7 SONGFESTIVAL AHOY Vanwege corona gaat er een streep door het Eurovisie Songfestival in de bekende uitbundige vorm. Producer Sietse Bakker bereidt zich voor op een uitgekleed feest. Maar 'sober'? Nee! Het was pre-corona nog de show van de ronkende getallen. Meer dan 65.000 mensen zouden de negen shows in het Rotterdamse Ahoy bezoeken. Zo'n drieduizend delegatieleden zouden in hotels langs de Maas neerstrijken. En maar liefst 1500 kwetterende journalisten uit alle hoeken en gaten van de toen nog kwieke wereld zou den het hele gebeuren in een mega- pershal verslaan. En nu, tussen de tweede en derde coronagolf in? Nu heeft executive pro ducer Sietse Bakker zijn uitspraak dat het Eurovisie Songfestival 'niet zon der groot feest tón' in moeten slik ken, is er in het gunstigste scenario plek voor maar zesduizend zittende bezoekers, mogen de delegaties uit slechts tien gasten bestaan, komen er vijfhonderd verslaggevers en is dat alles - in Bakkers woorden - 'gewoon verschrikkelijk balen'. „Wat moet ik zeggen? Natuurlijk had ik het evene ment ook liever in een kolkend Ahoy met een zee van vlaggetjes gehouden, maar het is niet anders. Gelukkig gaat de show hoe dan ook door.'' Tot diep in 2020 hielden Bakker en zijn team hoop dat het evenement in zijn oude vertrouwde vorm door kon gaan. In december was die illusie door oplaaiende coronacijfers, trage vaccinaties en mutaties weggespoeld. Zelfs een uitgeklede editie met be perkt publiek is nog 'uiterst onzeker', erkent Bakker. Half april ('zo laat mo gelijk') hakt de organisatie de knoop door: een beetje of helemaal geen toeschouwers voor de halve finales op 18 en 20 mei en de finale op 22 mei. In het somberste scenario, als de pandemie iedereen thuishoudt, komt er zelfs geen enkele toeschouwer of buitenlandse artiest naar Ahoy. Dan moeten presentatoren Chantal Jan zen, Jan Smit, Edsilia Rombley en Nikkie de Jager de optredens vanuit de verschillende landen in een leeg Ahoy aan elkaar praten; wel zijn er op het podium intervalacts. ,,Rotterdam verheugde zich natuur lijk op een zinderend feest in de hele stad, dus ja, het is vreselijk. Maar het is echt niet zo dat er voor Rotterdam niks overblijft. Zo'n 180 a 200 miljoen tv-kijkers worden tijdens de tv- shows nog altijd getrakteerd op een geweldige impressie van de stad. Zulke promotie: onbetaalbaar. En we gaan er, zelfs in het ongunstigste sce nario, nog steeds drie waanzinnige shows van maken. Zonder publiek, ja, maar ik denk dat de tv-kijker daar beetje bij beetje aan gewend is ge raakt. Verder troost ik mezelf met het idee dat we een historische positie in de songfestivalgeschiedenis inne men. De eerste afgelaste show. En de eerste in een tijd van pandemie.'' „Natuurlijk. En toch: ik denk dat we door al deze ontwikkelingen wel voor vernieuwingen zorgen die altijd zullen blijven. Alleen al het uitge breide plan om besmettingen te voorkomen: het health and safety- protocol.'' ,,Door een combinatie van honder den maatregelen, waar door Uefa en Tour de France al goede ervaringen mee zijn opgedaan. 