tot grote teleurstelling van veel ondernemers moet het afhaalpunt bui ten zijn, klanten mogen dus niet de winkel in. Spullen mogen alleen worden afgehaald binnen een bepaald tijdslot en er zit minimaal vier uur tus sen bestellen en afhalen: dit om het gevaar van funshoppen te voorko men. Hoe zorg je er als winkelier voor dat je on danks de strenge voor waarden toch voldoende klanten naar je loket lokt? Kitty Koelemeijer, hoogle raar marketing en retail aan de Nyenrode Busi ness Universiteit, heeft een aantal tips. ,,Bied leuke extraatjes als on dernemer. Beloon je klant voor zijn komst naar je af- haalpunt. Dat kan in de vorm van een chocolaatje of een tijdschrift. Geef het ook echt als een ca deautje, zodat het een feestje wordt om naar jouw loket te komen. Dat zorgt ook voor mond-tot- mondreclame.'' De meeste winkels hebben inmiddels een webshop, maar zeker voor onder nemers die alleen lokaal actief zijn, kan het vol gens Koelemeijer een op lossing zijn om met an dere buurtwinkels een gezamenlijk digitaal plat form op te richten. ,,Samen sta je sterk. Niet alleen op sociale media, maar je hoeft dan bijvoor beeld maar één centraal afhaalpunt in te richten.'' Sanne Schelfaut Door de enorme haast met het optui- gen van registratiesystemen zijn de privacy- en databeveiliging bij de co- ronasoftware van de GGD versloft en konden er pijnlijke datalekken ont staan. Ook is te laat ingegrepen toen eerste alarmbellen afgingen. Minister De Jonge tijdens het debat in de Kamer. foto anp - Minister Hugo de Jonge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9