1,5 meter, mond kapjes, ventilatie, een beperkt aantal contactmomenten, ga zo maar door. Een quarantaineplicht voor buiten landse artiesten kan zo nodig ook. Wat we niet doen: toeschouwers se lecteren op wel/niet gevaccineerd. Dat is in een democratie onwenselijk. Maar we kunnen mensen wel een sneltest laten doen. Hopelijk zijn die in mei makkelijker en vlugger.'' We gaan er, zelfs in het ongunstigste scenario, nog steeds drie waanzinnige shows van maken ,,Tot nu toe zitten alle 41 kikkers nog in de kruiwagen en dat is best bijzon der als je bedenkt dat het overal vol strekt anders is. Zo is Israël al heel ver met vaccinaties en kampt Portugal juist met een diepe crisis. Maar goed: niemand weet natuurlijk hoe alle landen er over een paar maanden voor staan.'' ,,Het is fijn om gebruik te maken van alle toeters en bellen in Ahoy, maar de historie bewijst dat ook kleine acts kunnen winnen: kijk naar onze Dun can Laurence. En ik begrijp dat alle landen flink bezig zijn iets moois van hun 'tape' te maken. Er gaat zelfs het gerucht dat een land het hele Ahoy- decor, dat we vorig jaar al bekend maakten, nabouwt. Een gerucht, hè.'' ,,Het was geen optie, omdat de win naar dan te weinig tijd krijgt om de editie van 2022 te organiseren. Bo vendien werken we met mensen die na mei vrij moeten zijn voor andere tv-projecten, zoals de Olympische Spelen. En het zou te duur worden.'' ,,We blijven binnen het afgesproken budget van 26,5 miljoen. Dat lukt mede doordat we vorig jaar een ver zekering inclusief pandemiedekking hadden: zo'n verzekering kun je nu niet meer afsluiten.'' ,,We doen het zo omdat die groep al heel lang geld bij ons heeft uitstaan. We storten dat geld nu terug en ge ven deze groep kans op een kaartje. Zij hebben bij de eerste ronde name lijk ook al veel moeite moeten doen om een kaartje te bemachtigen.'' ,,Aan de ene kant zijn er mensen die snakken naar iets feestelijks, iets wat verbindt en aan de andere kant zijn er mensen met vragen, en terecht. Wij hebben de plicht ervoor te zor gen dat dit evenement bij de tijdgeest past en dat dit mogelijk is, hebben we al op kleine schaal laten zien met Europe Shine a Light, de alternatieve uitzending vorig jaar.'' ,,Sober vind ik helemaal geen goed woord. Knus ook niet. Te Nederlands. Misschien intiem, of authentiek?'' ,,Ik ben niet zo bijgelovig dat ik denk dat een slogan een pandemie veroorzaakt. We hebben wel een andere slogan overwogen, maar ho pen dat het toepasselijk blijkt. Dat de wereld in mei echt een beetje opengaat.'' donderdag 4 februari 2021 GO Intiemer genieten dan ooit Eefje Oomen Rotterdam Na 44 jaar had Nederland met Duncan Laurence eindelijk weer een winnaar en nu dit. Is het niet onein dig sneu? Ook voor gaststad Rotter dam? Zo ging het vorig jaar: de speciale show Europe Shine A Light werd uitgezonden op de avond dat de finale van het geannuleerde songfestival zou plaatsvinden. foto ebu Sietse Bakker: „Natuurlijk had ik het evenement ook liever in een kolkend Ahoy met een zee van vlaggetjes gehou den." FOTO ANP U was, neem ik aan, liever op een ander vlak 'historisch' geweest. Het songfestival is kwetsbaar, zeker met mogelijk publiek uit binnen- en buitenland. Hoe voorkom je dat het één grote besmettingshaard wordt? Waren alle 41 deelnemende landen - Sietse Bakker, producer het er direct over eens dat de show moet doorgaan? Wordt het geen oneerlijke wedstrijd als sommige artiesten live in Ahoy mogen optreden en anderen een tape insturen omdat ze niet mogen uitreizen? Hebben jullie overwogen het evene ment naar het najaar te verzetten? Is er veel extra geld nodig? Jullie hebben besloten het kleine aantal tickets dat mogelijk vrijkomt te verdelen onder de mensen die al tickets hebben. Is dat fair voor allen die misgrepen? In Nederland is ook kritiek. Moeten we zo'n megafeest nu wel willen? Dus het wordt een sober festival. Vlak na uw slogan 'Open Up' ging de wereld voor het eerst in lockdown. Heeft u nooit het gevoel bekropen dat de slogan het heeft afgeroepen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7